5 éves a Községi Körkép
Részletek a főszerkesztő ünnepi beszédéből
Hogyan is indult? Az ötlet, hogy újságot adjunk ki, több mint öv éve született meg. Egy tanácskozás alkalmával kezünkbe került a Muzslyai Újság egyik száma. Látva a kiadót – amely nem más volt, mint a HK Tanácsa, úgy gondoltuk, miért ne próbálnánk meg mi is egy hasonló újság kiadását a polgáraink tájékoztatása érdekében. Mindez 1998 decemberében történt. Az elgondolást tett követte, kezdeményező bizottság alakult, számos megbeszélést tartottunk és lassan kialakultak a lap körvonalai. Elérkeztünk ahhoz a pillanathoz, hogy 1999 áprilisának elején az olvasók kezébe kerülhet az első szám. És akkor jött az a borzasztó nap március végén, amire mindenki borzongva gondol vissza. Az újságunk nem jelent meg, de a két adai HK képviselőiből összeállt szerkesztőség töretlen erővel tovább dolgozott, sokszor gyertyafénynél és a bombázások idegtépő moraja között, hogy adott pillanatban kiadjuk az első számot. Ez a pillanat 1999 júniusában jött el.
A lap indulásakor abban bíztunk, hogy a tanácsok és az akkori önkormányzati vezetőkön kívül mások is mellénk állnak és segítenek. Nem csalódtunk, mert jó néhány társadalmi munkaszervezet, intézmény és magánvállalat segített és a mai napig támogatja a lap kiadását. Ha már a támogatást említem, mindenképpen szólni kell a Muzslyai Újságról és annak szerkesztőségéről, akik az első perctől kezdve önzetlenül segítettek, hogy lapunk zökkenőmentesen megjelenjen. Igazi barátságok születtek és a két újságnak köszönhetően a két helyi közösség között is testvéri kapcsolat született.
Lapunk első száma fehér-fekete technikában, mindössze 12 oldalon jelent meg. Az akkori hattagú szerkesztőség ezzel is elégedett volt, de már akkor célul tűzte ki a lap fejlesztését, úgy műszakilag, mint tartalmilag. A tartalmi változás gyorsabbnak bizonyult, jelentkeztek új munkatársak, és ezáltal színesebbé vált a lap. Olvasóink is mindinkább megszerették a lapot, állandósult a vásárlók száma és ma 1100 példányban nyomtatjuk, ami néhány éve ezen a számon megállapodott. Az első szemmel látható műszaki újítás a 27. számnál következett be 2001 augusztusában, akkor sikerült először színes borítót adni a lapnak, igaz csak két oldalon, de már ennek is nagyon örültünk. Az újság mai külsejét a 30. számtól vette fel. A borítólap minőséges papíron színesben négy oldalon jelenik meg, az oldalszám pedig a kezdeti 12, 16, 24 helyett ma 28 oldalon jelenik meg.
Lelkes kis csapat kezdte a munkát öt évvel ezelőtt, nagy akaraterővel és töretlen hittel vállalta a könnyűnek egyáltalán nem mondható munkát, a polgárok tájékoztatását. Egy-két kivételtől eltekintve, mindannyian amatőrök voltunk, de a lelkesedés, a tenni akarás erősebb volt mindennél, így megtorpanás a munkában az elmúlt öt év alatt egyszer sem történt. Ahogy múlt az idő, újabb munkatársak jelentkeztek, és ma egy-egy szám megjelenését 14-16 ember segíti elő. Hogy mennyiért? Erről csak annyit, hogy szinte díjmentesen – egy szimbolikusnak mondható tiszteletdíjért, ami néhányszáz dinárt tesz ki munkatársanként. Itt a tenni akarás közösségünkért van előtérben, és semmiképpen sem az anyagiasság. Ha furcsán is hangzik, de vannak még ma is ilyen emberek.
Figyelembe véve az alapítókat, pénzforrásaikat, lapunk kétnyelvű. Talán ez is az egyik záloga népszerűségének. Mégis nem egy támadást értünk meg az öt év alatt, ami főleg vezető beosztású személyektől jött, több esetben magára az újságra, de néhányszor egyes szerkesztői, munkatársai ellen irányultak.
Lapunk anyagi helyzetét elemezve, tudni kell, hogy a költségek nagyobb részét az alapítók, az adai I. és II. HK biztosítja, de ide kell sorolni a törökfalusi helyi közösséget is, hisz az első naptól fogva lehetőségeihez mérten anyagilag támogatja a lap kiadását. Ugyanezt már nem mondhatjuk el az önkormányzatról. Induláskor, pontosabban, úgy másfél évig szerepelt a Körkép a községi költségvetésben, de utána törölték. Az elmúlt években a községi Végrehajtó tanácsnak köszönhetően egy-egy szerény támogatás érkezik a lap folyószámlájára. A költségek másik részét a támogatóinkon és a lap eladásán keresztül fedezzük.
Minden nehézség ellenére, úgy érezzük, lapunk mind népszerűbb az olvasók körében. Igyekszünk mi is mindent megtenni annak érdekében, hogy ne fordítsanak hátat az olvasók. Ez év januári számától kezdve felkerültünk a világhálóra, saját WEB oldalunk van, így a nagyvilágban elő honfitársaink is elektronikus úton hozzáférhetnek a legújabb adai eseményekhez, hírekhez, arról nem is szólva, hogy községünk határain túl is egyre ismertebbé vált a Körkép. 2002 januárjában az Újvidéki Rádió Média magazin adott lehetőséget, hogy lapunkat részletesen bemutassuk a hallgatóságnak. Ma már rendszeresen kap a szerkesztőség meghívást egy-egy rangosabb rendezvényre, sajtótájékoztatóra, főleg a nagyobb központokban. Számtalan helyen, felsőbb fórumokon is többször elhangzott hogy szükség van, és hogy komoly szerepet tulajdonítanak a helyi lapoknak. Így is kellene mindenhol figyelembe venni, mert hiába nagy újság, ha egy községben az eladott példányszám a százat sem haladja meg, a kis újságból pedig ezernél is több példányszám talál eladásra.
Az öt év nagyon gyorsan elszállt, a gyerekcipőt gyorsan kinőttük, de még nem mondhatjuk magunkat felnőtteknek. Tudjuk, hogy nagyon sokat kell még tanulni, tudjuk, hogy sok mindent másként kell csinálni, de mindenek előtt úgy, hogy az olvasó legyen a központban, hisz mi vagyunk az olvasókért. A célunk, hogy az olvasó kezébe olyan újságot adjunk, amelyet szívesen fellapoz, és önmagát is megtalálja benne. Ami pedig a jövőt illeti, egy olvasói véleményt idéznék: „Szeretném még 20 év múlva is olvasni a Körképet” Úgy érzem, ezzel mindent megmondtam a jövőre vonatkozóan.
Akik köszöntötték a Körképet:
A Muzslyai Újság főszerkesztője, Kovács László
A Szarvas Gábor Könyvtár igazgatója, Barna Kolozsi Valéria
A Községi Nyugdíjasegyesület elnöke, Bikicki Mária
A Községi Képviselő-testület végrehajtó bizottságának elnöke,
Kocsis Szürke Edit