IDŐSEK KLUBJA MŰKÖDIK MOHOLON
Hamarosan Adán is hasonló klubhelyiséget nyitnak
Az idősek napközijének is nevezhető moholi klubot, az ottani Petőfi Sándor utcában, még 1988-ban nyitotta meg Ada község Szociális Gondozási Központja, és a kezdeti nehézségek leküzdése és megfelelő tapasztalatok gyűjtése, meg anyagi eszközök szerzése után, idén a munka újabb lendületet kapott.
Nagy József, az idősek napközi otthonával és a házi gondozással kapcsolatos munka szervezője elmondta, hogy a moholi klub az ottani nyugdíjasok egyesületének, az Aggok házának, valamint az adai Központ együttműködésének eredményeként üzemel.
A tevékenység az utóbbi hónapokban látványosan fel is lendült, kibővült, úgy, hogy jelenleg 80, hatvan-hatvanöt évnél idősebb, magányos személyről mondható, hogy igénybe vette a napközi előnyeit.
- Szolgáltatásaink közé tartozik a rendszeres ebéd (jelenleg naponta 25-30 személynek), a különféle egészségügyi vizsgálatok (vérnyomás-, vércukor-színt ellenőrzés, szemorvosi vizsgálat), egésznapos benntartózkodás, bekapcsolódás a Vöröskereszt, a kigyógyított alkoholisták munkájába, szórakoztató és művelődési foglalatosság (játékok, a Napsugaras Ősz rendezvény), kézimunka, társasjáték, számítógépes tanfolyam, stb. – mondta Nagy József, majd hozzátette:
- Nehézséget jelent még mindig az épület és a helyiségek javítása, karbantartása. Ezért a Központunk megfelelő tartományi eszközök elnyerésére sikeresen pályázott, aminek eredményeképp 602 000 dinár céleszközt kapunk a tartománytól, amiből jelentős összeget fordíthatunk a klub felszerelésére is. Vásárolhatunk villany és gázsporhetot, mosógépet, televíziót, székeket, asztalokat.
Megemlíthető, hogy sikeres munkaakciókat is szerveztünk a tető megjavítására, a környezet rendbehozására. Ebben segítettek a községünkben civil szolgálaton lévő kiskatonák is, de még ez sem elég; további védnökökre, szponzorokra, valamint a községi költségvetés hathatós támogatására van szükség.
- Adán is elkelne egy ilyen, öregeknek való napközi!
- Igen, az adai Vöröskereszt épületében tervezzük is egy másik ilyen, időseknek szánt klubhelyiség berendezését – mondja Nagy József. – Adán is vannak idős, magányos, ápolásra és ellátásra szoruló személyek. A kibővített szociális juttatásokat számukra is elérhetővé kell tennünk, sőt tovább bővítjük és tökéletesítjük a községi, megfelelő szakszolgálatok és a volontőrök (önkéntesek) által biztosított otthoni ápolást és ellátást.
Összegezésként elmondhatjuk, hogy az idősökről, magánosokról való ilyenfajta gondoskodás előnye a bentlakásossal szemben az, hogy kisebb ráfordítással nagyobb számú személyre bővíthető. Ezen kívül barátságosabbnak, emberbarátúbbnak is mondható, hisz az idős embereket nem szakítják el saját otthonuktól.
A Központ végezetül még hangsúlyozza, hogy idei terveik valóra váltásához nagyobb községi költségvetési eszközökre van szükségük, mert Moholon is, Adán is külön személynek kell irányítania a klubok tevékenységét.
Király János