Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2010. március

Címoldal
Az együttműködést nem szavakkal, tettekkel építik
Emberek, képek események
Ünnep
Milyen is lenne az ember élete ünnepek nélkül?
Éltető elemünk a víz
Az új főkonzul bemutatkozása
Koszorúzás Moholon és Adán
Van mit bepótolnunk
Nehéz, és mégis sikeres évet zártunk
Az Ifix tevékenységéről
Megkaptuk a törvényt – itt az idő az akcióra!
Dolgoztassak, vagy fizessek (havi 700 eurót)?
A multikulturális Kanada
„Minő a tőke, olyan a bora”
Újra működik a mezőőrszolgálat
Az idén jubilál a moholi ÖTT
Jubileumi 40. MIRK és IV. hobbis világfesztivál
Hideg vízre se való
Ünnepi polgári védelmi ülés
Nyelvi figyelő
Fiatalok írják
Hírek
Hírek a Vöröskeresztből
Rendőrségi hírek
Erőszakos halál
Csalánnak a tavaszi fáradtság ellen
Zöld levél
Kávézzunk együtt
Mi a véleménye az új adai illemhelyről?
Az adai pravoszláv egyházközség története - I.
Új könyvek
Az eltűnt idő nyomában
Tarka oldal
Impresszum

Adaiak az Újvilágban
A multikulturális Kanada

    A kanadai társadalom formálásában a bevándorlók a múltban is és napja­inkban is kulcsfontosságú szerepet ját­szanak. Az etnikai és faji sokszínűség az ország egyik jellegzetessége. A vi­lág minden tájáról Kanada évente megközelítőleg kétszázezer bevándorlót fogad be.
    E multikultúrális társadalom nemzetiségi és faji tarkasága különféle módon nyilvánul meg. Demográfiai szempontból Kanada népessége három kategóriába osztható. Az első csoportot az őslakosok képezik ahova az első nemzetek népei (indián), az elsőként letelepedett inuitok (eszkimó) és az európai népekkel való benépesülése után kialakult mesztic népcsoport tartozik. A második csoportot a gyarmatosítók alkotják. Ők a kanadai államszövetség alapítói, a franciák és az angolok. A harmadik kategóriába pedig azok a kanadai állampolgárok tartoznak, akik származásukat nem vezethetik vissza sem, az őslakosokhoz sem az angol illetve a francia népcsoportokhoz. A kulturális pluralizmus egyre erős jelenléte a fent említett három csoport aránybeli változásának eredménye. Az államszövetség létrejöttekor, 1867-ben, a lakosság összetételének 60%-át angolok és 30%-át franciák képezték. Ez az arány 1981-ben 40% és 27%-ra csökkent, mígnem a 21. század elejére a lakosság angol, francia és őslakosok hányada 46%-ra fogyatkozott. Ma az országban körülbelül 200 különféle etnikai csoportot tartanak nyilván.
    A kanadai szövetségi kormány, a világon elsőként, 1971-ben határozta meg politikai irányvonalát a multikulturalizmus támogatására majd 1982-ben ez a törvény része lett a kanadai alkotmány alapvető emberi jogokat és szabadságot meghatározó okiratának. Ez a jogszabály minden állampolgár részére, származásától függetlenül, egyenlőséget biztosit és szabadságot ad mindenkinek, hogy ápolja, óvja és megossza kulturális örökségét. Ezzel egyidejűleg elvárja minden közösség és egyén teljes és igazságos részvételét a kanadai társadalom építésében.
    Sokan azt vallják, hogy a multikultúrális politika akadályt képez mert megosztó, mivel több hangsúlyt fektet a különbözőségekre mint az egységre. A tradicionális értelemben vett kanadai értékek, hagyományok, nemzeti  szimbólumok  mellőzve vannak arra törekedve, hogy helyet adjanak más kultúráknak és értékeknek. Mások szerint ennek épp az ellenkezője nyilvánul meg, ugyanis ez a fajta multikultúrális szabadság egyesülésre ösztönöz az által, hogy nem kényszerit választásra. A kivándorlók ápolhatják kultúrájukat és megtarthatják szokásaikat ugyanakkor aktiv részesei és építői lehetnek a kanadai társadalomnak. Ez a szemléletmód lehetőséget ad az új megismerésére és befogadására. Társadalmi integrálódásra, politikai, gazdasági részvételre ösztönöz, ugyanakkor potenciális értékként ismer el minden állampolgárt. Az országba bevándorló különféle népcsoportok egy „kulturális mozaik” építő elemei lesznek, amelyből összeáll az egységes kanadai kultúra és ez lesz a kanadai identitást meghatározója. 
    Ennek a kulturális mozaiknak és nemzeti sokszínűségnek mi, Guelphen élő magyarok illetve adaiak, is részesei vagyunk. A hagyományok és a nyelv ápolása távol az anyaországtól nem könnyű feladat. Identitásunk megőrzésének egyik előfeltétele, hogy mint értékre tekintsünk magyarságunkra. A kultúránk az egymáshoz tartozásunk jele és az emigráció kezdeti szakaszában sokszor az egyetlen biztos dolog, amibe kapaszkodni tudunk, ezért ennek gondozása nagyon fontos.
