Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2007. március

Címoldal
Kezdődhetnek a munkálatok
Községi hírek
1848 - Ünnepi szónoklatok
Március 15.
Komolyak a befektetők szándékai
A betegrendelés változásai
Civil hidak
Korszerű felszerelés nélkül nincs fejlődés
Magánosítás felemás eredménnyel
Csatorna-, út- és járdaépítés...
Tánc és ének a hölgyek köszöntésére
Eszem ágában sincs abbahagyni!
Húsvét
Testvér testvérre lelt
A gyáróriás agóniája
Önkormányzati eseménynapló
Törökfaluban történt februárban
Hírek - események
A nyugdíjasok hírei
Rendőrségi hírek
Fiatalok írják
Nyelvi figyelő
Vigyázat, kullancsveszély fenyeget!
Zöld levél
Mi lesz a kóbor kutyák sorsa?
Április - Szent György hava
Póréhagyma
Az eltűnt idő nyomában
Tarka oldal
Impresszum

BEŽI ZIMO, STIŽE PROLEĆE

    Naši preci su u pradavna vremena izvodili magijske obrede sa svrhom oživljavanja prirode u proleće. Verovali su da će maskirajući se u lišće i drveće pomoći goloj zemlji da se obuče u zelenilo i da terajući zimu krče put povratku proleća.
    Mladići su pravili lutku od slame, jer je ona predstavljala zimu, oblačili je u krzno i nosili kroz selo od kuće do kuće prikupljajući darove i pevajući. Potom su lutku nosili na reku i tamo je raskomadanu bacali, da je reka odnese iz sela.
    U nekim krajevima, raskomadana slama je stavljana u jasle da bi stoka bolje napredovala ili u đubrivo da bi njive bile plodne. Takođe, bila je i spaljivana da bi se uništili zlo i nevolja.
    Nakon ovog obreda devojke su odlazile u šumu po mladu granu sa zelenom krunom, kitile je crvenim, zelenim i belim trakama i na taj način simbolizovale novi život, plodnost, svadbe i dolazak novog leta.
    Poslednja nedelja pred veliki uskršnji post kod Srba zove se Bela nedelja, a poslednji dan ove nedelje zove se "bele" ili "sirene" poklade. Nekada su tokom cele Bele nedelje išle maskirane povorke i pevale ispred kuća, dok su ih ukućani darovali mesom, slaninom i kolačima, a jajima obavezno.
    Sam dan poklada bio je dan veselja i međusobnog praštanja uvreda. U kućama se priređivala gozba bogata mrsnim jelima, naročito belim mesom po kome su ove poklade i dobile ime. Svako ko se zamerio nekome išao je da traži oproštaj i uvek ga je dobijao. Ovaj običaj mirenja imao je za cilj da ljudi uđu u časni post.
    Danas, nekada najozbiljnije zanimanje mudraca postaje dečija dokolica.
    16. februara fiskulturna sala OŠ "Novak Radonić" iz Mola odisala je atmosferom gradova gde karnevali zatvaraju ulice, lokale i fabrike, a deca, pretvorena u likove iz bajki, filmova i mašte, stvaraju jedan lep svet sloge, jedinstva i ljubavi.
    Brojnoj publici igrom i pesmom predstavili su se Kauboji, Barbike, Hipici, Pčelice i Cveće, Trubači i Mažuretkinje. Uz zvuke harmonike videli smo kako se svadbuje, a Ivinim vozom otputovali u sunčane krajeve. Patuljci su pokazali da nisu lenji, a stonoga da zaista ima 100 nogu.
    Svi učesnici su dobili diplome, a oni najuspešniji igračke i slatkiše. Za najoriginalniju masku proglašeni su učenici 2.a. razreda, najkreativniji su bili učenici 3.a. razreda, a nasimpatičniji su bili učenici 2.d. razreda. Posebnu nagradu dobili su učenici prvih razreda.
    Ovogodišnju titulu "Naj maska" poneli su učenici 4.a. razreda koji su prerušeni u klovnove pripredili pravi cirkuski spektakl.
    Zlatne ruke istoimenog udruženja žena iz Mola još jednom su pokazale svoju humanost napravivši krofne kojima su se zasladile sve maske.
    I ove godine terajući zimu omogućili smo zemljoradnicima novu srećnu i plodnu godinu sa željom da sve bude plodno i  berićetno.

Učiteljica Dragana Perić

 

mart 2007.

Naslovna strana
Opštinske vesti
Aktivnosti lokalne samouprave
Zakon o radu
Beži zimo, stiže proleće
Molski dobošar
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA