A MOHOLI VERBÁSZI HÁZASPÁR ARANYLAKODALMI ÜNNEPE
Idén november 11-én ünnepelte a moholi Verbászi Imre és neje Verbászi, született Király Mária 50 éves házassági évfordulóját, és e nagyszerû jubileum alkalmával rendezett „világraszóló” mulatságot a moholi nyugdíjasok újonnan felújított napközi otthonának termeiben tartották meg. Ott volt mindenki, aki a család életében valamit is számít: a rokonok, a barátok, ismerõsök, maguk az ünnepeltek, azután a gyermekeik, azok házastársai, gyermekei, majd az aranylakodalmasok legkedvesebbjei: az unokák.
Saját névrokonommal, Máriával, az aranylakodalmas menyasszonnyal beszélgettem a moholi otthon kellemes irodájában, ahol az emlékezés nyomán megelevenedtek az ötven évvel ezelõtti napok, amikor is a két moholi fiatal, Mária és Imre megszerette egymást és a moholi templomban egy akkori Miklós atya Isten és ember elõtt, szent házasságban egybekötötte életüket.
- Mi ezt komolyan vettük, – mondja a máig vidám, fiatalos Mária. – Nagyon komolyan vettük, és minden erõnkbõl a közös életünk kialakítására, bebiztosítására törekedtünk. Én varrónõként dolgoztam a moholi Pobeda üzemben, késõbb pedig az adai Tisza Varrodában, míg a férjem suszter volt és munkakorának legnagyobb részét a moholi Polet Cipõüzemben töltötte.
Amikor a varroda megszûnt, olyan munkát kerestem, amit itthon is végezni lehetett, mert idõközben megszületett a két lányunk, Rózsa és Katalin. Õket vigyázni, nevelni kellett és ezt az otthoni munka mellett tudtam biztosítani. Így 18 éven át táskáztam az adai Wass Paliéknak.
Szépen teltek az évek, és legszívesebben a cseperedõ nagylányokra emlékezem vissza, amikor kezdtek felnõtté válni és meghódítani maguknak a világot!
Mindkét lányunk férjet választott magának, majd jöttek az unokák, aki végtelen nagy boldogságot jelentettek számunkra. Olyan szépen ment volna minden a maga során, szinte álomba való életünk lett volna, ha semmi se zavarta volna meg a boldogságunkat.
Jött azonban az esztelen háború és vele a sötét emlékek. Mondhatnám úgy is, hogy akkor beborult az ég, gyermekeink pedig elindultak a nagyvilágba. Idõsebb lányomék, Rózsáék 1991-ben Svédországnak vették az irányt, ott azonban nem sokáig maradhattak, viszont haza sem jöttek, hanem Szegeden telepedtek le. A fiatalabb lányunk, Katica a Ravnicában volt kereskedõ, miután pedig az a vállalat tönkre ment, a Rodic moholi üzletében helyezkedett el, ahol most is dolgozik.
Ez hát dióhéjban a moholi Verbászi család története, amit nekem Mária-mama elmond, közben a táskából szedi elõ az öven éves esküvõi fényképet, amelyiken milyen szép fiatal pár néz velünk szembe! Meg is jelentetjük ezt a szép fényképet, és közben elmondjuk, hogy Imre-tata és Mária-mama szemefénye mára a négy unoka, Tímea, Kornél, Attila és Zsolt. Egyik szebb, mint a másik és nem is akármilyen gyerekek! Van, amelyikük már a kiválasztottjával jött el az aranylakodalomba és a lányka szülei is eljöttek megtisztelni az aranykoszorús jubileumot.
Hogy az ünnep nagyszerû volt, mutatják a fényképfelvételek, amelyek most már nem a táskából, hanem a számítógép agyából jönnek elõ, mivelhogy digitális fényképezõgéppel készítette õket Nagy József, ennek a moholi otthonnak az irányítója. Annyira összenõtt õ már az itteni nyugdíjasokkal, hogy nemhogy egy ekkora, de még ennél sokkal kisebb ünnepség sem múlhat el nélküle! Szép! – gondolom magamba, de azért megkérdezem Máriától:
- Mi az, amire fél évszázad távlatából a legbüszkébb?
- A házunk, a családunk és az unokák! – vágja rá azon nyomban, majd lelkendezni kezd az unokákról. Egyikrõl ilyen szépet, a másikról meg olyan szépet mond, hogy magamban csakis azt gondolhatom, milyen boldog a nagymama, akivel beszélgetek!
- És mit szokott fõzni az unokáinak? – kérdezem váratlanul az egyik pillanatban, amin õ egy kicsit felakad, de aztán nevetve mondja:
- Gombócos levest, paradicsomlevest, sóletet, vagy szármát! Ezt szeretik a legjobban, nekem meg örül a lelkem, amikor látom, milyen jóízût esznek. Fõzni, sütni leginkább anyósomtól tanultam. A legbüszkébb talán a falusi üres kalácsomra vagyok, az igazán jó szokott lenni. Kedvelik azonban a virslis kiflijeimet és a pogácsáimat is.
- Az aranylakodalmi vacsora…
- … nagyon finom volt, mindenki dicsérte. Nekem azonban a tûzijátékos torta tetszett a legjobban, de megható volt a barátok, a rokonok köszöntése is. Meg a gyermekeink szeretete, vonzódása… Sose felejtem el, amikor – a többiek nevében is – Zsolti unokám kedvesen megszólalt: „Mama, meg tata, gyertek csak ide közénk!”
*
Ezek tehát egy felejthetetlen jubileum, egy szép ünnep emlékgyöngyei, amelyek olyan gyönyörûek, hogy könnyekkel töltik meg a szemet. Meg Mária mondata, mikor azt mondja: „Õk nekem a mindeneim!” Azt is hozzáteszi azonban, hogy: „Számomra Mohol a legszebb a világon, meg ez az otthon, ahol minden szerdán összejövünk, beszélgetünk. Folyik a terefere…”
Igen, értjük. Nekünk is vannak kedveseink, nekünk is van szívünk, és az is mindig húz valahová.
Király János