Nyelvi figyelő
Hány óra magasságában?
Bálizs Géza munkatársunk televíziózás közben a műsoroknak nemcsak tartalmára, hanem nyelvezetükre is figyel: „A Magyar Televízió közcsatornái, kereskedelmi adói (…) bőven adnak rá okot, hogy bosszankodjunk, netán csodálkozzunk, vagy esetleg szidjuk ezen adók vezetőit egy-egy „pongyola” szó, mondat elhangzása miatt. Nyelvileg senki sem ellenőrzi, nem nézi át az adásba kerülő szövegeket? Úgy látszik nem!” Kollégánk többek között a magasságában szóalak furcsa használatára is felfigyelt: „Furcsán hangzanak például a következő szerkezetek: „...a Döbrentei tér magasságában...”, „Nyugat-Magyarország magasságéban...” stb. A magasságában szóalak ilyen használata az, ami engem zavar, de hiszem, hogy a nyelvészeket is zavarja. Szerintem helyesebb lenne inkább egy vonalban vagy térségében,”
Valóban bosszantó, ha a televízióban olyan szavakat és fordulatokat hall az ember, amelyek pontatlanok, felületesek. A televíziónak és a többi tömegtájékoztatási eszköznek példát kellene mutatnia, nem pedig rossz nyelvi mintát adnia. A bemondók és a riporterek nyelvét még csak ellenőrizni, irányítani lehet, de mit tehetünk akkor, ha a megkérdezettek, a riportalanyok nyelvhasználata hagy némi kívánni valót maga után?
Ami a konkrét észrevételt, a magasságában szóalaknak új jelentésben való megjelenését illeti, elmondhatom, hogy szokatlannak tűnik ugyan, de nem helytelen vagy példátlan. Hagyományosan olyasmire vonatozik, aminek a helyzetét függőleges irányban határozzuk meg: a vasutat a pálya szintjének magasságában keresztező út; a mell magasságában kifeszített fonál v. papírszalag; a vállak magasságában nyitott karral, vízszintesen adott ütés; a férfi teljes magasságában való fölegyenesedése; a vasúti kocsi padozatának magasságában fekvő vízszintes terület; a felső fedélzet magasságában kiálló vastag léc; a szem magasságában elhelyezett jel stb.
Bizonyos szakterületeken (hajózás, katonaság) a magasságában szónak a használata térképészeti világszemléleten alapul, a tengerészek és a katonatisztek a magasságában szóval nem a függőleges, hanem a vízszintes kiterjedésre, vagyis bolygónk gömbfelületére utalnak. Ezt a használatot utánozza a mai bizalmas szóhasználat, a beszélők némelyike mintegy divatként kérkedik azzal, hogy különlegesen fejezi ki magát. További példák: Az autópályán Fehérvár magasságában robbant le a kocsi. – Földvár magasságában borult fel a 35 lábas katamarán. –
A Villányi úton a Budaörsi út magasságában kínálunk 1. emeleti bútorozatlan 80 nm-es lakást. – Csőrepedés történt az Aradi utca magasságában.
A magasságában már időviszonyt is jelöl: Egy óra magasságában találkozzunk! – Három óra magasságában az ködlik a fejében, hogy nem akar ott lenni, amikor János jelenéseinek angyala feltöri az ötödik pecsétet.
Voltaképpen a magasságában szó már úgy viselkedik, mint a névutók, ezért van az, hogy különféle határozói viszonyt is kifejeznek vele. Egyébként a hagyományos névutók közt több olyan is akad, amely nemcsak helynek a meghatározására szolgál, hanem időre is utalhatunk vele: a fa alatt – öt perc alatt, észak felé – hat óra felé, a ház körül – dél körül stb.
Dr. Molnár Csikós László