Emlékezünk:
PUSKÁS FERENC
1927 - 2006
Nyolcvanadik életévében, hosszas betegség után, 2006. november 17-én, pénteken reggel elhunyt Puskás Ferenc, minden idõk legnagyszerûbb magyar labdarúgója, az Aranycsapat futballistája. A Magyar Labdarúgó Szövetség és a magyar kormány Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériuma saját halottjának tekintette és december 9-én, addig nem látott gyászünnepség keretében – az egész világ tiszteletével és részvétével – a budapesti Szent István bazilika altemplomában helyezték örök nyugalomra.
Puskás Ferenc Kispesten nõtt fel, a futballedzõként is dolgozó Purczeld Ferenc legidõsebb gyermekeként. A család 1937-ben magyarosította Puskásra a nevét, így a késõbbi csodacsatár tíz éves korától már Puskás Ferenc névre hallgatott. Becenevét, az Öcsit is ekkoriban kapta családjától és játékostársaitól (például Bozsik Józseftõl). Senki sem nevezte õt a családban Ferinek, viszont a kitelepítések idejében másik elterjedt neve, a Sváb nem hangzott túl jól, és a sajtó is hamar lecsapott az Öcsi megszólításra.
A számunkra minden idõk legjobb magyar futballistáját mi is szívbõl meggyászoltuk, hisz hozzájárulása a délvidéki magyarság fennmaradásához és magatartásához mérhetetlen. Emlékszem, amikor a távoli 1952-ben Helsinkiben az olimpia zajlott, majd amikor 1953-ban az évszázad mérkõzése, a londoni 6:3 következett, Fleisz Illés bácsi adai fõutcán lévõ borbélyüzletében édesapámmal és más adai emberekkel együtt hallgattuk a budapesti Kossuth-rádió közvetítéseit, mivelhogy akkortájt a rádió is még nagyon ritka dolognak számított. Illés bácsi pedig boldog volt, hogy így is maga köré gyûjthette szeretett kuncsaftjait. Emlékszem, milyen gyorsan járt az olló a kezében, miközben Szepesi György varázslatos, lángoló közvetítése, a sorozatos magyar gólok és gyõzelmek az öröm, a boldogság könnyeit csalták a szemünkbe, szívünket pedig keményre, végtelen kitartásra edzették!
Puskás, Hidegkúti, Bozsik neve volt az a csodaszer, ami megadta szüleink kitartásának és a mi napjaink értelmét, a munkára, a tanulásra, a fennmaradásra való serkentést.
Meggyõzõdésem, hogy ez a keménység Puskás halálával sem fogy el, mert az eredményeket, a tõle kapott erõt, az örökös elsõség tudatát táplálni fogja a kollektív emlékezet, ami részben abból a sok délvidéki, zsúfolt borbélyüzletbõl fakad, amelyekben a Puskásék sok éven át tartó gyõzelmeirõl szóló közvetítések hangzottak el.
Emlékeztetõül hadd álljon itt Puskás Aranycsapatának a névsora:
Grosits, Buzánszky, Lóránt, Lantos, Bozsik, Zakariás, Budai, Kocsis, Hidegkúti, Puskás, Czibor.
Király J.