Csalánnal a tavaszi fáradtság ellen

Nagy csalán (Urtica dioica)
Feltételezhetően nem akad ember, aki már ne került volna „közelebbi ismeretségbe” a csalánnal. Nálunk szinte mindenfelé megterem tavasztól őszig. Több faja is előfordul, mifelénk a leggyakoribb a nagy csalán (Urtica dioica) szerb neve kopriva, žara.
Gyógyhatása: a tudomány állása szerint a csalán a legjobb vértisztító és vérképző hatású gyógynövényünk. Nagyon hatásos vashiány okozta fáradtság és vérszegénység miatti kimerültség esetén. Kedvezően hat a hasnyálmirigy működésére, így a vércukorszint csökkenésére is kihat. Enyhíti a húgyúti panaszokat, ivókúraként az epe és májpanaszokat orvosolja.
Gyógyreceptek:
Csalántea: Tavaszi fáradtság leküzdésére, a kimerültség megelőzésére, reumás fájdalmak és köszvény esetén kitűnő a csalán forrázata. Tavasszal ajánlatos néhány héten át ivókúrát tartani.
Elkészítése: 1 evőkanál friss vagy szárított csalánlevelet leforrázunk 2,5 dl vízzel, majd 5 percig áztatjuk. Cukor nélkül ajánlatos fogyasztani, esetleg kevés mézzel. Ízjavítóként tehetünk hozzá kamillát vagy borsmentát. A csalánteát nyugodtan fogyaszthatjuk akár fél éven keresztül is (úgy napi 2-3 csészényit).
Figyelem! Vízhajtó hatása miatt várandósok, szoptatós kismamák és kétéves kor alatti gyerekek ne kapjanak csalántea forrázatot.
Csalántinktúra: A tavasszal vagy ősszel kiásott gyökereket megtisztítjuk, apróra vágjuk és üvegbe tesszük. Kb. 40%-os pálinkával felöntjük, és meleg helyen 14 napig állni hagyjuk.
Lábfürdő: Két maréknyi megtisztított csalángyökeret és friss csalánt (szár és levél) 5 liter vízben egy éjszakán át áztatunk, és másnap felforralunk. Amilyen melegen csak bírjuk, 20 percig áztassuk benne lábainkat. A csalán a lábfürdő idején is marad a vízben. Ezt a lábfürdőt reumás panaszoknál újra felmelegítve, kétszer-háromszor is felhasználhatjuk.
Hajöblítő: Egy ötliteres edénybe 4-5 maréknyi friss vagy szárított csalánra hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön forrásig melegítjük. Öt percig állni hagyjuk. Ha gyökereket használunk, egy maréknyi mennyiséget áztassunk hideg vízben egy éjszakán át, másnap forraljuk fel, majd 10 percig hagyjuk állni. Fejmosáshoz háziszappant használjunk, amit a csalános hajöblítés követ.
Urtikáció: Ősrégi gyógymód a reumás testrész megcsapkodása csalánnal. Különösen isiász és lumbágó esetén hatásos. Vigyázzunk arra, hogy a „csalánozás” után ne érje a bőrt hideg víz, mert a melegérzés égésbe megy át.
Szépségápolás: fiatal levelei arcgőzöléssel pórusösszehúzó hatásúak. A csalán főzetének használatával gyorsabban nő a haj, egészséges szép fényű lesz, és megszűnik, vagy mérséklődik a korpásodás.
Kelemen László