139. Zöld levél
2012. év vadvirága
A TAVASZI HÉRICS
A 2012-es év vadvirágának a természetjárók és ökológusok köréből kikerülő internetes szavazók többsége (köztük e sorok írója is!) a tavaszi héricset választotta. A köznyelvi megjelölései: büdözsbanka, kotlóvirág, kökércse, kutyarózsa, nagykökörcsin, petrezselyemvirág, tyúkvirág (Péntek János). Tudományos neve Adonis vernalis. Mint látható nevét a görög mitológia szép vadászáról, Adoniszról kapta. Szerbül gorocvet (zečji mak, gorocvat, Gospina vlas) németül Frühling Adonis-röschen, angolul pheasant's eye, spring pheasant's eye, yellow pheasant's eye vagy false hellebore. Magános, aranysárga, nagy méretű (3–6 cm átmérőjű) virágai sokszirmúak (20 sziromlevele, sok porzója van) és olykor már március első napjaiban virágzik. Ilyenkor még szinte földön ülőnek tűnik, ám később a szár 20–30 cm magasra is nőhet. Minden termőlevélből különálló makkocska fejlődik.
Ősidőktől fogva gyógynövény. Szív-glikozidokat és kevés flavonoidot tartalmaz. Szívre nagyon erős hatású, erősebb főzete szívmegállást okozhat. Mérgező, az állatok nem legelik!
Levelei összetettek, a levéllemez keskeny-szálas sallangokra osztott. Évelő, mész- és melegkedvelő sztyepnövény. Az utóbbi évtizedekben az Alföldön nagyon megritkult. Állományait élőhelyeinek megszűnése, becserjésedése, töveinek kiásása, virágainak gyűjtése veszélyezteti. Hozzánk legközelebb a magyarkanizsai Kapitány-réten található tömegesen, de évről-évre szántással lopkodják tenyészterületét. Néhány évvel ezelőtt ilyen kiszántott gyökereket hoztunk Adára és a Póni Állatkertben ültettük el. Ma is ott láthatók és már virágoznak!
A hasonló megjelenésű, fokozottan védett erdélyi héricsnek (Adonis transylvanica korábban Adonis volgensis) ma már csak néhány populációja ismert. Nagy kincs a számunkra, hogy ez a szép vadvirág a Delibláti homokpuszta ékessége és ide messzi vidékekről is eljárnak a kutatók, hogy tavaszonként tanulmányozzák ezt a különleges virágot. 1978-tól kezdve Szerbiában is szigorúan védett. Vele kapcsolatban a következő hiedelmek élnek: a kotlóvirágot nem szabad leszedni, mert nem lesz kotló. „Ne vigyük be, me megláttya a tyúk, nem tojik”. Máshol „a tyúkok közé dobták, hogy tojjanak” Péntek János).
Közeli rokona a vérpiros virágú nyári hérics – Adonis aestivalis (tyúksegg, kutyakapor, vadborsó, vadpillangóvirág).
Király János