Sport
Három csapat is továbblépett
Ada a múltban, de a mai nap is kiváló sportolókat nevel szinte minden olyan sportágban, amely jelen van a község sportéletében. Ezúttal nevek nélkül említeném meg, hogy kiemelkedő helyet foglal el a kézilabda, (női és férfi egyaránt), a futball, az asztalitenisz és más technikai sportok. Az innen kikerült sportolók ismerté tették Adát, országos, európai és világviszonylatban is. Okkal van tehát mire büszkélkednünk, mert azt is mondják, hogy a sport egyfajta diplomácia, nekünk pedig voltak és ma is vannak kiváló diplomatáink.
Hogy Adán újjászületett, vagy fogalmazzunk úgy, hogy tovább él a minőségi sport, mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy egy időben, a 2009/2010 idényben három klub csapata is megnyerte az aktuális bajnokságát, és így automatikusan felsőbb osztályba került. Ritka jelenség az ilyen egy kisváros sportéletében, és ilyen még nem történt, amióta létezik sport Adán – állítják az idősebb sportmunkások, de más sportkedvelő sem emlékszik ilyen bravúrra, vagy éppen a szerencse véletlen egybeesésére. A három klub tevékenységi területe nem más, mint a valamikor is rangos kézilabda, valamint a futball. A legnagyobb lépést a Halász József női kézilabdaklub csapata tette meg: a II. Szerb ligából az Első (I.) ligába tornászta fel magát. A következő klub a Potisje-Pletex férfi kézilabdacsapat, a Vajdasági ligából a Második (II.) ligába lépett, míg az AFK futballklub első csapata a Szabadkai ligát megnyerve, a Vajdasági liga tagja lett. Mindenesetre dicséretre máltó eredmények ezek.
E sikerek kapcsán interjú készült mindhárom klub elnökével, ugyanazokat a kérdéseket tettük fel nekik. A válaszok nagyjából ugyanazok, hisz mindhárom klub ugyanazt a lépést tette meg: felsőbb versenyfokozatba jutott.
Kérdés: A csapat megnyerte a bajnokságot, ami egyben magasabb osztályban való szereplést jelent. Minek köszönhető ez a siker?
Válasz: Zoran Dragin, a Halász József NK klub elnöke: Az adai lányok Bajusz József edző vezetésével szenzációs szezont zártak a II. ligában, amit magabiztosan megnyert a csapat. Az együttes mérlege kiváló, 26 meccsből egy kivételével mindet megnyerte. Mindemellett ki kell hangsúlyoznom a csapat, a lányok pozitív hozzáállását a munkához, nagyon együtt voltak, nagyon akartak látványos sikert elérni, feljebb lépni a lépcsőn. Külön meg kell említenem Bajusz edző szakszerű munkáját, ami nagyban előre vittre a csapat gyors fejlődését, de a klub vezetőségének odaadó, erőteljes és célratörő munkájával is hozzájárult a klub sikeréhez. Mindezt két éves munka után értük el.
Tóbiás József, a Potisje-Pletex férfi KK klub elnöke: Ez a siker tulajdonképpen néhány évvel ezelőtt lefektetett stratégia eredménye, amikor néhány régi játékos komolyabban kezdett foglalkozni a klub vezetésével. Olyan tervet dolgoztunk ki, hogy majd valamikor 8-10 éven belül – csak helybeli játékosokra számítva – egy stabil II. ligás csapattá váljunk, természetesen komoly utánpótlás neveléssel, hisz e nélkül nincs jövője egy klubnak sem. Nos a kitűzött célt 6 év után sikerült megvalósítani és feljutottunk a II. ligába – tizenvalahány év után újra.
