ÉRDEKESSÉGEK
Mitől zöldség a zöldség, és mitől gyümölcs a gyümölcs?
Igaz-e, hogy a paradicsom gyümölcs, az eper viszont nem az?
Azt, hogy mit nevezünk zöldségnek és mit gyümölcsnek, a valós botanikai hovatartozáson kívül a kulturális közeg is befolyásolja. Mert míg például egy zöldségesnél garantáltan a zöldségek között érdemes keresnünk a paradicsomot, az a diák, aki botanikából zöldségnek nevezi, nem biztos, hogy pontos választ adott.
A definíció szerint gyümölcsnek nevezik a növény érett, az esetek többségében lédús, húsos magházát vagy magházait. Botanikailag zöldségnek hívják a növény ehető részeit, így a gyökerét (pl. répa), a gumóját (burgonya), a szárát (zeller), a levelét (saláta) stb.
A legtöbb gyümölcs tartalmaz fruktózt, azaz gyümölcscukrot, amely az édes ízért felelős. A közvélemény általában az édes növényrészeket tartja gyümölcsnek, a nem édeseket pedig zöldségnek. Ez általában stimmel is, de akad jó néhány kivétel.
A paradicsom, az uborka, a cukkíni, a paprikafélék, a tökfélék a fent említett meghatározások alapján gyümölcsnek tekinthetők. Szigorúan alkalmazva a fenti szabályt, az eper és a ananász nem gyümölcs, viszont nem is zöldség, mivel mindkét termés több virágrészből tevődik össze. Valójában az eper külső felszínén elhelyezkedő magok tekinthetők gyümölcsnek.
Mi a helyzet a mogyorófélékkel?
A mogyoró, a makk és a gesztenye a meghatározás szerint száraz, egy magvú, általában olajos gyümölcs. Ugyanez a földimogyoróra is igaz.
Kérsz egy kólát?
Az alább felsoroltakból eddig még nem próbáltam ki egyik variációt sem de valamikor sort kerítek rá, és beszámolok majd a tapasztalatokról.
-
Sok országban az autópálya-rendőrség 8 liter kólát tart a csomagtartóban, balesetek után ezzel lehet a vért feltakarítani az útról.
-
Helyezzünk egy szelet rostélyost egy tál kólába, két nap múlva nyoma sincs.
-
WC tisztításhoz: öntsünk egy üveg kólát a WC-csészébe, hagyjuk egy óra hosszat, hogy „az igazi íz” átjárja, majd öblítsük tisztára!
-
A kólában lévő citromsav eltávolítja a foltokat a porcelánról.
-
Krómozott lökhárítók rozsdátlanítására: dörzsöljük be a lökhárítókat kólába mártott alufólia-darabokkal!
-
Berozsdásodott csavar lazítására: pár percig szorítsuk kólába áztatott rongydarabot a rozsdás csavarhoz.
-
Zsír eltávolítására ruhaneműből: öntsünk egy „dobozos kóla” tartalmát a zsírpecsétes ruhára, adjunk hozzá mosószert, majd szokásos módon mossuk ki. A kóla segíti a zsírfoltok feloldását. A szélvédőre rakódott szennyeződést is letisztítja.
-
A kóla aktív összetevője a foszforsav, pH értéke 2,8. Egy szöget körülbelül 4 nap alatt felold.
-
A kólaszirupot (koncentrátumot) szállító teherautókat a súlyosan maró hatású anyagoknál használt „Veszélyes anyag” jelzéssel kell ellátni.
-
A Coca-Cola szállítók 20 éve kólát használnak teherautóik motorjának tisztítására.
(a „Kukabúvár” nyomán)
Helytállóak, igazak-e a Coca-Colára fentebb felsorolt állítások, nem tudom. Mindenesetre az „Ürítsük fenékig a poharat!” kívánságra megtörténhet, hogy torkomba szalad a kólakorty.
Sterbik Ildikó