Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

 
2004. augusztus

Címoldal
Önerõbõl nagyon nehéz
Jó eredmény az elsõ félévben
Vizsgabál 2004.
Tanuljunk meg együtt élni velük
Ilyen lenne a fiatalok szórakozása?
Kötelezõ szociális biztosítás
Elbúcsúztunk Josip atyától
Zselyke
Mi mindenért kell fizetni az egészségügyben?
Adán is nagy sikere volt a Tótferinek
Õriznünk kell az õseinktõl kapott népzenét, néptáncot
Mohol nagyközség
Nemzetközi gulyásverseny
Félévi összegezés
L. Zöld levél
Fiatalok írják
Nyelvi figyelõ
Együtt, egymásért
Marad a régi telefonközpont
Aratás tûz nélkül
Rendõrségi hírek
Újra kizöldül a határ?
Rejtélyes tûzeset
Ítéletidõ
Kispapunk csodabiciklije
Légcsavaros kerékpár
Rekord disznóéknál
Most szaporítsuk a muskátlit!
Nyári csemegék
Nemzetközi sporthorgász-verseny Moholon
Rekord a Budzsákból!
Gold-Car Autósiskola
Községünk amatõr festõi
Tarka oldal
Impresszum

Fiatalok írják - Mladi pišu

Tudás és haladás

    Nemrégen tanúja voltam egy heves vitának. A mûveletlen, korlátolt felfogású fiatal kigúnyolta társát.
    Azért, mert az szeret olvasni, „túl” szépen és érthetõen fejezi ki magát. A könyvbarát a könyvek védelmére kelt. Ekkor tudatosult bennem, ki is az igazán mûvelt ember. Nem az, aki éjjel-nappal olvas, hanem az, aki bátran kiáll véleménye mellett. Hiszen a könyv az egyetlen hû barát, ami mindenhova szívesen elkísér. Osztozik veled minden örömödben, csalódásban. Magányos órákban társaddá szegõdik, és széppé, izgalmassá varázsolja perceidet, akár óráidat. Az irodalommal kötött barátság egy életre szóló élmény. „Becsüld a jó könyvet és pártold a kultúrát, mert a jó könyv a legigazibb barát, társaságában lehetetlen unatkozni.” Aki figyelmesen olvas, annak bõvül a szókincse, tudása, valamint gazdagodik érzelmi világa. Hiszen a jó könyv olyan, mint a világmindenség. Kincs, amelyhez mindenkor hozzá juthatunk, segítségével megtudhatjuk, mi adja a nyelv szépségét. Oldalain keresztül felfedezhetjük anyanyelvünk minden varázsát. Gondolatainkat árnyaltabbá teszi, hiszen a nyelv közkincs. Bízom benne, hogy az olvasás örömérõl szóló vallomás tüzet gyújt szívetekben, és egyre többet látni kezetekben újabbnál-újabb könyveket. Nem szabad soha kialudnia ennek a tûznek! Ne téveszd szem elõl: az olvasottság életszükséglet is. Nemde?
    Ebbõl az írásból is látszik, hogy ha tanulunk, akkor haladunk elõre. Nem úgy, mint az a mûveletlen fiú, aki megveti a tudást.

Pozsgai Tímea, VIII. e,
Cseh Károly Általános Iskola, Ada

Nagytatám

    Az én nagytatámat Frank Rudolfnak hívják és 61 éves. A Szerémségben született, Ruma községben. Hat hónapos korában vesztette el édesapját a II. világháborúban. Édesanyjával és hat testvérével nehéz körülmények között nevelkedett. Hat éves korában átköltöztek Ürögbe, a nagyanyjához. Itt kezdett el iskolába járni. Elsõtõl negyedikig magyar nyelven tanult, majd ötödiktõl nyolcadikig szerbhorvát nyelvû tagozatra járt. Szõlõ, gyümölcs és fõzelékféle termesztésével foglalkoztak, terményeiket az újvidéki piacon értékesítették. Tanulás után be kellett segíteniük a házimunkába. Tatám már nyolc éves korától kezdve dolgozott. Édesanyja templomképviselõ is volt. Rendben tartották a templomot kívül-belül, ostyát sütöttek, mosták a ministránsok ruháit, virágot vettek az oltárra és harangoztak. Ezért nem kaptak pénzt, csupán jóakaratból segédkeztek a keresztény hit fenntartása érdekében. Ott a mise latin és szerbhorvát nyelven folyt. A tatám mondhatni a pap mellett nõtt fel, és ez meg is látszik, mert még most is fejbõl tudja a Bibliát. Tizennyolc éves korában került Adára, és itt nõsült meg. Most a szomszéd utcában laknak a mamámmal, egy régi kis házban. A tatám jószívû és segítõkész ember. Még most is korát meghazudtolóan dolgozik a kertben.
    Fekete haját már belepte a dér. Zöldes szemeibõl csupa jóakarat és melegség sugárzik. Kívánom neki, hogy sokáig éljen még boldogságban és egészségben!

