Hogyan mentsünk életet 5 perc alatt?
E mondat volt a címe és egyben jelszava a 2012.03.18-án tartott előadásnak, amelynek témája a véradás volt, valamint ennek fontossága. Az előadásra az adai Vöröskereszt községi szervezetének irodájában került sor, támogatója az adai Ifjúsági Szervezet – IFIX volt. Az előadás kezdetén Krizsán Vilmos, az adai Vöröskereszt titkára köszöntötte pár szóval az egybegyűlteket, majd átadta a szót az előadónak, Velez Teodórának, aki a Vöröskereszt szakmunkatársaként dolgozik jelenleg. A véradás történelmének rövid áttekintése után Teodóra beszámolt a véradás legfontosabb jellemzőiről, elsősorban az önkéntességről, hiszen mindenki a saját belátása szerint dönthet úgy, hogy ad vért. Továbbá fontos a szolidaritás, hiszen ezáltal segítünk másoknak, akik egy esetleges baleset, betegség, vagy akár szülés következtében is rászorulhatnak vérre. Ezenkívül az ingyenesség, hiszen a véradás nem jár költségekkel, és nem utolsó sorban a névtelenség, tehát véradásánál nem kell nevünket adnunk hozzá, névtelenül is segíthetünk másokon. A teljesség igénye nélkül itt álljon pár indok, hogy miért is hasznos vért adni: a leadott vér ingyenes laborvizsgálaton megy keresztül, orvosi vizsgálatban részesülünk, ugyanis a véradás az egészséges emberek privilégiuma, beteg emberek nem adhatnak vért, akik pedig többszörös véradónak számítanak – tehát legalább tízszer adtak már vért életükben - ők bizonyos kedvezményeket élvezhetnek az egészségügyben, nem kell részesedást fizetniük.
Mindemellett talán a közérzetünk is jobb lesz, ha tudjuk, hogy valami jót és hasznosat tettünk, másokért, illetve véradás alkalmával a vérünk is megújul, felfrissül, tehát saját vérkészletünkre is jótékony hatással van. Összefoglalásként Teodóra elmondta, hogyan zajlik le egy véradás, mire is kell figyelni, mit kell betartani véradás alkalmával. Elsősorban kipihenten kell érkezni véradásra, táplálékot fogyaszthatunk előtte. Az orvosi vizsgálat után, ujjunkból vért vesznek, és ezután a vércsoport azonnal megállapítható, ám a vér RH-faktora a későbbiekben, laborban mutatható ki. Az ágyon feküdve történik a véradás, amikor is kb. 4.5 deciliter vért vesznek tőlünk, ezután pedig kimérten, lassan kell felkelni az ágyból, semmiféleképp sem hirtelen. A véradás után minél több folyadékot kell magunkhoz venni. Fontos még azt elmondani, hogy bárki, aki a 18. életévét betöltötte, adhat vért, a felső korhatár pedig 65 év. Adán a lakosság 3,2%-a véradó, tehát a célok között szerepel, hogy továbbra is ösztönözzék az embereket, minél több véradó legyen, és ezáltal ez a szám is minél magasabb legyen a jövőben. A közönség egy videót is megtekinthetett, ahol bemutatásra került, hogyan zajlik le egy véradás. Az előadás végén Morvai Szabolcs, az IFIX elnöke megköszönte Krizsán Vilmosnak, valamint Velez Teodórának az érdekes és tanulságos tájékoztatást.
Zárásként megemlítem, hogy amíg az ember nem kerül olyan helyzetbe, nem érzi át a véradás fontosságát, de ha rászorul, és vérre van szüksége sürgősen, akkor nagyon hálás, ha megfelelő vércsoportú vért kaphat. Tehát így közelítsük meg a véradás kérdését, hogy ha mi is vért adunk, akkor nem magunknak, elsősorban másoknak segítünk.
Gecse Attila