A Szarvas Gábor Könyvtár 2004-ben
Ez alkalommal a Szarvas Gábor Könyvtár tevékenységéből kizárólag a könyvtári állománnyal kapcsolatos néhány vonatkozásra szeretném felhívni a figyelmet.
Az adai Szarvas Gábor Könyvtár könyvállománya az elmúlt év folyamán 799 könyvvel gyarapodott. Önerőből sajnos csak nagyon kevés könyvet vásárolhattunk, összesen 18-at. Ez a néhány könyv természetesen nem nagyon befolyásolta könyvtárunk állományát. Pedig a tervszerű állománygyarapítás elsősorban a könyvvásárlás útján történik.
A többi 781 könyvet - melyek között 149 magyar és 632 szerb nyelvű könyv volt - ajándékba kaptuk. Ajándékkönyveink zöme új könyv, amelyet a kiadók az elmúlt évben jelentettek meg, illetve egyes szerzők új munkái, amelyet könyvtárunknak adományoztak. Az igen értékes ajándékkönyvek közül példaként megemlíthetném talán a Magyar nagylexikon teljes sorozatát (1-19. kötet), melyet az elmúlt évben kaptunk meg a Nagylexikon Kiadótól, és amely nagyban segíti az olvasók tájékoztatását a legkülönbözőbb szakterületeken. A használt könyvek közül a kifejezetten jó állapotban levő, könyvtárunk gyűjtőkörének megfelelő tartalmú kiadványok kerülhetnek be állományunkba.
Az ajándékozók között intézmények és magánszemélyek is vannak. Név szerint ezúton is szeretnénk megköszönni segítségüket: Aries – Ada, Tóth Mária – Ada, Ministarstvo kulture RS – Belgrád, Magyar Nagylexikon Kiadó Részvénytársaság – Budapest, Forum Kiadó – Újvidék, Országos Széchényi Könyvtár – Budapest, Frank János – Ada, Dr. Hódi Sándor – Ada, „Tiski cvet” - Izdavačka kuća D.o.o. - Újvidék, Józsvai Lídia – Ada – Budapest, Bajusz Mária és Sándor – Ada, Kapocs Könyvtári Csoport – Zenta, ELTE Általános Fizika Tanszék Kozmikus Anyagokat Vizsgáló Űrkutató Csoportja – Budapest, Dragin Stevan és Piroska, DP. „IBA” – Ada, Irodalmi klub – Ada,, Csernus Valéria – Ada, Bálizs Géza – Ada, Egészségház – Ada, Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület – Ada, Biblioteka Matice Srpske – Újvidék
Ami könyvtárunk állományának egészét illeti, ehhez hozzátartozik a Moholon elhelyezett könyvek többsége is. Sajnos, ezek közül a könyvek közül sok elveszett, elavult vagy tönkrement. Az elmúlt évben a leltárkönyvek alapján megállapítottuk, hogy 8332 könyv hiányzik a nyilvántartásból. Ez ijesztően nagy szám, és noha ezek jelentős része az idők és a használat során tönkremehetett, egy részük a mai felfogás szerint feleslegesen került be a nyilvántartásba, a leltárkönyvek alapján megállapítható, hogy számos maradandó kiadvány is van közöttük.
A könyvtár olvasóinak száma sajnos az utóbbi években nem növekszik, hanem kissé csökkenő tendenciát mutat. Valószínűen ez azzal is összefüggésben lehet, hogy évek óta nem tudjuk követni az újonnan megjelenő irodalmat, állományunk – főleg a magyar állomány - eléggé elavult, megrongálódott. A könyvtárhasználók jó része iskolai tanulmányai miatt jár könyvtárba, az olvasók más része szórakoztató irodalmat keres, kikapcsolódási céllal kölcsönöz könyvet a könyvtárból. Az aktuális napi tájékozódást egy nagyon szerény újság és folyóirat-állomány segíti. A mai kor követelményei szerint az olvasók számára is szükséges lenne a számítógépes információszerzés, és ehhez a szélessávú internetes kapcsolat biztosítása a megfelelő technikai felszereléssel együtt.
Régi terveink között szerepel, hogy a pár évvel ezelőtt az iskolákba áthelyezett gyermekkönyvtár pótlására szeretnénk kialakítani a városi gyermekkönyvtárat.
Könyvtárunk már régen megérett egy nagyobb szabású felújításra. Már az elmúlt évben is nagy gondot okozott számunkra, hogy igen szűkösen vagyunk. Helyiséggondjainkhoz az is hozzájárul, hogy a meglevő polcrendszerünk megtelt. Haladéktalanul újabb polcrendszert kell beszerelni, hogy a kritériumoknak megfelelően elhelyezhessük és az olvasók számára hozzáférhetővé tegyük állományunkat.
Biztató jelnek látom, hogy az utóbbi években a Tartományi Művelődési Titkárságtól olyan formában kapunk segítséget, hogy mi magunk választhatjuk ki a megvásárolandó könyveket. Nagy öröm számunkra, és bizakodásra ad okot, hogy a Szarvas Gábor Könyvtár is bekerült az Illyés Alapítvány által kiválasztott 8 vajdasági könyvtár közé, amelyek az idén jelentős állományfejlesztési támogatásra számíthatnak az Alapítvány részéről.
Hódi Éva