Kabók Edekon, az AFK futballklub alelnöke: Azzal kezdeném, hogy 2009 januárjában az AFK a Szabadkai ligában az utolsó helyen végzett. Ekkor úgy döntött a vezetőség, hogy új edzőt szerződtet, szerez néhány vidéki játékost, hogy megerősítsük a csapatot. A csapat bennmaradt a ligában, de azt a célkitűzést tettük, hogy ha már bennmaradtunk, ne a kiesés ellen küzdjünk, hanem az első öt hely egyikéért. A bajnokság félidejében elértük, hogy nem fenyegetett a kiesés veszélye, sőt a 2009/2010-es szezon első felét az első helyen végeztük. Újabb ötlet jött: ha már elsők vagyunk, próbáljuk megtartani ezt a helyezést a szezon végéig, azaz 2010 júniusáig. Sikerült. Igy ennek a véletlen de tudatos munkánk eredménye a csapat első helyét jelentette. Mindehhez hozzájárult a játékosok sikerélményének vágya, tudták mit akarnak, mindig a legjobbat hozták magukból. Lényegében mi nem akartunk elsők lenni, ez majd-nem spontán jött, de sok tudatos, kitartó munkával.
Az adai AFK bajnokságot nyert csapata
Kérdés: Magasabb osztály, minőségesebb játékot követel. Megállják a helyüket ilyen szinten?
Válasz: Z.D.: Nagyon remélem, hogy igen. Mivel Bajusz edző személyes okok miatt távozott a csapattól, helyébe Jovan Pavlov edző lépett, aki három éven át irányította a szerb utánpótlás-válogatottat is, tapasztalt szakember, aki nyomon követi és ismeri a lányok játékát, tudja ki mennyire terhelhető a következőkben. A csapat augusztus 2-án kezdte meg a felkészülést, és mindent megteszünk, hogy méltóképpen szerepeljünk az I. ligában.
T.J.: Úgy érzem mindenképpen megálljuk a helyünket ebben a ligában, hisz a kačarevói Jedinstvóval együtt kimagaslóan jobbak voltunk ellenfeleinktől. Úgy tippelek, hogy egy jó középmezőnyben végzünk, természetesen nagyon komoly munkával és hozzáállással. Célunk semmi esetre sem az, hogy a kiesés ellen küzdjünk.
K.E.: A Vajdasági liga már úgymond, jegyzett liga, sokkal minőségesebb csapatok szerepelnek ott, magasabb játékszinten, viszont számunkra ismeretlen ez a liga, mert a négy bácskai csapat mellett tizenkét bánáti is szerepel. Természetesen célunk a bennmaradás, nem szeretnénk egy év múlva kiesni. A játékos-keretet sikerült összetartanunk, csak 2-3 játékosunk távozott.
Kérdés: Számítanak-e játékos vásárlására erősítés céljából, vagy a saját nevelésű játékosokra támaszkodnak?
Válasz: Z.D.: A csapatban sok fiatal van, aki őszre az egyetemen folytatja tanulmányait. Mindenkitől megkérdeztük, és nagy többségük azt mondta, hogy a Halászban szeretné folytatni pályafutását, ami számunkra örvendetes. A játékosok szeretetből kézilabdáznak, fizetés nem volt, viszont az I. ligában kötelező leszerződni a játékosokkal és valamilyen minimális juttatást biztosítani számukra, mert különben nem kapják meg a versenyzéshez szükséges licencet. A csapatban továbbra is adai és moholi lányok játszanak, egyelőre nem tervezünk vidéki játékosokat leigazolni. A felkészülés folyamán, illetve az idény elején kitűnik, hogy szükség lesz-e erősítésre. Az első idényben célunk a bennmaradás.
T.J.: Vidéki játékost mi nem szándékozunk vásárolni, egyedüli új játékos a szomszédos Péterrévéről jön, Földesi Zoltán, aki jó játékos, de térdsérülése miatt csak később számíthatunk játékára. A csapatnak nélküle is meg kell állnia a helyét, és hiszem, hogy ez menni is fog.
K.E.: Mindannyian tudjuk, hogy a klubok nehéz anyagi helyzetben vannak, viszont a lehetőségekhez mérten igyekszünk megerősíteni a csapatot és több edző irányításával olyan pozíciókra kerestünk játékosokat amiben Adán illetve Moholon hiány van. Hoztunk Magyarkanizsáról, Törökkanizsáról, Óbecséről megfelelő játékosokat, ezzel erősödött a csapat. Ám még így is 14-15 adai, illetve moholi játékosunk van a keretben.
