Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2008. szeptember

Címoldal
120 kisdiák kezdte meg a tanulást!
Községi hírek
A munkanélküliek díjmentes átképzése
Munkalátogatáson az egészségügyi titkár
Meghiúsult az adai vegyesvállalat terve
Korszerű berendezések, haladó szemléletű tanárok
Októberben idősek klubja nyílik Adán
Megkezdődött...
Barátoknál jártunk
Napsugaras ősz, tanfolyamok, előadások...
Az iskolai agresszió
Amit megteremtettünk, ne hagyjuk tönkremenni
„Mit sütsz, kis szűcs?…”
A moholi vadászat 130 éve
Új gépkocsi az adai iskolának
Drágábbak a lakások Adán
„Tűzoltó leszel, s katona”
A legszebb nyári élményem
Hogyan tanuljunk?
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Rendőrségi hírek
Házilag főzött kábítószer
Zöld levél
A szakszervezeti szervezkedés joga
Egynapos művésztelep
Festmény köszönettel
Címeres nemeslevelek - V.
Árnyas oldal
A lányok öt napon át rúgták a bőrt
Focisuli 2008
Sport
V. CAC kutyakiállítás
40 éves osztálytalálkozók Adán
Tarka oldal
Impresszum

Nyelvi figyelő
Szép napot?
(Nyelvi idegenszerűségek)

    Sokszor beszélünk arról, hogy az utóbbi időben mennyi idegen szó kerül be a nyelvhasználatba. Példának az angol nyelvből bekerülő szavak egész sorát hozhatnánk fel: fájl, printel, internet, blog, e-mail (email)  „new age”, dance klub, shop, market stb. Kevesebb szó esik azonban arról, hogy a nyelvi idegenszerűségek nemcsak idegen eredetű szavak használatával jelentkeznek, hanem esetenként kevésbé feltűnő formában is megjelennek, és olykor nehezebb is felismerni ezeket.
    Lássunk néhány példát a fentebb elmondottakra! Felfigyelhetünk idegenszerűségekre pl. a helyesírásban. A legszembetűnőbb talán a nagybetűk használata olyan esetekben, amelyekben a magyar nyelv nem használ nagybetűt. Leginkább címekben, hirdetésekben fordul ez elő: Jelzálogalapú Személyi Kölcsön, Kedvezményes Előfizetési Akció, Az Év Autója, Az Év Embere, Jóban Rosszban és így tovább. Mondani se kell, hogy ezekben az esetekben csak a kezdő szót kell nagybetűvel írni, a többit nem. De ha állandóan ilyen formában látjuk leírva a címeket, előbb-utóbb könnyen elbizonytalanodhatunk. Az olvasók fejében ez az íráskép rögzül, hiszen az írott szónak tekintélye van. Nem várhatjuk el, hogy az olvasók a nyelvtani szabályokon töprengjenek, az írásmódnak kéne tiszteletben tartani ezeket.
    Vagy vegyünk más példát is az idegenszerűségekre! Teljesen eltér a magyar nyelvhasználati szokásoktól vadidegen emberek keresztnéven szólítása és tegezése. A reklámok újabban csakis tegező formában fordulnak hozzánk. Vásárolj és nyerj – ez a legáltalánosabb reklámforma. A népszerű televíziós játékokban a játékvezetők szinte kizárólag a keresztnéven szólítást és a tegezést használják. Kovács úr, Takács úr sosem játszik, ehelyett László, József, Zoltán igyekszik nyerni. Érthetetlen, hogy miért kell átvenni ezt az idegen szokást? Ha így haladunk, lassan a köztársasági elnököt is becézett keresztnéven fogjuk emlegetni, mint pl. Bill Clintont!
    Újabban a legáltalánosabb köszönési forma, a jó napot kívánok helyett gyakran azt mondják – valószínűleg angol nyelvi mintára - , hogy szép napot.  Köszönésre azonban a magyar nyelvben (a szerb nyelvben is) a jó napot forma rögzült. Úgy gondolom, hogy nem fogunk attól jobban tudni - és nem attól fogunk jobban tudni - angolul, ha „átszerkesztjük” a meghonosodott nyelvhasználati és helyesírási szokásainkat.

Dr. Hódi Éva

septembar 2008.

Naslovna strana
Opštinske vesti
Besplatna prekvalifikacija
Sedmica uplaćena u Molu!
Vesti iz policije
Šarena strana
Impresum


Design by VA