Õriznünk kell az õseinktõl kapott népzenét, néptáncot
Látogatás a Vadvirág hagyományápoló és honismereti táborában
A Vadvirág Hagyományápoló Kör az idén tizedszer szervezte meg hagyományõrzõ és honismereti táborát a lóversenypályánál. Tekintettel arra, hogy jubileumi jellege volt a július 11. és 18-a között megtartott táborozásnak, kicsit eltért az eddigi táborok menetrendjétõl: minden este sor került történelemórára, honismereti elõadásra vagy népdalmûsorra.
Varga Lívia, az idei tábor egyik fõszervezõje elmondta, hogy összesen 120 gyermek és mintegy 30 felnõtt jött el a táborba. Az adaiakon kívül vendégek érkeztek Szabadkáról, Bajmokról, Kanizsáról, Csókáról, Temerinbõl, Újvidékrõl és Vajdaság még néhány helységébõl. Az idén meglepõen sok kisgyerek, alsós jött, nemcsak felsõs és középiskolás, ami külön öröm számukra. A népzene és a néptánc-oktatáson kívül a táborlakók megismerkedtek különbözõ kézmûvességekkel, így például batikolással, gyöngyfûzéssel. Minden este honismereti elõadást, történelemórát tartottak neves magyarországi vendégek – mondta Varga Lívia. A táborban katonás házirend uralkodott: reggel 7-kor ébresztõ, majd reggelizés, sátor rendbetevése. 9 és 12 óra között különbözõ foglalkozások ideje volt, 12-kor ebéd, 13:30-16:30 kézmûves foglalkozás, ének, népzene. 16:30-18:30 néptánc-oktatás, 18:30-19:30 vacsora, majd elõadások és végül táncház takarodóig.
Íme néhány vélemény a tábor életérõl, munkájáról: SZABÓ ANITA 14 éves bajmoki kislány elmondta, hogy elõször van a Vadvirág táborban, az adai barátnõitõl hallott róla. Itt a néptáncot gyakorolja, de odahaza már hét éve citerázik. A 22 éves VARGA ANIKÓ Csókáról érkezett: ”Elõször vagyok a Vadvirág táborban, nagyon jó a szervezés, szép csendes helyen van. Sokat lehet tanulni a néptánc-oktatás során, igen jók a szakemberek. Az adai táborról már régóta tudok, de korábban Monostorra jártam táborozásra. Szerintem jó dolog, hogy minden este van honismereti elõadás. 15 évig táncoltam a csókai Móra Ferenc M.E.-ben, az idén egy csoport oktatását kaptam, és az itt szerzett tapasztalatokat igyekszem majd átadni a gyerekeknek” – mondta Anikó. BANCSI MÁRIÓ 25 éves újvidéki fiatal a Petõfi Sándor M.M.E. táncegyüttesének tagja, 1999 óta táncol. „Elõször jöttem én is ide a táborba, de csak kétnapos villámlátogatásra, mivel munkám nem engedi a többnapos itt tartózkodást. Véleményem szerint jó ez a tábor, hiszen a néptáncban, népzenében lehetõség van a továbbfejlõdésre, tapasztalatszerzésre. Imádom a népzenét, néptáncot, ma már életem elmaradhatatlan része. Jövõre, ha idõm engedi, ismét eljövök Adára” – mondta Márió.
A Vadvirág tagjai közül elõször a 17 éves Török Tillával beszélgettem, aki a Gondûzõ népzenei együttes szólóhegedûse. „E táborban mindig táncolok, így az idén is. Csongrádról jönnek az oktatók, és tõlük jól el tudom sajátítani a táncot. Nem kérdés, hogy szeretem-e a népzenét és a néptáncot. Imádom, ebben nõttem fel, ez más, mint a többi zene, persze azokat sem becsülöm le. A magyar népzenét õseinktõl kaptuk, és nem szabad hagynunk, hogy elvesszen, nagy értékük van. Olyan érték, amit tisztelni, ápolni, mûvelni kell” – mondta Tilla. Következõ beszélgetõtársam SZABÓ HERMINA volt, aki a Vadvirág oszlopos tagja, az egyik csoport mûvészeti vezetõje. „Minden évben más a tábor, más emberek jönnek, másfajta táncokat tanulunk, emiatt járok ide. Meg persze azért, mert szeretem a néptáncot. Ma már el sem tudnám képzelni az életemet a néptánc és a népzene nélkül. E mozgalomban idestova 13 éve benne vagyok. Az idén a táborban két új táncot gyakoroltunk be. A további nyári programjainkból kiemelném az augusztus utolsó hétvégéjén sorra kerülõ szabadkai Interetno Népzenei és Néptánc-fesztivált, amely nemzetközi jellegû. Ezen a Vadvirág szintén képviselteti magát” – mondta Hermina. Ott jártunkkor két elõadást tartottak. Az elsõ témája: középkori magyarországi kisebbségek, elõadó pedig Dr. Süttõ Szilárd miskolci egyetemi adjunktus. A második elõadást Born Gergely békéscsabai középiskolai tanár, néprajzkutató tartotta, témája pedig: a magyarság õstörténete.
Végezetül megemlíthetõ hogy minden ilyen tábor, mint a Vadvirág hagyományápoló tábora is több szempontból hasznos: elsõsorban szakmai felkészültséget nyújt az érdeklõdõknek, szórakoztatva tanulhatnak a résztvevõk, az egyéni és a közösségi életre való nevelés pedig ma nagyon fontos egy fiatal szempontjából. Bízunk abban, hogy aki eljött ide Adára, új ismeretekkel gazdagodva távozott.
Bálizs Géza