Kérdés: Magasabb osztály, több kiadás. Anyagilag biztosítva van a szereplésük?
Válasz: Z.D.: Az egyesületnek egy idényre általában 3,5 és 4,5 millió dinár közötti összegbe kerül a versenyzés az I. ligában. Mi itt, Adán ezt megpróbáljuk 2,5 millióból megoldani, ami nagy megszorításokkal jár együtt. Viszont olyan távoli vendégszereplés alkalmával, mint amilyen Niš, a játékosokat el kell szállásolni, hogy pihenhessenek. Reményeim szerint ezt kölcsönös elszállásolással meg lehet oldani, ha az önkormányzat alkalmanként az egyesület rendelkezésére bocsátja a sportpanziót. A ligaszerepléshez szükséges pénz 90%-át egyelőre sikerült előteremteni de pontosan felmérni hogyan is állunk, csak a következő periódusban lehet.
T.J.: A kiadás több lesz, ez tudnivaló. Elsősorban a kotizáció értéke, valamint az itthoni mérkőzések költségei. Számításaink szerint a vidéki mérkőzések kevesebbe kerülnek, mint kerültek a Vajdasági ligában, mert ez a liga területileg nem annyira szétszórt. Amott sokat kellett utazni, itt viszont Újvidék köré összpontosulnak a csapatok. A mérkőzésvezetők és a küldöttek díja is duplája, mint az előző ligában. Ígéretet kaptunk a polgármestertől, hogy segítik a klubot, azonkívül sok jó szándékú ember van, aki felismeri a munkánk jelentőségét, és ennek tudatában segítik a klubot. Itt ki is használnám az alkalmat, hogy mindenkinek megköszönjem az eddig nyújtott és nyújtandó segítséget.
K.E.: Egyszerű a képlet: a szabadkai ligában a költségvetésünk 1,5 millió dinár volt, ezt most meg kell szorozni kettővel, tehát 3-3,5 millió dinár kell a működéshez. Itt már külön feltételek is vannak: az első csapat mellett külön ligában játszanak a kadétok, a pionírok, a „petlityek” és a két utánpótlás korosztály is. Ezek szerint az AFK-nak hat korosztálya versenyez ebben a ligában. Már ez magában nagy kiadás, ehhez még hozzájön a játékvezetők, küldöttek térítménye, a felszerelés újítása , az edzők bére stb. A pénzt az önkormányzattól, a helyi közösségektől, illetve más magánszemélyektől és vállalkozóktól várjuk. Vállaltuk ezt a ligát, mert több helyről is ígéretet kaptunk, hogy ha a csapat sikereket ér el anyagi vonatkozásban ez tükröződni fog. Bízunk abban, hogy ezt a hatalmas munkát a pénztelenség nem állítja le.
Kérdés: Mit üzen a közönségnek, a szurkolóknak?
Válasz: Z.D.: Kérem a közönséget, hogy tömegesen látogassák a mérkőzéseinket, hisz a mi lányaink játszanak, és ha minőséges szórakozásnak akarnak részesei lenni, csapatunk ezt biztosítani tudja.
T.J.: Azt üzenem a közönségnek, hogy minél nagyobb számban jöjjenek a mérkőzésekre, mert szoros, harcos meccseket fognak látni, nem lesznek nagy gólkülönbségű mérkőzések, de színvonalasak mindenképpen.
K.E.: Minél többen és jókedvvel jöjjenek a mérkőzésekre, nagyon eminens ellenfeleink lesznek, mint a szabadkai Bácska, a bajmoki Radnički, a Topolya, a törökkanizsai Obilić, a becskereki Radnički, a pancsovai Dinamo, ezek mind patinás klubok. Kiváló mérkőzések várhatók.
Vastag János