Csehák Mirella, Ada,
Cseh Károly Általános Iskola,6. b osztály

„Szép gyermekkor,…”

    Eddigi életem legszebb idõszakának az óvodás éveimet tartom, mert akkor még aggódás és tanulás nélkül éltem az életem.
    Mosolyogva gondolok vissza azokra az ártatlan játékokra, amelyeket az óvó néni talált ki a számunkra. Így a tudtunkon kívül tanultunk meg mindent, amire késõbb majd szükségünk lesz az iskolában. Számunkra az egész csak játék volt. Az óvó nénit Horvát Borinak hívták, és elõször egy mogorva, félelmetes, kiabálós embernek tûnt, de végül is egy kedves, jó barátot ismertünk meg benne. Nagyon megszerettem. Még ma is szeretettel gondolok arra az ódon, szegényesen felszerelt, de szeretettel teli házra, amiben csak egy nagy szoba volt, és persze, a mellékhelyiségek. Sok játékra ráismert apám, mert még valamikor régen õ is ezekkel játszott. Különösen élénken él még bennem életem elsõ szavalása. A Mama címû verset mondtam el a nõnapi mûsoron. Nagyon izgultam, és szinte reszkettem, de nem mutattam ki.
    - Te izgulsz? – kérdezte Áron.
    - Igen, de nem vészes! – feleltem könnyedén.
    - Én attól félek, hogy elfelejtem a szövegemet – mondta Áron.
    Megpróbáltam nyugodt maradni, és a szüleim tanácsait betartani. Õk ugyanis azt mondták, hogy ha ideges leszek, akkor válasszak ki egy pontot, és csak arra figyeljek. Elõször közösen táncoltunk és énekeltünk. Utána következett egy kis szójáték, amit a lányok adtak elõ. A levegõ szinte megdermedt körülöttem, az élet leállt… Én vagyok a soron! A verssel nem volt gond, hiszen még álmomban is el tudtam volna szavalni, de az a sok ember! Az volt a nagy baj! És a sok ember között megláttam anyám mosolygó-aggódó arcát, és megtört az átok! Határozottan kiléptem a szoba közepére, és anyám szemébe néztem, és elmondtam a világ legszebb versét hibátlanul, tökéletesen – csak NEKI! Hogy honnan tudom ezt? Ragyogó gyémántként potyogtak anyám örömkönnyei, és folytak végig mosolygó arcán! Boldogan rohantam a virágért, hogy felköszönthessem, mert már tudtam, ettõl sokkal nagyobb ajándékot adtam neki: a szeretetemet! Az ünnepség véget ért, és vele az óvodás éveim is, de a szavalás iránti szeretetem megmaradt, mert így kimondhatok dolgokat, amiket különben nem mernék.
    Ködbe vész már ez a régi emlék, de valami boldogsággal megtelt, réveteg ködbe. Ez az a mentsvár, ahova mindig visszatérhetek, ahol mindig, újra és újra, boldog és gondtalan lehetek…

Józó Gábor VIII. e
Cseh Károly Általános Iskola

Lehetne szebb!