    Az itt élő magyar közösség egyik összetartó központja a Kossuth házban tevékenykedő kanadai-magyar egyesület. A valamikori iskolaépület közadományokból jutott az itt élő magyarok tulajdonába és ma tagsági díjakból és adományokból tartja fenn magát. A klub különféle kezdeményezések által próbálja éltetni és megőrizni a magyar kultúrát és hagyományokat, kisebb-nagyobb sikerrel. A ház 2010-es évi alelnöke a moholi Muzslai Tibor, aki egyben sikeres vállalkozó is és feleségével, Nórával már évek óta aktiv tagja a magyar klubnak. Most alelnöki tisztségben segíti az újabb, szélesebb körű programok megszervezését. Megemlékező ünnepi műsorokat állítanak össze forradalmi évfordulókra, ünnepekre. Ezeknek a rendezvényeknek az a célja, hogy összevonja az itt élő magyarságot és, hogy megismertesse a már itt nevelkedett és itt született gyerekekkel a magyar szokásokat, hagyományokat. A havonta rendezett táncos esték igen közkedveltek és témájuk rendszerint összeköttetésben áll valamilyen magyar állami ünneppel illetve magyar vonatkozású hagyománnyal, szokással. A februári hónap a hurka- és kolbász készítés jegyében telt el és disznótoros vacsorával zárult, hogy ünnepi hangulatot adjon ennek a magyar hagyomány. Ezenkívül vasárnapi ebédeket, teadélutánokat, filmvetítést szerveznek. Ugyancsak a ház keretein belül működik a focicsapat és a tavaly megalakult természetbarát–vadász-halász egyesület is. Szintén új kezdeményezés a magyar nyelvtanfolyam, amely az adai Szűcs (Katona) Piroska vezetésével ad lehetőséget felnőttek nyelvtanulásra. Nagy sikere volt a művelődési központ udvarában tavaly nyáron megszervezett diáktábornak, ahol történelem órákon és kézművességi bemutatókon keresztül vonták be a gyerekeket magyarságuk megismerésébe.     A klub tagjai ugyancsak alapítói voltak a már 45 éve fennálló Kossuth tánccsoportnak, amely nagy elismerésnek örvend egész észak Amerika magyarsága körében. Fellépéseikkel minden rendezvényt színesebbé varázsolnak és lelkes ifjúságukkal nagymértékben hozzájárulnak a magyar hagyományápoláshoz.
    Egy másik jelentős multikulturális kezdeményezés az olaszok által 1977-ben alapított nemzetközi nyelvi iskola. Az iskola célja a nyelvoktatáson kívül az interkulturális kommunikáció elsajátítása. A különböző etnikumú diákok megtanulják kezelni azt a sokszínűséget és kulturális különbözőséget, mellyel az itt lévő nemzetközi közösségben találkoznak. Az államilag támogatott Nemzetközi Nyelvi Program nevet viselő intézmény ma körülbelül 700 tanulót foglalkoztat, és 24 nyelven folyik a tanítás. 1994-ben Szűcs Piroska kezdeményezésére megalakult a magyar tagozat is. Az oktatás óvódás és elemi iskolás szinten folyik. A tanulók különféle elfoglaltságokon keresztül, mint az írás, olvasás, párbeszéd, szövegértés, játékok, énekek, stb. tanulják a nyelvet. Ezenkívül közösen emlékeznek meg egyes nemzetek ünnepeiről, és közös programokat készítenek más nyelvcsoportokkal együttműködve. Ugyancsak Piroska készti fel a magyar tagozat diákjait a Kossuth klubban megszervezett ünnepségek alkalmával történő fellépésekre is, ahol a gyerekek játékokkal, versekkel, énekekkel teszik színesebbé a programot.
    2002 óta a kanadai kormány június 27-ét a multikulturalizmus napjának nyilvánította. Ez alkalomból minden évben, itt Guelphen is, több napos fesztivált szerveznek, ahol minden itt élő nemzetiség képviselteti magát. Ez egy nagyon közkedvelt és szívesen látogatott rendezvény, amely sok színes programmal, sok különlegességgel szolgál.
    Ugyancsak a multikulturalizmus jegyében alakult meg Torontóban az OMNI televízió, amely számtalan nyelven közvetít műsorokat az itt élő nemzetiségeknek. A Magyar Képek néven futó fél órás adást hetente sugározzák. Egy multikulturális társadalomnak megvannak a maga kihívásai, üzenetei. Az országba érkező bevándorlók számára egy kellemes tapasztalat az, hogy nem érzik az erőszakos beolvadás kényszerét, és ez megkönnyíti a beilleszkedést. A különféle vallások, kultúrák, nyelvek, szokások és hagyomány egymás mellett élése nem utópia. Kanada egy szép példa erre.

Volford Tünde

mart 2010.

Naslovna strana
Ljudi, slike, događaji
Bez vode nema života
Imamo zakon - vreme je za akciju!
Ponovo je proradila poljočuvarska služba
Molski dobošar
Mladi pišu
Vesti iz policije
Aktivnosti sindikata
Impresum


Design by VA