CIVIL KATONÁK
A 2004-es évtől kezdve a katonaköteles fiúknak lehetőségük van a rendes katonai szolgálat helyett civil katonának állni. Sok adai fiatal élt is ezzel a lehetőséggel, ők az Egészségházban, az Aggok és Idősek Otthonában és a Szociális Központban állhattak munkába. Adán az egészségházban helyezték el a legtöbb civil katonát.
- Jelenleg tizenhárom kiskatonánk van. Márciusban jöttek heten, és most a júniusi sorozáskor még hat fiú érkezett – mondta Dr. Tóth Barna Elvira, az Adai Egészségház igazgatója.- Két váltásban dolgoznak, reggel héttől egyig, és délután, de megesik az is, hogy egész nap szükség van rájuk, ilyenkor a következő napjuk szabad. Éjszakai munkára csak a beleegyezésükkel oszthatjuk be őket, de erre még nálunk nem került sor. Mindegyikük munkájával nagyon meg vagyunk elégedve, csak azt sajnáljuk, hogy csak egy egészségügyi technikus van közöttük. Őt mint ápolót helyeztük el, a többieknek, akik között van gépészmérnök, autószerelő, elektromérnök, és közgazdás is, alkalmi feladatokat adunk, kocsit mosnak, segítenek rendbe tenni és rendben tartani az egészségház környékét, az épület ablakait is az ő segítségükkel cseréljük ki. Az egyszerűbb adminisztratív munkákat is rájuk bízzuk. A katonáknak tehát nincs meghatározott feladatkörük, hanem minden nap más-más munkát kapnak. Nincs panaszuk rájuk, rendesen dolgoznak, fegyelmezettek, pontosak, mert tudják azt, hogy abban az esetben, ha bármiféle panasz érkezik rájuk, annak az a következménye, hogy előröl kell kezdeniük a katonai szolgálatot, de akkor már rendes katonaként valamelyik kaszárnyában. Annak ellenére, hogy teljes mértékig meg vagyunk elégedve munkájukkal, a következő sorozáskor már csak az egészségügyi technikusokat, a gyógyszerészeket és az orvosokat tudjuk fogadni.- mondta Dr. Tóth Barna Elvira
Sedmakov Szebasztián huszonnégy éves elektromérnök, ő volt az első, aki Adán kérelmezte a civil katonai szolgálatot.
- A televízióból és a rádióból hallottan arról a lehetőségről, hogy civil katonaként szolgáljak. A körülmények miatt döntöttem úgy, hogy inkább civil katona leszek. Igaz, hogy így jóval tovább tart a szolgálat, de nem kell elszakadnom otthonról. Ledolgozom a napi 7-8 órát, vagy amennyivel megbíznak, és utána szabad vagyok, ráadásul fegyvert sem kell fognom. Minden nap otthon étkezhetek, a saját ágyamban alhatok, s rendesen tisztálkodhatok. A családom és a barátaim is támogatták az elhatározásomat. Kicsit tartottam is tőle, hogyan fogok majd beilleszkedni az új környezetbe, de minden jól alakult. Itt az egészségházban mindenki segítőkész volt, s rendesen, korrektül bánnak velünk. Minden nap más munkát kapunk. Takarítunk, meszelünk, az ablakokat cseréljük, a kertet rendezzük, vagy az irodában segédkezünk.
Hajagos László barátjának, Szebasztiánnak a buzdítására választotta a civil katonai szolgálatot. László huszonöt éves, és nemsokára megszerzi gépészmérnöki diplomáját.
- Még csak egy hete vagyok katona, de nem bántam meg, hogy ezt a fajta szolgálatot választottam. Befogadott ez a közösség, az egészségház dolgozói is megértők, barátságosak, és mi is próbálunk megfelelni az elvárásoknak, s maximálisan teljesíteni a ránk bízott feladatokat.
Mrđanov Aleksandart is csak néhány napja sorozták be. Ő közgazdasági technikus, aki az otthon közelsége miatt választotta a civil szolgálatot. Úgy véli, hogy a civil szolgálatnak igen is nagy előnye van, mert a helybéli fiatalok könnyebben tudnak közös nyelvet találni, így talán egy összetartóbb közösség alakulhat ki köztük, ami később tartós barátsággá válhat.
Krizsán Mónika