NAGYBOLDOGASSZONYI ARANYKAPU VÁSÁR
Nagyboldogasszony a legrégibb Mária ünnepünk, augusztus 15-én tartjuk. Ez alkalomból szervezi meg az Aranykapu Mûvelõdési Egyesület hagyományosan immár hetedik alkalommal a kirakodó vásárt. Vidéken a Nagyboldogasszony napi búcsú a mulatság, ismerkedés alkalmát is jelentette. A két Boldogasszony közét, augusztus 15-tõl szeptember 8-ig, szerencsés idõszaknak tekintették, különösen az asszonyi munkát illetõen. Az említett idõszak számunkra a községben a választások elõkészületeinek idõszakát jelenti. Mivel szerencsés idõszaknak tekintik a két Boldogasszony ünnepe közé esõ idõszakot, reméljük Adának, nekünk, az itt élõ polgároknak is meghozza a szerencsét az elkövetkezõ egy hónap – hangzott el az Aranykapu vásár megnyitóján.
Már a délután folyamán benépesült a nyári színpad környéke, a korzó, ahol az úttest mindkét oldalát a vásárosok foglalták el, kínálva a járókelõknek a portékáikat. Volt is miben válogatni. A hagyományos cukorkásokon kívül nagyon sok más érdekes, már égen kihalt vagy csak ritkán elõforduló szakmák termékei is megjelentek a vásáron, hûen tükrözve a kézmûvesség újjáéledését. A lelkes hagyományápolóknak köszönhetõen megcsodálhattuk a gyöngyfûzés mesterségét, a nemezelést, a háncsból készült figurákat, a fafaragó mûvészetet, a pokrócszövést, hogy csak néhányat emeljek ki a sok közül. De volt itt a mai világ termékei közül is néhány, például a héliummal töltött lufik különbözõ állatok formájában. Ezek egykettõre a gyerekek kedvencei lettek. Egyszóval, nagy volt a forgatag, a felhozatal, a tarkaság és a sokrétûség, sokkal több kézmûves jelent meg ezen a vásáron az elõbbiekhez viszonyítva. A vásár látogatottsága szintén felülmúlta az elõbbieket, nagy tömeg sétálgatott az asztalok között, és nézte végig a végén az esti szórakoztató mûsort, amely 20 órakor kezdõdött a nyári színpadon.
A mûsor Szauer Miklós atya bevezetõ beszédével kezdõdött, majd sorra jöttek az együttesek fellépései és az egyéni produkciók. Fellépett többek között Raffai Ágnes - Gigi, Sóti Julianna, a becsei Petõfi Sándor ME Szelence táncegyüttese, Molnár Csikós Árpád, az Aranykapu Kopogtató néptánccsoportja, Hézsõ Zsolt és Flamand István ismert citerakettõs, a Vadvirág asszonykórusa, valamint Szabó Sándor egy népmesével. A mûvelõdési mûsort utcabál és népünnepély követte, ami belenyúlt a késõ éjszakába. A zenét az adai-moholi Vidám legények zenekar szolgáltatta.
Bálizs Géza