Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2012. március

Címoldal
Szabadságot és önrendelkezést
Községi események
Pilvax hangulat a törökfalusi faluházban
Községi hírek
Kell-e a helyi járulék?
A II. Helyi Közösség 2012-es évi működési terve
Hogyan mentsünk életet 5 perc alatt?
A ligában maradás a cél
Március, a rák elleni küzdelem hava
Megengedett kilengések
Ez a tanya ki tanyája?
Lovas hagyományőrzés
Szükség van az idősekre
A moholi Nyugdíjas-egyesület
Jótékonysági suli-buli
Szerény körülmények között
Áprilisban főszereplő a mese!
Idegenforgalmi kiállítás Belgrádban és Budapesten
Önkéntes munkával
Menyasszonyok agyagorchideával
Hírek
Rendőrségi hírek
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Gyermekszínjátszóink jubileuma - XV.
Fiatalok írják
Zöld levél
Árnyas oldal
Tarka oldal
Impresszum

MÁRCIUS, A RÁK ELLENI KÜZDELEM HAVA

    Szinte nincs család vagy baráti kör, ahol nem járt volna már a rák szörnyű, pusztító valósága. Mindannyian nagyon félünk tőle, és nem is ok nélkül, hiszen mindenki tudja, hogy kiszámíthatatlan, kíméletlen és végzetes tud lenni, különösen, ha későn kerül felismerésre. Ennek ellenére, közel 30 éves orvosi gyakorlat tapasztalatának birtokában, merem állítani, nem teszünk meg minden tőlünk telhetőt, hogy elkerüljük a bajt, illetve adjunk lehetőséget a korai felfedezésre.
    Közismert az a tudományos tény, hogy amennyiben a betegség korábban felismerésre kerül – a gyógykezelés eredményesebb, az életminőség jobb, a kezelés költségei alacsonyabbak. Ezen megállapítás minden szava érvényes a rosszindulatú daganatokra is.
    Az előző időszakban szinte már minden rákmegjelenési formáról írtunk, ez alkalommal azonban csak a nemenként leggyakrabban előforduló rákbetegségekről szeretnék említést tenni, és ezért a tüdőrákról és a mellrákról közölnék néhány legfontosabb tudnivalót.
    Közismerten a tüdőrák a férfiak körében a leggyakrabban jelentkező rákbetegség, és az újonnan regisztrált rákbetegek száma növekvő tendenciát mutat. A legfrissebb adatok szerint 2010-ben. Szerbiában 6400 új esetet regisztráltak, ebből 4900 férfi- és 1500 nőbeteg. A betegek 44%-a idősebb 65 évnél. Szerbia továbbra is az egyik legveszélyeztetettebb ország a tüdőrák tekintetében. Jellemző rá, hogy végtelenül magas az elhalálozási arány. A diagnózis felállítása utáni egy évet 10 esetből csupán 4 éli meg, jelzik a tüdőszakorvosok! Ez is azt jelenti, hogy későn megyünk orvoshoz.
    A dohányzás káros hatását és szoros összefüggését a tüdőrákkal már senki sem vitatja, a törvény is ezirányban rendelkezik (kitiltják már mindenhonnan – szerencsére), de mindez vajmi kevés, ha mi magunk nem tesszük meg a tőlünk telhetőt, hogy nemet mondjunk a dohányzásnak, ehelyett kibúvókat keresve okoljuk a környezetszennyezést és hasonlókat. Persze, az is káros, de inkább figyeljünk oda, hogy a gyermekeink ne kezdjenek dohányozni, mi pedig még ma hagyjuk abba a dohányzást, mert soha nem késő. A megelőzés és a korai felismerés érdekében keressük fel választott orvosunkat, aki majd tanácsot ad a helyes életmódra, utasítást és utalót ad a szükséges kivizsgálásokra, hogy idejében útját álljuk a tüdőrák kegyetlen pusztításának.
    A nők körében leggyakrabban jelentkező rákbetegség az emlőrák. A járványtani adatokat tekintve elmondható, hogy Szerbiában évente közel 5000 új eset kerül bejegyzésre. Ezen betegség következményeként évente 1700-2000 asszony hal meg. A nők mintegy 10%-a betegszik meg ebben a betegségben. A újonnan regisztrált betegek 76%-a 50 évnél idősebb. A mellrák megjelenésének kockázata egész életen át fennáll, és az idős korral növekszik. A mellrák megjelenésének gyakorisága növekvő tendenciát mutat.
    A mellrákot megelőzni nem lehet, csak korán diagnosztizálni, amikor a gyógyulás esélye szinte 100%-os. Mit tegyünk? Járjunk szűrésre. Ismerkedjünk meg a rák rizikófaktoraival, és minél több rizikófaktorunk van, annál nagyobb odafigyelésre van szükségünk. A kor előrehaladtával nő a mellrák megjelenésének kockázata, így a szűrővizsgálatok gyakoriságát és a vizsgáló módszerek effektivitását is fokozni kell. Erről gondoskodik az Ön választott nőgyógyásza, aki megvizsgálja, tanácsot ad, megtanítja a mellek önvizsgálatára, szükség szerint további vizsgálatokra utalja, és meghatározza a kontroll időpontját is, persze csak akkor, ha Ön megjelenik a szűrővizsgálaton.
Ideje felhagyni a gyakran hallott kijelentéssel: „Majd megyek ha bajom lesz...!” Lehet, hogy akkor már késő!!!
    Itt értesíteném a kedves olvasót, hogy Ada község Rákellenes Egyesülete ez év március folyamán is több előadást szervez a rákbetegség korai felismerés témájában, amelyekre szeretettel meghívok minden érdeklődőt.
    Végül, de nem utolsó sorban, az Egyesület és a magam nevében szeretném megköszönni minden támogatónknak odaadását és támogatását, és külön kifejezni köszönetemet az adai Musica Humana kamarakórusnak, aki minden évben nagy lelkesedéssel szervezi meg egyesületünk támogatására a Jótékonysági hangversenyt, amelyre az idén március 30-án kerül sor templomunkban. Még egyszer őszinte hála és köszönet a kórus minden énekesének és karnagyának, Önöket, kedves olvasók pedig szeretettel invitálom a koncertre, mert tudják, a zene gyógyít, az adakozás pedig nemesít.
Mindannyiuknak jó egészséget kívánok!

Dr. Balog András, szülész-nőgyógyász szakorvos,
Ada község Rákellenes Egyesületének elnöke

mart 2012.

Naslovna strana
Opštinski događaji
Vesti iz opštine
Vesti
Vesti iz policije
Aktivnosti sindikata
Impresum


Design by VA