Csalán ételbe–italba
Most van az ideje, hogy a friss csalánhajtásokat a konyhában felhasználjuk.
Tejjel frissítő turmixot készíthetünk, a pépes anyagot belekeverhetjük tejfölbe, joghurtba, kefirbe. Színezhetünk vele gyúrt tésztát, palacsintát, gombócot. Tojással elkeverve kiváló töltelék különböző tésztákba.
Csalánfőzelék: Minden tekintettben egészséges, ízre jobb, mint a spenót. Fiatal, zsenge hajtásokat használjunk.
Hozzávalók: egy nagy zacskó csalánlevél, 2 dl tejszín vagy tej, 1-2 evőkanálnyi vaj, 2 gerezd fokhagyma, só, bors. A megmosott csalánról leszedjük a leveleket, átöblítjük. Kevés vajon megpirítjuk az apróra vágott fokhagymát, majd hozzáadjuk a csalánt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd állandó kevergetés mellett beleöntjük a tejszínt. Miután besűrűsödött mixerrel pürésítjük. Ez csak egy a sokfajta elkészítési mód közül, ugyanúgy használható, mint a spenót.
Csalán spenót módra: 150 gr húsos szalonnát finom szeletekre vágunk, majd 1 nagy fej apróra vágott vöröshagymával megpirítjuk. 50 dkg durvára vágott fiatal csalánhajtást adunk hozzá, sóval és szerecsendióval ízesítjük. 2 dl vízzel v. fehérborral felöntjük. Kb. 20 percig kis lángon főzzük. Tálalás előtt sűríthetjük zab, árpa, vagy búzapehellyel.
Német csalánleves: 200 g fiatal csalánlevelet sós vízben puhára főzünk, durván összevágjuk, 80 g vajban megpároljuk, és 5 dl húslével felöntjük. Összetört főtt burgonyával besűrítjük, kaporral, sóval, borssal ízesítjük.
Csalánfasirt: 20 dkg csalánlevelet lobogó vízben néhány percig forrázzuk, majd szűrőn csap alatt lehűtjük (így megtartja zöld színét), lecsöpögtetjük, finomra vágjuk, ……. 1 apróra vágott kemény tojással, sóval, borssal, frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük. 2 dl vízzel v. fehérborral felöntjük. Kicsit pihentetjük, pogácsákat formálunk, lisztben megforgatjuk, és forró olajban kisütjük.
Kelemen László
Mulcsozás
A mulcsozás a talajjavítás és talajápolás különleges módja, amikor szerves anyagot terítünk a talaj felszínére. Jó mulcsanyag a sövény nem fásodott nyesedéke, feldarabolt szalma, lomb, kaszálék stb. Arra ügyeljünk, hogy csak zöld hajtások kerüljenek a mulcsrétegbe. A fásodott vesszőket aprítsuk fel, keverjük egyharmad-kétharmad arányban fűnyírásból vagy egyéb eljárásból származó zöld anyaggal, és csak ezután használjuk mulcsként. Az ilyen szerves talajtakaró réteg megakadályozza a talaj nedvességtartalmának elpárolgását, részben táplálja a talaj mikroorganizmusait, levegősebbé teszi a talajt és fellendíti a talajéletet. Házi kertekben rendkívül hatásos módja a nem kívánatos gyomnövények megfékezésének. A módszer az egész termesztési időszakban folyamatosan alkalmazható.
Kelemen László