XLVIII. ZÖLD LEVÉL – 2004. JÚNIUS
Júniusban három helybéli zöld témáról írok. Az első a rendkívül csapadékos hónapelő, amikor is alig egy hét alatt egy egész évszaknak megfelelő eső hullott, és az előrejelzések szerint az esőzésnek még nincs is vége! Zöld szemmel nézve ez jó, és minden esetre megjegyzendő adat!
A második feljegyzendő dolog kedves-vidáman kezdődött, amikor barátom egyik ismerőse – aki sporthorgász – azt mondta, hogy a Barán, a sintértelep mellett, a valamikori téglagyár gödrénél sok papagáj röpköd és fészkel.
Ez komoly gondolkodásra késztetett bennünket, hisz nálunk, a szabadban papagájok nem élnek. Kimentünk a helyszínre és volt mit látnunk: gyurgyalagok röpködtek a meredek partoldalba fúrt lyukak körül. Legalább tíz párt láttunk, és még csak a násztáncukat járták a levegőben, ugyanis ezek a legkésőbb érkező vándormadarak, csak június elején rakják le tojásaikat a partifecskékéhez hasonló üregekbe. Költés után gyorsan felnevelik fiókáikat, és hamar el is költöznek délebbre. De amíg itt vannak, csodálatosan szépek! Ezért kérjük a horgászokat, szeressék őket, és legyenek büszkék arra, hogy ilyen gazdag gyurgyalag-telepünk van!
Tóth László az adai gyurgyalag-telep előtt
Ez a madár valahonnan Indiából származik, gyönyörű, zöldeskék-sárga színű, csak rovarokkal táplálkozik, és eleségét a levegőben kapja el, így befogni semmiképpen sem érdemes, hisz etetni nem lehet. Látványként viszont annál szebb!
A harmadik dolog: Zentán működik a Bárka Helyi Értékeket Védő Társaság, amelynek 2004-es, Környékünk című füzete a napokban került a kezembe és lenyűgözött. Előszavában Rózsa Éva, a társaság elnöke ezt írja:
„Ebben a füzetben, a megjelentetett írások, észrevételek, közlendők, helyzetismertetések azzal a céllal kerülnek a nyilvánosság elé, hogy – mint alkalmi előadásainkon elhangzott – felhívják a figyelmet a bennünket közvetlenül körülvevő világ jelenlegi állapotára. Arra, hogy még mindig rendelkezünk olyan értékekkel, amikre érdemes vigyázni, és átmenteni a későbbi nemzedékek számára. Egyben az azokat érintő veszélyekre, amik károsodásukat, akár pusztulásukat okozhatják.”
Gratulálunk a zentaiaknak! Hasonló kiadványt mi is tervezünk, ám szomszédjaink ezúttal (is) megelőztek bennünket!
Király János