Első Helyi Közösség
A TERVEK TÖBBNYIRE MEGVALÓSULNAK
Az Első Helyi Közösség pénzügyi terve 2008-ban 93%-ban valósult meg, ami dinárban kifejezve valamivel több, mint 11 milliót jelent, és így a betervezett beruházások többnyire megvalósultak. Helyi közösségünkben minden évben első helyen szerepel a szennyvízcsatorna-hálózat építésének a folytatása. Tavaly kiépült egy szakasz a Krajina utcában, amely a Kossuth Lajos és a Rade Končar utcákat köti össze. A beruházás majd 1 millió dinárba került. Mivel kiépült a szennyvízcsatorna fővezetéke a Moholi úton, így lehetőség nyílt arra, hogy megrendeljük a tervdokumentációt az Alvég városrészre, amely magába foglalja a következő utcákat: Becsei út, Nušić utca, Március 8, Hajduk Veljko, Đuro Daničić, Nenad Dudvarski, Sedmakov Dušan és a Szabó Szepesi László. A tervek egy újvidéki tervezőirodában készülnek, és a földmérő hivatal költségeivel együtt körülbelül 1 millió dinárba kerültek. Ezek után lehetőség lesz pályázni eszközökért a tartományi szerveknél, természetesen számítunk politikusaink és az önkormányzati vezetés hathatós támogatására is.
A játszóterek karbantartása is állandó feladatunk
Mint minden évben, tavaly is elvégeztük az utak javítását. Mintegy 50 tonna massza lett beépítve. Elkészítettük a tervdokumentációkat az út kiépítésére a pravoszláv temető melletti útszakaszra, amely a Temető utcát a Március 8. utcával köti össze, és arra az útszakaszra, amely a Temető utcát a Dósa András utcával köti össze (ipari zóna a Termometal és a bölcsőde mellett). Tavaly sikerült kiépíteni a buszállomással szembeni közben azt az útszakaszt, amely összeköti az I. L. Ribar utcát a Moša Pijade utcával, és megoldottuk az esővíz kivezetését is az utcából. A beruházás 1,3 millió dinárba került.
2008-ban új betonjárdát építettünk a Krajina utcában azon a szakaszon, ahol még tégla volt. Továbbá nagyobb javításokat végeztünk a Petar Drapšin utcában, ahol a betonlapok megsüllyedtek. Kisebb javításokra is sor került több utcában, több helyen, ahol szükség mutatkozott rá (Fodor Sándor, JNA stb.). Oda értünk, hogy az Első Helyi Közösség területén levő 45 utcában mindkét oldalon betonjárda van, egyedül még a Nušić utca egyik oldalán, a Március 8. és az Arany János utcában egy-egy rövid szakaszon nincs betonjárda. A napokban kezdődik a járdaépítés a Március 8. utcában.
Az utcai világítás karbantartása folyamatos, tavaly kb. 140 tönkrement világítótestet cseréltünk ki, azzal hogy több helyen áramtakarékos (sárga) égőt tettünk. 15 új komplett armatúrát is felszereltünk polgáraink kérésének eleget téve, azokra a helyekre, ahol úgy értékeltük hogy a megvilágítás nem megfelelő. 2008-ban elkészítettük a tervdokumentációt a főutcáink (Moša Pijade, M. Tita, Žarka Zrenjanina, Moholi út, D. Obradović) közvilágításának felújítására. Sikeresen pályáztunk az önkormányzat segítségével, ami azt jelent hogy tavaszra ezekben az utcákban megkezdődhet a felújítás, ami azt jelenti, hogy minden villanykaróra új áramtakarékos (sárga) világítótest kerül.
Új betonjárda a Krajina utcában (Fotók: Király)
A közterületek karbantartására és zöldesítésre majd 900.000 dinárt fordítottunk. Tavasszal megszerveztük a lomtalanítást, amely sikeres volt, sok felesleges holmi került elszállításra. Azoknak a polgároknak akik hozzánk fordultak facsemetéért, biztosítottunk tuját, fenyőt és lombhullatókat. Így több tucat facsemete került földbe a tavalyi évben is. A JNA utca végén található kishídon az elkorhadt deszkákat kicseréltük. Nagy hangsúlyt fektettünk a hét játszótér karbantartására is. Ezeket a munkákat, főleg az a két idénymunkás végezte, akiket márciustól – decemberig foglalkoztattunk.
A rekreációs központ (medencék) működtetésére a helyi járulék 3%-ával járultunk hozzá. Tavaly az önkormányzat az Első Helyi Közösséget bízta meg a sátortáborban a minimális feltételek biztosítására. Eszközöket biztosított, és a sátortábor vezetőségével karöltve, új áramszolgáltatást biztosítottunk, három fázist földalatti kábel beépítésével, és az ivóvízellátást is megoldottuk, új vezetékkel kapcsolódtunk rá a városi vízhálózatra. Többszöri kaszálással, őrök biztosításával egy elfogadható táborozási lehetőséget biztosítottunk.
A civil és sportegyesületek, társadalmi szervezetek munkáját majd félmillió dinárral segítettük.
Továbbá jövedelmünk 2%-ával segítettük az iskolákat és az óvodákat is. Tavaly május 11-én a többi választással egyidejűleg, új tanácsot választottunk. A folytonosság biztosítva van, ugyanis a tanács összetétele szinte változatlan maradt, mivel az előző tanács 15 tagja közül 13 újra bizalmat kapott.
Gecse István
az I. Helyi Közösség titkára