Teológiai gondolatok
ISKOLAI HITOKTATÁS
Az ember végtelenül gazdag létező, több, mint egyszerű anyagi valóság. Természeténél fogva jó, nyitott a lelki értékek kutatására. Tud és mer azoknak a dolgoknak a hátteréről kérdezni, melyekkel mindennapjaiban találkozik. Az élet értelmének keresésében eljuthat az alapokig, azaz Istenig. De vajon Isten eléréséhez mindig zökkenőmentes, egyenes út vezet? Nem mondunk újat, ha megállapítjuk, hogy az elmúlt évtizedek társadalmi viszonyai előmozdították a vallástól való eltávolodást, a helytelen értékrendek, világnézetek kialakulását.
Minden bizonnyal ilyen és hasonló gondolatok késztették a törvényhozót, amikor jó pár évvel ezelőtt- választható tantárgyként ugyan, de- jóváhagyta az iskolákban való hitoktatást. Az iskolai vallásoktatás egy olyan tantárgy keretében történik, amely teljes mértékben igazodik az iskola intézményrendszeréhez, nevelő-oktatói célkitűzéseihez. Ennek a tantárgynak fő célja, hogy objektív, reális képet adjon a vallás jelenségéről általában, illetve magáról a kereszténységről. A katolikus hitoktatás további célja, hogy a tanulók megismerjék Isten szeretetét, hogy a világot Isten ajándékának tekintsék. Feladata, hogy a tanulóknál megteremtse a nyitottságot saját maguk elfogadására, Istennek és a másik embernek a befogadására, hogy a diákokban kifejlessze a jézusi magatartások elsajátítására való készséget, valamint azt a készséget, amely az igazi értékek keresésére és az ellentmondásos értékek kritikájára irányul. Feladata továbbá, hogy a gyermekekkel megismertesse a vallásban, a kereszténységben gyökerező minden pozitívumot, mely nélkül vallásunk, kultúránk nem lenne érthető és követhető.
A fenti célok és feladatok megvalósításában fontos szerepvállalása van a tantárgyat előadó hitoktatóknak, akik nem lehetnek pusztán ismereteket átadó emberek, hanem inkább követendő életpéldák, akik elsősorban személyes meggyőződésükkel, emberi kapcsolataik minőségével közvetítik a keresztény értékeket, Isten szeretetét.
Az adai Cseh Károly Általános Iskolában immár nyolc éve folyik az iskolai hitoktatás. Nem kis megelégedéssel állapíthatjuk meg, hogy az említett iskolában a katolikus keresztény vallású gyermekek zöme hittant tanul, és, hogy a hitoktatás terén az iskolával való együttműködés példa értékű. E kiváló kapcsolat méltó példája a már hetedik alkalommal sorra kerülő Szent Gellért-napi tanévnyitó táskaszentelési ünnepség is, melyet szeptember 24-én tartunk az adai Szentháromság templomban tanulók, pedagógusok, hitoktatók részvételével .
Morvai Matild