CÍMOLDALUNKHOZ
Aratás a forróságban és a hozamok
A forró júliusban Adán is sikeresen befejeződött az aratás, minek során mezőgazdasági magántermelőink korszerű aratócséplőkkel röpke egy hét alatt betakarították földjeikről a kenyérgabonát. Hogy milyen fajtákat vetettek/arattak nálunk és milyen terméseredmények születtek az idén, Csúzdi Istvánt, az adai Farmer Mezőgazdasági Termelők Egyesületének elnökét kérdeztük:
Csúzdi István
– Az adai határ mintegy 25 százalékán vetettek a gazdák búzát és a búzára nagyon kedvező időjárás, valamint a kellő agrotechnika és növényvédelem eredményeképp az idén (is) rekorderedmények születtek. Elmondható, hogy amit egy-egy búzafajta genetikai tulajdonságai, lehetőségei magukban rejtenek, azt a mi gazdáink mind kihozták, így valószínűleg az idén is, búzával-kukoricával bekerülnek a magházak évente megjelenő rekordereinek névjegyzékébe, azaz ranglistájába.
▪ Milyenek a vetett fajták és a hozamok?
– Előre bocsátom, hogy a Farmer egyesület – amelyik négy éve működik – minden év január-márciusi időszakában, itt helyben, szakelőadókkal tájékoztató előadásokat szervez a termelőknek, ahol a vetőmag-forgalmazó cégek szakavatott képviselői ajánlják a tájnak legjobban megfelelő, cégük legújabb vetőmagjait, így nem csoda, hogy lépést tartunk Európa legjobb búza- vagy kukoricafajtáinak termesztőivel. Az idén az Andino, Apach, Euclide és a Balaton fajták voltak a legnépszerűbbek, de nem marad le mögöttük a Yetti, a Premio, a Baltka és az Ingenio sem.
2015-ben, tehát idén Adán 7-8 tonna hektáronkénti termést takarítottunk be és a sikeres, legjobb eredményt elért termelőink Györe Béla (saját elmondása szerint 9 tonna egy hektáron), Bakai Dávid, Gordos Frigyes, Boja Attila, Jaramazovity Tibor, Bűn Péter stb.
Jaramazovity Tibor aratócséplője Lajkó Zoltán búzáját aratja a rétparton
▪ Mekkora Adán a búza felvásárlási ára?
– Adán jelenleg 5 búzafelvásárló van, Moholon pedig a hatodik, a felvásárlási ár pedig kilogrammonként 17,20 dinár. Persze, jobb árra várva, nem mindenki adja el a termést, hanem saját tároló helyeiken őrzik, ameddig érdemes. Most a szem nedvességtartalma optimális, szárítást nem igényel, így a búza könnyen tárolható. Amint mondtuk, az aratás 5-6 nap alatt befejeződött, köszönve az korszerű aratócséplőknek, amelyekből Adán is van. Ezek a korszerű kombájnok jelentősen megkönnyítik a gazdák munkáját. Egy ilyen óriási szerkezet napi 1200-1500 mázsa gabonát arat le és a búzához szükséges, legmegfelelőbb beállításokat önmaga végzi. Az axiál – és a hibrid – cséplőrendszerű kombájnok között is a legkorszerűbbnek számít az Axiál Flow AFX kombájnokat gyártó Case IH, de elterjedt a Claas, John Deere, New-Holland, Massey-Ferguson, Fendt, Challenger, Deutz-Fahr, Versatile is.
▪ Milyenek is az adai határban lévő termő-földek?
– Különbözőek. Általában a legjobbaknak, a legjobban termőknek az adai I-IV. dűlő, a rétpart és a Budzsák oldal földjei számítanak, a többi II. osztályú. Mint említettem, az adai határ 25 százalékán volt búzavetés, a többi részen kukorica és egyebek találhatók. Kukoricából a középérésű Dekalb hibriddel van beültetve legalább fele a határnak, így most már a búza után a jó kukoricatermésért szorítunk!
El kell még mondanom, hogy a Farmer egyesület tényleg minden téren segíteni akar a gazdáknak, így legújabb tervünk egy 3000 euróba kerülő N. setter elemző készülék megvásárlása, aminek érzékelőit a növény levelére csatlakoztatva megmutatja, hogy az adott termőföldnek milyen tápanyagokra van szüksége, így elkerülhető az egyes szerek, tápok fölösleges túladagolása, avagy a másikak hiánya.
(Szöveg, képek és a címoldali fotók: Király János. A címoldalon Jaramazovity Tibor korszerű Claas axiál és hibrid cséplőrendszerű aratócséplője látható aratás közben a francia Euclide búzában, az (egykori) adai lányok pedig egy régebbi aratás alkalmával egykori Orosz Angéla pipacsmotívumos népviseleti ruháit mutatták be.)
Király János