Kezdőoldal - Početna stranaLegújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztőség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matičaraArchívum - ArhivaLinkek - LinkoviVendégkönyv - Knjiga utisakaE-mail

 
2004. június

Címoldal
5 éves a Községi Körkép
Címlapunkhoz

A mezőgazdasággal foglalkozók bejegyzéséről

Pillanatképek az adai helyi közösségek munkájáról
Fergeteges évzáró műsort tartottak június 11-én a Szivárvány-óvodások
Sok a gond - kevés a pénz
Az összefogás meghozta az eredményt
A színek nyelvén
A Cseh Károly Általános Iskola végzős diákjai
Ballagások és találkozók
Régi mondák nyomában
Nyelvi figyelő
Mit vár az idei nyártól?
Hat év börtön jogerős ítélet nélkül
Olcsó-e a kínai áru?
Körképtől Körképig
Ismerjük-e községünket?
Rendőrségi hírek
Negyven éves osztálytalálkozó a Műszaki Iskolában
XLVIII. Zöld levél
Június – Szent Iván hava
A levéltetű, mint örök növényvédelmi probléma
Csinosodó Tájházunk
Tartálykocsi a szobában
Életképek községünkből
Civil katonák
Bárdos Lajos Zenei Hetek
A ballagóknak
Fiatalok írják
Felcserélték a szerepeket...
ART 2004 - ADA
Program Ada község napjára
Községünk amatőr festői
Tarka oldal
Impresszum

HAT ÉV BÖRTÖN JOGERŐS ÍTÉLET NÉLKÜL

    Lehet, hogy még néhányan emlékeznek rá, május végén egy igen fontos törvényt, azaz törvénymódosítást fogadott el a szerbiai parlament. Ez a Büntetőeljárásról szóló törvény, melynek megvitatása során parázs vita alakult ki a Parlamentben. Az egész ülésszak több órás késéssel kezdődött, mert a Szerb Megújhodási Mozgalom (SZMM) követelte, hogy az említett törvény ne a harmadik, hanem az első napirendi pont legyen. Erre, egyes ellenzéki politikusok szerint, azért volt szükség, mert ha az elnökválasztás előtt nem sikerült volna elfogadni a törvényjavaslatot, akkor a legközelebbi megvitatására már csak az őszi időszakban, azaz szeptember táján kerülhetett volna sor. Ez azért nagyon érdekes, mert Rade Marković volt állambiztonsági osztályvezető, akit az ibári úton történt merénylet előkészítésével és megszervezésével vádolnak, az eddig hatályban lévő törvény értelmében szeptembertől szabadlábról védekezhetett volna, azaz kiengedték volna az előzetes letartóztatásból. Csak emlékeztetőként jegyezzük meg, hogy az említett merényletben az SZMM néhány tisztségviselője életét vesztette, Vuk Drašković pedig megsebesült.
    A törvénymódosításokkal tulajdonképpen megszüntették a kötelező előzetes letartóztatást. Az eddigi törvény szerint, ha valakit olyan bűncselekmény elkövetésével vádoltak, amelyért negyven év börtönbüntetést ír elő a Büntető törvénykönyv, abban az esetben el kellett rendelni az előzetes letartóztatást. A módosítások után a bírákra bízzák, hogy mérlegeljék, voltak-e „különlegesen súlyos körülmények” a bűncselekmény elkövetésének kapcsán, amelyek indokolttá tehetik az előzetes letartóztatás elrendelését. Mivel negyven év börtönt a legsúlyosabb bűncselekmények esetében ír elő a törvény (különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosságok, terrorizmus, az államberendezés ellen irányuló bűncselekmények stb.), kérdés, hogy ezeken belül még milyen „különlegesen súlyos körülményekre” gondoltak a törvénymódosítás beterjesztői.
    A törvénymódosítás értelmében, a vádemeléstől számítva, az előzetes letartóztatás kettő ill. négy évig tarthat, olyan bűncselekmények esetében, amelyek elkövetői negyven évig terjedő börtönbüntetésre ítélhetőek. Ha ez idő alatt nem születik első fokon ítélet, akkor a vádlottat szabadlábra kell helyezni. Az eddig hatályban levő törvény szerint csak két évig lehetett valakit előzetes letartóztatásban tartani elsőfokú ítélet nélkül, és ez a határidő járt volna le szeptemberben a fentiekben említett vádlott esetében. Az elsőfokú ítélet kihirdetése után, a vizsgálati fogság még legfeljebb két évig tarthat (az eddigi egy év helyett). Elméletileg ez azt jelenti, hogy valaki hat évig lehet előzetes letartóztatásban, anélkül, hogy jogerősen el lenne ítélve.
    Végre megoldást találtak a hivatalból kinevezett ügyvédek tiszteletdíjára is, amikor a letartóztatott személy már a rendőrségen ügyvédet kér. Eddig ugyanis ez nem volt rendezve, azaz az ügyvédek nem minden esetben tudták megfizettetni tiszteletdíjukat. Ezek után ezeket a költségeket a Belügyminisztérium köteles megtéríteni.
    Van egynéhány érdekesnek tűnő megoldásuk ezeknek a változtatásoknak, de szakemberek szerint messzemenően figyelembe vették az európai uniós előírásokat és javaslatokat.

Vastag Róbert

juni 2004.

Naslovna strana
Kako smo glasali na predsedniškim izborima
Rekreacija - leto 2004.
Vesti iz policije
Lepše i bolje
Cisterna u sobi
Mladi pišu
Mladić za primer
Svečani program povodom dana Ade
Slikari naše opštine
Impresum


Design by VA