Ada napi rendezvények
Ada napját több éve július másodikán ünnepeljük; az idén 2. és 5. között több érdekes művelődési műsor, kiállítás, kirakodó- és kézműves vásár, sportren-dezvény, íjászverseny, sporthorgászver-seny volt a községi önkormányzat, Ada község Turisztikai szervezete, a Szarvas Gábor Könyvtár és más egyesületek, civil szervezetek közös szervezésében.
Július másodikán községünk polgárai ingyen léphettek be egész nap a fürdőkomplexum területére és lubickolhattak a felújított medencékben; aznap 12 órakor tartották meg a községi képviselő-testület díszülését!
Július harmadikán 16 órakor rövid ünnepi műsorral nyílt meg a Cseh Károly Általános Iskola tornatermében az I. Helyi Közösség hagyományőrző csoportjának, az adai nyugdíjas-egyesületnek és az ADART képzőművészeti csoportjának közös kiállítása. Nem sokkal 18 óra után a nyári színpadon megkezdődött a szórakoztató műsor. Ebben közreműködtek: 1. az adai New Ada Dance Táncklub tánccsoportjai, párosai látványos és élvezetes latin-amerikai és pergő ritmusú dél-amerikai táncokkal, különféle tánc-koreográfiákkal, zumba-tánccal. 2. az adai Venus Táncklub majorett-csoportjai érdekes és szemet gyönyörködtető „pálca“, illetőleg színes szalagos (pomponos) tánc-koreográfiákkal; 3. a moholi Midnight Táncklub csoportjai ritmikus, gyors, formációs táncokkal. Ezzel azonban az esti szórakozásnak még nem lett vége, ugyanis 8 óra körül egy szép gyermekműsor kezdődött „Szerbia Európa ritmusában“ elnevezéssel, amelynél a fellépő gyermekcsoportokon kívül a látványos fényeffektusokat kell kiemelni, ez úgyszintén emelte a műsor színvonalát! A korzón kirakodó és kézműves vásár volt az esti órákig, kedvünkre nézelődhettünk, vásárolhattunk. E vásár szombaton is nézelődésre invitálta községünk lakosait és a vendégeket (a külföldön élő adaiakat is beleértve ).
Július 4-én (szombaton) délelőtt főleg sportműsorok zajlottak több helyszínen, java részük a Rekreációs Központ sportpályáin; a horgászversenyt Ada napi Kupa elnevezéssel a bánáti oldalon, az Aranka folyócskán tartották 9 és 12 óra között, míg az íjászversenyt a szabadidőközpont pályáján bonyolították le fél 10 és délután fél 4 között.
A délutáni rendezvények sora valamivel 16 óra után kezdődött a nyári színpadon; a közönséget, arrafelé sétáló embereket elsőként egy szerb tamburazenekar szórakoztatta, 17 óra felé a községi amatőr Művelődési egyesületek népzenei és néptánc-műsorával folytatódott a rendezvény: először az Aranykapu M.E. két korosztályú néptánccsoportja mutatta be azt a táncot, gyermekjátékot, amely záróműsorukban is jelen volt! Ügyesen és ezúttal is szépen szerepeltek. A Vadvirág Hagyományápoló Kör képviseletében először az Asszonykórus lépett színpadra moholi népdalcsokorral, majd a kisebb és az ifjú korosztályú néptánccsoport mutatta be mindazt, amit év közben; őket Bognár Odett énekszólista követte, végül a furulyacsoport zárta a műsorblokkukat! A moholi Novak Radonić M.E. műsorrészében először a „pöttömkék“ népitánc-csoportja lépett fel vajdasági, szerbiai táncokkal, majd az ifjú nemzedék mutatta be ügyességét Dél-szerbiai és šumadijai táncokkal, közben a zenekar is eljátszott néhány szerbiai népdalt, „kólót“. Őket a zentai Stevan Sremac M.E. tánccsoportja követte.
A Baraparty együttes már készülődött a fellépéshez, koncerthez; ekkorra már szép számban összegyűltek községünk polgárai, a vendégek – némi „szerelés“ és hangpróba után elkezdték a koncertjüket (2 énekesővel!), amely igen jó hangulatot teremtett az összegyűltek körében; az együttes világslágerekkel „indította“ az egy órás koncertet, majd magyarországi együttesek zeneszámait muzsikálták, ugyanakkor több saját szerzeményt is beiktattak a programba; hangulatos és igen jó volt a Baraparty együttes azon az estén!
Némi késéssel kezdhették el népzenei műsorukat a török testvérek: a Junior Príma díjas Tilla (aki a budapesti Holdviola népzenei együttes énekesnője is), Flóra és Török Dancsó Ádám. Első számuk már megmutatta, hogy milyen nagy tehetségű népzenészekről, művészekről van szó! Utána Tilla kissé meghatódva köszöntötte a közönséget, és rövid bevezetőt mondott. Ők hárman különféle népi hangszereken muzsikáltak: asztali citerán, dorombon, furulyán, tilinkón, lanton, „lapos dobon“ (vászondob vagy bőrdob néven ismert) és hegedűn; népzenei összeállításuk eredeti magyar és erdélyi, valamint moldvai, kárpátaljai népzenéből állt! E napon délután fiákereken kocsikázni is lehetett, a gyerekek pedig pónit lovagolhattak meg, vagy a korzó végén felállított játékparkban szórakozhattak, akik pedig le szerették volna hűteni magukat, azok leülhettek a Mercy, vagy Mozart cukrászda teraszára fagylaltozni.
Egyszóval mindkét napon jól szórakozhattunk a központban, annak ellenére, hogy még késő délután is nyári hőség volt.
Bálizs Géza