Nyelvi figyelő
A XII. Anyanyelvi Konferencia
2010. augusztus 6. és 10. között tartotta A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága a XII. Anyanyelvi Konferenciát a kárpátaljai Jánosiban. Ezen a rendezvényen olyan személyek vettek részt, akik a magyar nyelv és kultúra hordozói az anyaországban, a Kárpát-medence más országaiban és a nyugati szórványban. Vajdaságot öten képviseltük (Hajnal Jenő, Hódi Éva, Hódi Sándor, Molnár Csikós László, Szőke Anna).
Az Anyanyelvi Konferenciát azzal a céllal hozták létre a hetvenes évek elején, hogy a világ bármely részében élő magyarok segítségére legyen anyanyelvük, kultúrájuk, anyanyelvi és kulturális önazonosságuk megtartásában, művelésében és fejlesztésében. Ezt a nemes feladatát a társaság időszaki tanácskozások és konferenciák, gyermek- és ifjúsági táborok, tanfolyamok szervezésével, diák-cseremozgalom irányításával, pedagógusok, könyvtárosok, levéltárosok, könyv- és lapkiadók, újságírók és a nemzeti kultúra fenntartását és terjesztését szolgáló más szakemberek továbbképzésének elősegítésével, szakelőadók cseréjének és kiküldetésének megvalósításával, valamint tankönyvek és más kiadványok megjelentetésével végzi. A társaság állandó folyóiratot ad ki Nyelvünk és Kultúránk címmel, negyedévenként jelenik meg.
A hetvenes és a nyolcvanas években, Lőrincze Lajos elnöksége idején az Anyanyelvi Konferencia tevékenységének a súlypontja az emigrációban élő magyarokon volt. A mozgalomra kezdetben vegyes érzelmekkel tekintett a nyugati magyarság, a kommunista rezsim mesterkedésének vélte, de aztán fokozatosan felismerte jelentőségét, és bekapcsolódott tevékenységébe. A kilencvenes években az anyaországon kívül a Kárpát-medencében élő magyarok kerültek előtérbe, az elnök, Pomogáts Béla a magyar nyelv és kultúra nagyköveteként azóta is folyamatosan járja a határon túli és az anyaországi régiókat, szellemi műhelyeket, emlékhelyeket.
Az Anyanyelvi Konferencia idei találkozójának résztvevői egész napos kárpátaljai körutazáson vettek részt. Felkeresték a munkácsi várat (amely azért maradt fenn, mert a XIX. században politikai elítéltek börtöneként hasznosították a Habsburg-uralkodók), a Szolyvai Emlékparkot (amely a sztálini rezsim áldozatainak állít emléket), a Vereckei-hágót (ahol a honfoglaló magyarok bejöttek a Kárpát-medencébe), valamint a Péterfalvai Képtárat (amelyet egy kastélyban alakítottak ki negyed évszázada, és kárpátaljai festők alkotásait mutatja be)..
A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága tisztújító közgyűlést is tartott. Elnöke Pomogáts Béla maradt, alelnökei Péntek János és Balázs Géza lettek. Munkájukat az elnökség további hat tagja segíti. A közgyűlésen jelen levők 30 tagú választmányt szavaztak meg, hogy ne kelljen minden évben közgyűlést tartani.
Dr. Molnár Csikós László