CIVIL HIDAK
Az adai Zöld Sziget Ökológiai Mozgalom a szolnoki Kistérségek Fejlesztéséért Tudományos Egyesülettel együttműködve Vajdasági civil-hidak, együttműködésről, kommunikációról civil szervezeteknek címen március 9-én egész napos képzést tartott Adán az I. Helyi Közösség termében. A gyakorlat-orientált előadás a tavalyi képzés folytatásaként ezúttal a civil szervezetek közötti kapcsolatépítéssel, a helyi és kormányzati intézményekkel való együttműködéssel, valamint a határon túli és az európai uniós intézményekkel való kapcsolatformálással foglalkozott. Az adai előadássorozaton, amely első állomása volt a vajdasági képzéssorozatnak, a Zöld Sziget, a Vöröskereszt, a Tűzsziget Tisza Menti Nagycsaládos Egyesület, a Duga, a szegénység csökkentésével foglalkozó iroda, a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület, a Vadvirág Hagyományápoló Kör, a Brass Dance Band Fúvós- Mazsorett Egyesület, a Községi Rákellenes Egyesület, az Integrál Pedagógus Egyesület, a moholi Horgász Egyesület, a Kékkereszt, az Adonaj Polgárok Egyesülete, a New Ada Dance tánccsoport, és az Aranykapu Művelődési Egyesület képviselői vettek részt.
A képzés bevezető előadását Apró Bakai Magdolna pszichológus tartotta, aki a résztvevőket bevonva, a gyakorlatban is rámutatott a partnerség és az együttműködés fontosságára, továbbá beszámolt az együttműködést befolyásoló tényezőkről, a személyi feltételekről, a partnercsábítási trükkökről, s néhány projektpélda elemzését is elvégezte.
Uliján Kornél, az adai önkormányzat munkatársa az adai projektiroda megalakulásáról és feladatáról beszélt, Csubrilo Brigitta az iroda vezetője pedig a hazai, a magyarországi és a nemzetközi támogatási programokról számolt be. Többek között elmondta, hogy a nemrégiben megalakult iroda feladata nem csak az lesz, hogy tájékoztasson a pályázati lehetőségekről, hanem segítséget nyújt a pályázatírásban is, és ezzel igyekszik megteremteni és megerősíteni a pályázói kedvet a községben, annál is inkább, mert a közeljövőben a támogatást csakis pályázatok útján lehet majd elnyerni.
Ezután Schwertner János, a Kistérségek Fejlesztéséért Tudományos Egyesület elnöke a civil szervezetek egymás közötti, az önkormányzattal és a kormányzati szervekkel, valamint az Európai Unióval való kapcsolatépítési lehetőségeit ismertette. Tóth Ferenc önkormányzati képviselő, a Civil Szolgáltatási Központ vezetője a civil regionális társulások, a civil kerekasztalok és a civil tanács felépítéséről, működéséről számolt be. Az képzés zárásaként Szoboszlai Zsolt szociológus, a Magyar Tudományos Akadémia Regionális Kutatási Központja tudományos osztályvezetőjének irányításával, miután megismerkedtek az alapvető projektírási folyamatokkal, a résztvevők kidolgoztak és kielemeztek egy-egy projektumvázlatot.
A képzés végére, azt hiszem, bátran kimondhatom, az együttműködés nem csak elméleti szinten jött létre, a csoportmunka, s a civil szervezetek képviselőinek együttműködése, még ha csak a feladat megoldásának erejéig tartott is, egy hosszabbtávú kapcsolat kezdete lehet.