98. Zöld levél
A SZILVA
Most van nálunk a szilva szezonja, így nem árt néhány szót szólnunk erről a közkedvelt gyümölcsről, hátha így majd még jobban értékelik. A szilva (Prunus domestica) a rózsafélék családjába tartozik. Az egyik legigénytelenebb és leggyakoribb gyümölcsünk. A háztartásban többféleképpen felhasználhatjuk és fogyaszthatjuk. Kitűnő lekvár készülhet belőle a téli hónapokra, befőttet is készíthetünk belőle, víz és cukor nélkül, csak úgy a saját levében.
A kutatók a szilva őshazáját a Földközi-tenger keleti medencéje környékén gyanítják; valószínű, hogy Szíria, Irán, Örmény-,Török- és Görögország népei termelték először. A természetleírással is foglalkozó római írók gyakran említik a szilvát. Ovidius a Metamorphoses (Átváltozások) című - 15 könyv terjedelmű - költeményében már pontos leírást ad róla:
„…és nedvdús szilvát, nemcsak feketét, de olyant is, mely sárgásan tud vetekedni a zsenge viasszal.” Egy másik költő mondja:
„Szilvafa ága ha lennél, / Szívemre árnyat ha vetnél, / Édesem, hord ki a terhem, / Százszor ölelj fa-szerelmem.”
Mondják még, hogy hétszilvafás nemes, ami annyit tesz, mint kisnemesek alsó kategóriájához tartozó, egyetlen telkén parasztmódra élő és gazdálkodó nemes. Nem voltak jobbágyai, legfeljebb néhány birtoktalan szolgája. A nemesi társadalomban az egytelkes nemesnél alacsonyabb státusban már csak a jobbágytelken ülő, ún. bocskoros nemesek voltak.
A friss szilva rendkívül gazdag káliumban, ami a vér sav-lúg tartalmának egyensúlyát segíti elő. Tíz dkg aszalt szilvában 757 mg kálium található. Ha vitaminokból mennyiségre nincs is sok benne, de egymást segítik a felszívódásban.
A szilva és aszalt szilva az egyik legjobb vértisztító. A szilva frissen is serkenti az emésztést, az aszalt szilvában ugyanazt az értéket megtaláljuk, de sűrítve. Az aszalt szilva a legeredményesebb a székrekedés ellen. A kálium szabályozza, normalizálja a szív ritmusát és segít a test salakanyagainak kiürítésében.
Tehermentesíti, tisztítja a májat, serkenti a vesék működését. A káliumnak és a szerves nátriumnak közös egymásra való hatásából alakul ki a szervezet vízháztartásának szabályozása.
A máj leterheltségének első jele az emésztési zavarok megjelenése. Ha nem teszünk valamit az emésztéssel, a szervezetünkben a helyzet tovább romlik, a teher mind nagyobb lesz, mert a vér megtelt salakanyaggal. A szilvában az ásványok és vitaminok olyan mennyiségben vannak jelen, hogy az elfogyasztás után hamarosan jelentkezik az eredmény. A gyomorba kerülve a szilva serkentőleg hat a gyomor működésére és a belek kígyózó mozgására. Emésztési zavarok esetén baj lehet a vas lekötésével akkor is, ha vaskivonatot szedünk. A természetes forrásból, az aszalt szilvából, a vas felszívódása sokkal sikeresebb.
A szilva az egyik legeredményesebb gyógyszer a székrekedés ellen. Ehhez az aszalt szilvát meg kell főznünk, vagy éjszakára leáztatjuk és a levét megisszuk. A szilvát is elfogyaszthatjuk, ami síkossá teszi a belek tartalmát, így biztosítjuk a bélmozgás serkentését. A leáztatott szilvalé az egyik leggazdagabb forrása a vasnak, kalciumnak, magnéziumnak és foszfornak.
A szilva és az aszalt szilva tisztítja a vért és csökkenti a vérnyomást, valamint a vér koleszterin szintjét.
A friss szilva alkothatja a gyümölcssaláták összetételét, de nyersen is előszeretettel fogyasztjuk. Rostja nem kemény, ezért serkenti a bélműködést. Az aszalt szilvában minden megvan, ami a friss szilvában, de sokkal töményebben. Ha csak az aszalt szilvát fogyasztjuk, jó sok vizet igyunk rá. A jól beérett szilvából (amikor a szára körül fonnyadni kezd) kiváló lekvár főzhető. A diógerezddel, vagy mandulával töltött aszalt szilva (szultána) ma is egyike a legkiválóbb csemegéknek.
Király János