Urbanizacija i zdravlje
Svetski dan zdravlja 2010. godine Svetska zdravstvena organizacija (SZO) posvetila je temi „Urbanizacija i zdravlje” prepoznajući uticaj koji urbanizacija ima globalno na zdravlje i zdravlje svakog pojedinca.
Urbanizacija je nepovratan proces i trend koji je deo sveta u kojem danas živimo. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, statistički je evidentirano da je populacija osoba koje žive u gradovima daleko premašila 50% a postotak i dalje raste. Do 2030. godine će 6 od 10 osoba živeti u gradu, a taj broj će narasti na 7 od 10 do 2050. godine. Svetski dan zdravlja 2010. osmišljen je da privuče pažnju na teme urbanizacije i zdravlja te da se podigne svest o zdravstvenim izazovima povezanim sa urbanizacijom i urbanim okolišem, te naglasi potreba za stavljanjem teme zdravlja u središte urbanog planiranja i aktivnosti različitih sektora koje imaju uticaj na zdravlje građana.
Elvira dr. Tot Barna, Eva Tojvaj („Pilates”)
Zdravstveni rizici kao posledice urbanizacije su:
- povećana izloženost faktorima iz okoline (zagađenje vazduha, vode, otpad, itd.),
- povećana izloženost faktorima nastajanja nezaraznih bolesti (upotreba duvana, nezdrava
ishrana, fizička neaktivnost, upotreba alkohola i droge),
- povećana izloženost zaraznim bolestima (HIV/AIDS, TBC, epidemijski grip H1N1)
- povećana izloženost nasilju,
- povećana izloženost saobraćajnim nezgodama,
Da bi ste sprečili uticaj urbanog načina života neophodno je voditi računa o sledećim faktorima:
1. Ishrana mora biti raznovrsna u količinama koje su potrebne našem organizmu. Iz jelovnika izbacite svu hranu koja truje organizam (brzu hranu, grickalice i sl...) a dodajte voće i povrće.
2. Zdravlje treba kontrolisati i pratiti jer i sitne zdravstvene poteškoće mogu otkriti neku veću bolest.
3. Fizička aktivnost – Izlazak na svež vazduh, šetnja, vežbanje, trčanje, vožnja rola ili bicikla i sl. trebaju biti rutinska svakodnevna radnja u slobodnom veremu. Sedenje pred televizorom ili kompjuterom treba svesti na minimum, jer se na poslu dovoljno vremena provodi u sedećem položaju.
4. Pravilno držanje – Pravilno držanje upotpunjuje vaš izgled, izgledate bolje, a svakako i zdravije. Svakodnevno radite vežbe za one delove tela koji su najugroženiji.
5. Dišite pravino – Udišite duboko i izdišite lagano. Iskoristite maksimalni kapacitet svojih pluća jer jedino tako svoje tijelo dovoljno opskbljujete kiseonikom. NE PUŠITE!
6. Stres i nervoza – Pokušajte se što manje nervirati i uzrujavati, a posebno oko stvari na koje ionako ne možete uticati.
Elvira dr. Tot Barna