Nyári csemegék
A zöldségek és a gyümölcsök termesztése több-kevésbé évszakokhoz kötött. Az üvegházak, fólia-berendezések elterjedésének köszönhetõen viszont nem lepõdünk meg, hogy télen is látunk szamócát, paradicsomot, görögdinnyét az üzletek pultjain és a piacon. Nem lepõdünk meg túlságosan, az árak azonban sokszor elrémisztenek bennünket. A mind nagyobb és hosszabb ideig tartó választék ellenére mégis van néhány zöldségféle és gyümölcs, amelynél nem tudunk elszakadni a megszokástól. Így vagyunk a görögdinnyével és a csemegekukoricával. Ezeket én nyáron szeretem legjobban. A kereskedõk és viszonteladók már régen megfigyelték, hogy a görögdinnye akkor a legkelendõbb, ha meleg az idõ. Nem is csoda, hiszen a görögdinnyének több mint 90 százaléka víz, jó szomjoltó, emellett nagyon kellemes csemege. Ráadásul komoly táplálkozás-élettani szerepe van, mert tisztít és salaktalanít. Fogyasztásával a súlygyarapodástól sem kell félnünk, mert a görögdinnyével nagyrészt vizet viszünk a szervezetbe, illetve fontos vitaminokat (B1, B2, C). A nemesítõk a cukortartalom növelésével is igyekeznek növelni a görögdinnye értékét. Ez nem jelent különösebb veszélyt a testsúlyra, ehetjük nyugodtan.
A csemegekukoricát egész évben szívesen fogyasztjuk. Kedvenc köreteink a vajon megpárolt aranysárga szemek, mégis a frissen fõzött kukoricacsövek a legjobbak nyáron. Sem a konzervdobozba zárt, sem a fagyasztott csemegekukorica-szemek nem olyan jók, mint a vízparton elrágcsált kukoricacsõ.
A csemegekukoricának jóval nagyobb az energiatartalma, mint a görögdinnyének. A nemesítõk már elérték, hogy az újabb fajtákban jóval kisebb a keményítõ aránya, és ennek köszönhetõen kisebb a kalóriaértékük, kevésbé hizlalnak a szemek, viszont sokkal édesebbek, ízletesebbek.
A nyers csuhélevelekkel vásárolt, leszedett csöveket nem szabad túl sokáig tárolni, még hûtõben sem, ugyanis a szemek cukortartalma, ha nem is rohamosan, de napról napra csökken.
A csemegekukorica a 10-20 százalék szénhidráton kívül kevés zsírt, fehérjét tartalmaz, valamint fontos ásványi sókat. Gazdag foszforban, kalciumban és vasban, valamint B1, B2, C-vitaminban és az A-vitamin alapjául szolgáló karotinban.