Andruskó Károly
1915 - 2008
Zenta nagy művésze 2008. február utolsó hetében, 93 éves korában hagyott itt bennünket. Távoztával akkora űr támadt, hogy egyelőre nemcsak Zentán, hanem egész Vajdaságban sem látjuk hasonló formátumú utódját, legyen szó akár festészetről, irodalomról, vagy közéletről. Vele a realista szépséglátás, lírikus tájszemlélet vérbeli alkotója távozott. Közel 4500 ex libris, 9 ezer kis- és nagygrafika, 3030 olajfestmény, 500 akvarell, 220 minikönyv, 150 metszetalbum, 400 önálló kiállítás és 7000 közös kiállítás a világ minden táján – ez Andruskó Károly festő- és grafikusművész pályája számokban.
Legáltalánosabban ismert munkái közé tartozik az ex libris. Ő a volt jugoszláv térség egyetlen grafikusa, aki az ex libris nemzetközileg elismert művésze lett. Európa minden nagyobb gyűjtője készíttetett vele ex librist gyűjteménye számára. Nem ritka művei között a három-négyszínű ex libris, illetve kisgrafika sem. Andruskó Károly 1970-től tagja volt az Unesco keretein belül működő exlibris-társaságoknak.
A budapesti Országos Széchényi Könyvtár birtokában levő legkisebb könyv Andruskó Károlynak A kapa című, Zentán kiadott könyve. A szerző metszeteit tartalmazó kiadvány 6x7 mm nagyságú. Az értékes könyv nem fotomechanikai kicsinyítés, a fametszeteket 6x7 nagyságban készítette erős nagyító alatt, és erről kézi nyomtatással készítette a piciny könyvet. Andruskó Károly alkotásait őrzi az amerikai Magyar Folklór Múzeum, valamint a zentai Városháza Andruskó-terme is, de az ázsiai országokban is ugyanúgy jelen van, mint az európai, az amerikai vagy az anyaországi és az itthoni tájon. Az első magyar űrhajós Andruskó-ex librist vitt magával űrbéli útjára. Nagyságát mutatja, hogy első látásra felismerhető, mindenkiétől különböző stílust alkotott, ami egyben modern is, klasszikus is. Maga mondta: „Irányzatok nemigen foglalkoztattak, mindig azt tartottam szem előtt, hogy a közérthetőség határain belül maradjak. Számomra az volt a legfontosabb, hogy az emberek megértsék munkámat.” Élete utolsó pár évét a magyarkanizsai idősek otthonában töltötte.
Andruskó adai kapcsolatai is igen sokrétűek voltak, azonban a hivatalos kultúrfelelősök nemigen tudtak vele mit kezdeni. Példamutató viszont, hogy az adai városháza dísztermében látható nagyméretű (97x56cm), Adai városháza és templom című olajfestménye (1988), a legtöbb alkotásával azonban magánházakban találkozhatunk. Varnyú Ferencnek és Király Jánosnak köszönve a fénykorát élő Potisje Szerszámgépgyár és Öntödék megrendelésére száznál is több metszetet, grafikát és olajképet készített az egykori gyáróriásról, meg Adáról. A vasgyárról 1980-ban egy önálló minikönyvet is alkotott. Számomra ajándék és igazi csoda volt, amikor évről-évre, karácsony előtt, újév táján, kisgrafika formájában, hozta a posta kitüntető üdvözletét, újévi jókívánságait, amiket örökre ereklyeként őrzök tovább.
Király János