Megkaptuk a törvényt – itt az idő az akcióra!
A Demokrata Párt Ada község Női Fóruma megemlékezett Március 8-ról, a Nők nemzetközi ünnepéről, ugyanakkor elemezték, milyen helyük van a nőknek a társadalomban és a politikában. A DP Női Fóruma egy jótékonysági szervezet, melynek munkája a nők helyzetének a javítására irányul. Ezért úgy tartja, hogy szükséges a nyilvánosságot tájékoztatni arról, miért is jelentős megemlékezni ma is március 8-ról.
Tény, hogy a több mint egy évszázada tartó küzdelem és számtalan próbatétel ellenére, a nők és férfiak gazdasági és politikai egyenlőségéért folytatott harc még nem ért véget.
Az EU felé való közeledés folyamatában, a Szerb Köztársaság meghozta a hátrányos megkülönböztetés elleni (antidiszkriminációs) törvénycsomagot, ebben a nemek közötti egyenlőségről szóló törvény is benne van.
E törvénynek 2009. december 11-én való elfogadásával az ország elismerte, hogy létezik nemek közötti egyenlőtlenség, és készséget fejezte ki ezen örökség kiküszöbölésére.
A Demokrata párt minden női és férfitagja, képviselőnőink és képviselőink, szakértő asszonyaink és szakértőink, valamint partnereink, a női civil szervezetek és csoportok aktivistái többéves tevékenysége után végre Szerbiában is rendeződnek az olyan kérdések, mint: egyenlő lehetőség a politikában való érvényesülésre, a nemi hovatartozáson alapuló diszkrimináció megakadályozására és elhárítására irányuló intézkedések foganatosítása valamint a megkülönböztetésnek kitett személyek jogi védelmének a biztosítása. A törvénnyel a következő életterületek szabályozhatók: foglalkoztatás, szociális és egészségügyi ellátás, családi kapcsolatok, oktatás, kultúra és sport, politikai és közélet, azaz bírósági védelem.
Szerbia nem tartozik többé azon európai országok közé, amelynek nincs nemek közötti egyenlőségről szóló törvénye!
Megkaptuk a törvényt – itt az idő az akcióra! jelszóval a DP Női Fóruma az idei évben tevékenységét arra összpontosítja, hogy a nyilvánosság figyelmét a nemek közötti egyenlőségről szóló törvényre irányítsa, és magyarázatot adjon megvalósításának Szerbia női lakosai számára való jelentőségéről
Mi mindent mond a törvény?
Például:
– Mindenki, aki úgy érzi, hogy nemi hovatartozása miatt sértve van a szabadsága és jogai, eljárást indíthat az illetékes szerveknél
– A törvény kimondja, hogy mindenki egyenlő, függetlenül a házastársi és családi állapotától
– Házastársak és élettársak egyenlők a törvénnyel összhangban
– Kimaradás a munkáról terhesség vagy szülői kötelezettség miatt nem szabad, hogy kihatással legyen a magasabb kinevezésre, előre jutásban és szakmai képzésben, úgy nem megengedett a nem megfelelő munkahelyi beosztás, mint ahogy a munkaszerződés felmondása sem
– A nemi hovatartozáson alapuló megkülönböztetés miatt 5.000-től 100.000 dinárig terjedő pénzbírság szabható meg
A törvény alkalmazása biztosítja a nők és férfiak egyenlő részvételét a köz- és magán szférában, a nemzetközi joggal, szerződésekkel, Szerbia alkotmányával és törvényeivel összhangban.
Dragin Miricki Zita,
a községi DP NF elnöknője