Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2010. március

Címoldal
Az együttműködést nem szavakkal, tettekkel építik
Emberek, képek események
Ünnep
Milyen is lenne az ember élete ünnepek nélkül?
Éltető elemünk a víz
Az új főkonzul bemutatkozása
Koszorúzás Moholon és Adán
Van mit bepótolnunk
Nehéz, és mégis sikeres évet zártunk
Az Ifix tevékenységéről
Megkaptuk a törvényt – itt az idő az akcióra!
Dolgoztassak, vagy fizessek (havi 700 eurót)?
A multikulturális Kanada
„Minő a tőke, olyan a bora”
Újra működik a mezőőrszolgálat
Az idén jubilál a moholi ÖTT
Jubileumi 40. MIRK és IV. hobbis világfesztivál
Hideg vízre se való
Ünnepi polgári védelmi ülés
Nyelvi figyelő
Fiatalok írják
Hírek
Hírek a Vöröskeresztből
Rendőrségi hírek
Erőszakos halál
Csalánnak a tavaszi fáradtság ellen
Zöld levél
Kávézzunk együtt
Mi a véleménye az új adai illemhelyről?
Az adai pravoszláv egyházközség története - I.
Új könyvek
Az eltűnt idő nyomában
Tarka oldal
Impresszum

Csalánnal a tavaszi fáradtság ellen


Nagy csalán (Urtica dioica)

    Feltételezhetően nem akad ember, aki már ne került volna „közelebbi ismeretségbe” a csalánnal. Nálunk szinte mindenfelé megterem tavasztól őszig. Több faja is előfordul, mifelénk a leggyakoribb a nagy csalán (Urtica dioica) szerb neve kopriva, žara.
    Gyógyhatása: a tudomány állása szerint a csalán a legjobb vértisztító és vérképző hatású gyógynövényünk. Nagyon hatásos vashiány okozta fáradtság és vérszegénység miatti kimerültség esetén. Kedvezően hat a hasnyálmirigy működésére, így a vércukorszint csökkenésére is kihat. Enyhíti a húgyúti panaszokat, ivókúraként az epe és májpanaszokat orvosolja.
    Gyógyreceptek:
    Csalántea: Tavaszi fáradtság leküzdésére, a kimerültség megelőzésére, reumás fájdalmak és köszvény esetén kitűnő a csalán forrázata. Tavasszal ajánlatos néhány héten át ivókúrát tartani.
    Elkészítése: 1 evőkanál friss vagy szárított csalánlevelet leforrázunk 2,5 dl vízzel, majd 5 percig áztatjuk. Cukor nélkül ajánlatos fogyasztani, esetleg kevés mézzel. Ízjavítóként tehetünk hozzá kamillát vagy borsmentát. A csalánteát nyugodtan fogyaszthatjuk akár fél éven keresztül is (úgy napi 2-3 csészényit).
    Figyelem!  Vízhajtó hatása miatt várandósok, szoptatós kismamák és kétéves kor alatti gyerekek ne kapjanak csalántea forrázatot.
    Csalántinktúra:  A tavasszal vagy ősszel kiásott gyökereket megtisztítjuk, apróra vágjuk és üvegbe tesszük. Kb. 40%-os pálinkával felöntjük, és meleg helyen 14 napig állni hagyjuk.
    Lábfürdő:  Két maréknyi megtisztított csalángyökeret és friss csalánt (szár és levél)  5 liter vízben egy éjszakán át áztatunk, és másnap felforralunk. Amilyen melegen csak bírjuk, 20 percig áztassuk benne lábainkat. A csalán a lábfürdő idején is marad a vízben. Ezt a lábfürdőt reumás panaszoknál újra felmelegítve, kétszer-háromszor is felhasználhatjuk.
    Hajöblítő: Egy ötliteres edénybe 4-5 maréknyi friss vagy szárított csalánra hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön forrásig melegítjük. Öt percig állni hagyjuk. Ha gyökereket használunk, egy maréknyi mennyiséget áztassunk hideg vízben egy éjszakán át, másnap forraljuk fel, majd 10 percig hagyjuk állni. Fejmosáshoz háziszappant használjunk, amit a csalános hajöblítés követ.
    Urtikáció: Ősrégi gyógymód a reumás testrész megcsapkodása csalánnal. Különösen isiász és lumbágó esetén hatásos. Vigyázzunk arra, hogy a „csalánozás” után ne érje a bőrt hideg víz, mert a melegérzés égésbe megy át.
    Szépségápolás: fiatal levelei arcgőzöléssel pórusösszehúzó hatásúak. A csalán főzetének használatával gyorsabban nő a haj, egészséges szép fényű lesz, és megszűnik, vagy mérséklődik a korpásodás.

Kelemen László

mart 2010.

Naslovna strana
Ljudi, slike, događaji
Bez vode nema života
Imamo zakon - vreme je za akciju!
Ponovo je proradila poljočuvarska služba
Molski dobošar
Mladi pišu
Vesti iz policije
Aktivnosti sindikata
Impresum


Design by VA