Bárdos Lajos Zenei Hetek (Budapest – Ada)
Harmadszor Adán a „kórus-találka”
Az Európa-szerte ismert zenei rendezvény-sorozat, a Bárdos Lajos Zenei Hetek immár 28 éves múltra tekint vissza. Koncepcióját BÁRDOS LAJOS (1899-1986) karnagy, zeneszerző, pedagógus és muzikológus, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára fektette le. A Zenei Hetek először a magyarországi, majd később az országhatárokon kívüli kórusokra is kiterjedt. 1990 óta alapítvány formájában működik. Főrendezője Kempelen Tünde karnagy és férje, Miskolci Ottó színművész. Három évvel ezelőtt Ada is a szervező városok közé lépett. A Bárdos Lajos Zenei Hetekről Birkás János karnaggyal beszélgettem. Ő a következőket mondta:
„A Musica Humana Kamarakórus május 31-én Budapestre utazott a Zenei Hetek nyitóünnepségére, melynek színhelye a budai ciszterci Szent Imre plébániatemplom volt. Mi a budaörsi Pro Musica kórus vendégei voltunk, ők szintén felléptek a versenyen. Úgy gondolom, nagyon tanulságos részt venni egy ilyen hangversenyen, mint amilyen a budapesti, mert igen erős kórusok szerepelnek, és természetesen nekünk is bizonyítani kellett. Úgy érzem, szépen helyt álltunk, és sikeres volt a fellépésünk. Három éve vendégszerepelünk a Zenei Hetek egy-egy hangversenyén, két ízben Budapesten, egyszer pedig Szekszárdon voltunk.”
Adán Június 6-án A Szentháromság katolikus plébániatemplomban előbb az ünnepi szentmise keretében énekelt közösen hat kórus egyházi énekeket, ill. két Bárdos-szerzeményt. A szentmise után 11 órától tartották a hangversenyt a házgazda és a vendégkórusok közreműködésével. A hangversenyen a következő énekkarok léptek fel: 1. Musica Humana Kamarakórus, Ada, vezényelt Birkás János, 2. Bartók Béla Vegyes Kamarakóeus, Kúla, vezényelt Berkó László, 3. Emmanuel Kamarakórus, Nagybecskerek, vezényelt Konrád Emma, 4. Cantilena Senica Vegyeskar, Szlovákia, vezényelt Viera Galiková, 5. Schola Cantorum, Óbecse, vezényelt Nagy Ottília, 6. Sonantes Kamarakórus, Budapest, vezényelt Jankovics László.
Mindegyik kórus magas szinten énekelt, kifinomult zenei érzékkel, összeszokottan. A hangversenyt különösen széppé tette a kórusok közös fellépése, amikor utolsó számként elénekelték Bárdos Lajosnak „Tábortűznél” c. szerzeményét, Birkás János vezényletével. Kempelen Tünde zenei főrendező a koncert végén megköszönte a kórusok közreműködését, sikeres szereplését, majd köszönő okleveleket adott át a karnagyoknak.
Megkértem Birkás Jánost, értékelje az adai hangversenyt:
„Az adai kórus-hangverseny összességében nagyon jó volt, mindegyik kórus évről évre fejlődik. Szeretnék köszönetet mondani támogatóinknak, akik önzetlenül segítettek abban, hogy sikeresen megszervezhessük e rendezvényt: a Vajdasági Közoktatási és Művelődési Titkárságnak, Ada Község Képviselő–testületének, a Metals Banknak, Szauer Miklós plébános atyának és Sziráki Mihály iskolaigazgatónak, aki a Cseh Károly Általános Iskola néhány tantermét a rendelkezésünkre bocsátotta.”
Bálizs Géza