    Szülõvárosom a kicsi, formás települések közé tartozik. Fekvése ideális, hisz a keleti oldalát a Tisza folyó szegélyezi, mely terebélyes, hosszú erdõjével eleve egészségesebb levegõt biztosít.
    Ada utcái aránylag rendezettek. Útjainkat beton és aszfalt fedi, s mellettük hatalmas a zöld felület. Városunk központját nem a „betondzsungel” jellemzi, hisz ott található két park, számtalan tér és kert. Van rekreációs központunk medencékkel és sportpályákkal, strandok, csónakkikötõnk sátortáborral, lóversenypályánk és sportrepülõterünk, s hogy ne soroljam tovább e gyönyörû adottságokat, melyet sajnos nagyon gyéren használunk ki.
    Zöld felületeink igencsak gondozatlanok. A kitaposott fû helyén gaz burjánzik, virág pedig csak imitt-amott van ültetve. Helyette eldobált szemét tarkítja a tereket, mert lakos társaink erõpróbaeszköznek vagy futballnak használják a szemeteseket, elfeledkeznek a jólneveltségrõl. Sportpályáink elhanyagoltak, kihasználatlanok és gazdátlanok, épp úgy mint a sátortábor és a strand. Néha egy-két jó szándékú ember megpróbál ezen változtatni, azonban munkájuk eredménye rövidéletû, mint a tiszavirágé.
    És hogy miért van így? Erre mindenhol az ember rövid és egyszerû választ kap: „Nincs rá pénz!” Mi pedig ezt gyermekfejjel egész másképp látjuk. Üres zsebbel is karban tudjuk tartani iskolánk kertjeit, virágait, tudunk vetélkedõket, sporttalálkozókat szervezni, csak egy-két vállalkozó szellemû tanárunk segítségére van szükségünk. Szerintem ilyen módon, néhány „zöld egyesület” segítségével és egy kis „jó akarattal” nagymértékben meg lehetne változtatni köztereinket, sétányainkat. Gyermekek és felnõttek tömegesen segítenének ebben, ha lenne egy „nagy Õ”, aki ezt megszervezné. Emellett kicsit fel kellene rázni mély álmából a sport- és kulturális életet, ami, szerintem, hiányzik minden normális polgárnak. Fel kellene állni azok mellé, akik eddig is próbáltak az ifjúsággal foglalkozni, segíteni nekik abban, hogy rengeteg fiatalt ne az alkohol és a drog vonzzon.
    Meg kellene találni a módot az arra hivatott személyeknek, hogy községünkbe olyan vállalkozó szellemû embereket csaljanak, akik elõrelendítik a kereskedelmet és az ipart, mert édesapám gondolatait ellopva, ezt egy város bõségesen tudja gyümölcsöztetni. Nem szólva arról, hogy üzleteink megszépülnének, bõségesebben ellátnának bennünket, s nem szigetelõszalaggal lenne az ajtóinkra valami ismeretlen kriksz-kraksz szöveg felírva. Nem lennének kirakataink teli mûvirággal és keleti badarságokkal, az ember nem szédelegne már a bejáratnál a bûztõl…
    Gondolatmenetemet itt meg is szakítanám, mert szerintem más ötleteinek is helyet kell hagyni. Csak még annyit tennék hozzá: szabadon kellene engedni õseink „adaias” vállalkozó szellemét a palackból és persze, hogy lehetne városunk sokkal szebb!

Horti Ágnes 7.e

Moj omiljeni instrument

    Pre dve godine svirala sam harmoniku. Harmonika je dosta glasan, težak i veliki instrument. Volela sam da sviram. Sa jedne strane ima dirke, a sa druge dugmad koja se lako pritiskaju. Moja harmonika ima šezdeset basova. Ona se obièno koristi za koncerte, svadbe i druge sveèane prilike. Ja sam sa harmonikom išla na razne koncerte. Dok sam svirala harmoniku, meni nikad nije bilo dosadno. Bila sam raspoložena dok sam svirala.
    Onda je došao i taj dan kada sam prestala da sviram, pošto sam imala mnogo obeveza: èasove engleskog, hor i košarku. Prestala sam da sviram zato što nisam mogla da se uklopim u sve to.
    Možda æe mi jednog dana biti žao što nisam nastavila da sviram.

Milana Mandariæ IV/a

Szeretetet kapni jó, de adni még jobb

    A szeretetet már kisbaba koromban éreztem mikor a szüleim dajkáltak, etettek, megsimogattak vagy beszéltek hozzám.
    Mindig a kedvemben jártak. Mesét olvastak, beszélni, járni tanítottak és minden este puszival altattak. A széltõl is óvtak, féltettek. A pillantásuk mindig rajtam volt, éjjel és nappal. Emlékszem, egyszer apunak kórházba kellett mennie, és én nem értettem hol van. Már nem szeret engem? De akkor anya elmesélte, hogy apa beteg, és majd elmegyünk meglátogatni. Meg fog gyógyulni, és nemsokára haza fog jönni. Ezt persze nagyon értettem, és amikor apa egy hét múlva hazajött, nagyon boldog voltam. Állandóan a közelében voltam, és minden lépését figyeltem, nehogy megint eltûnjön.
    Ekkor jöttem rá mennyire hiányzott a szeretete nekem. Nagyon jó érzés, ha szeretnek, és én viszont szerethetek.

Tót Krisztina, IV. osztály,
Törökfalu

Sve zbog lopte

    U æošku sobe stoji kutija sa teniskim loptama koja moja sestra koristi za treninge. Te lopte mi nisu bile zanimljive sve do tog dana.
    Jedna lopta stajala je pored kutije pa mi je mama rekla da je stavim na mesto. Ja tu loptu nisam stavila na mesto nego sam se igrala sa njom. Kotrljala sam je i bacala po sobi. Ta igra je trajala dugo. Trajala je dok nisam razbila maminu omiljenu vazu. Mama me je samo pogledala i nije rekla ništa. Znala sam da sam kriva. Mama me nije grdila, ali se taj dan nije smejala.
    Za sve je kriva teniska loptica.

Mina Strahiniæ IV / a

avgust 2004.

Naslovna strana
Teško je oslanjajući se samo na sopstvena sredstva
Naša lokalna samouprava 2000-2004.
Štampanje Panorame je zadovoljstvo
Mladi pišu
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA