Június – Szent Iván hava
„A pénz vagy sok, vagy kevés, de soha sem elég”. Így van a gazda is az esővel. Az is vagy több, vagy kevesebb, mint amennyi pénz kellene. A júniusi leghosszabb nappalok tényét jócskán beárnyékolja nyolcadikán Medárd napja. Ma is jól ismert: ha ezen a napon esik, úgy tartják, az eső negyven napig tart, ellenben ugyanennyi időre szárazságot jelent, ha nem esik. Ha tiszta az idő Medárdkor, akkor kellemes, szép, jó nyárra lehet számítani. A Medárd napi napsütés édes bort, az eső savanyút jósol. A valamikor régen élt (+545) Medárd püspöknek nem sok köze volt az „esőcsináláshoz”, egy későbbi legendai magyarázat kötötte a személyéhez a negyven napos esős időjárás kezdetét. A mese szerint, imájával egy illetlenül, tánccal ünneplő fiatal társaság nyakába hat hétig tartó esőt zúdított. A valóságban „esőhozó” szerepére kalendáriumi, naptári helye ad magyarázatot, hiszen Közép-Európát általában június elején érik el a nedves, óceáni eredetű légáramlatok.
A szőlőtermelők különösen félnek Medárdtól, hiszen a szőlővirágzáshoz szép napos időre van szükség. Úgy is mondják: „A júniusi derült ég bőség, a júniusi sár szükség”.
Jeles névnap júniusban Margit napja tizedikén. Június 24-én Szent Iván napján van a nyári napforduló ünnepe. A keresztény egyház Szent Jánost tette a nap védőszentjévé, ünnepe az V. század óta vált általánossá. A szertartásos tűzgyújtás e jeles napjához különböző hiedelmek fűződtek. A tűzugrásnak egészség- és szerelemvarázsló célja is volt. A jó borok és finom ételek fogyasztása is a naphoz tartozott. Napjainkban is sokan gyújtanak tüzet ezen a napon, ünneplik a leghosszabb nappalon a fény diadalát a sötétség fölött.
Június 29. Péter–Pál napja. Péter–Pál napja szinte ősi ünnep, az aratás kezdő időszaka. Erre a napra már „megszakad” a búza gyökere, zsendül, pár hét múlva lehet aratni.