Ez a híd helyi jellegén túlmenően nemzetközi jelentőségű összekötő kapocs, a tízes nevet viselő nemzetközi személy- és teherforgalmi közlekedési útvonal lesz.
Ürményi Ferenc adai városelnök a 2007. június elsején tartott sajtóértekezleten, a hídépítésbe bekapcsolódott szakemberek, tiszt-ségviselők jelenlétében bejelentette, hogy a hídépítési munkálatok hivatalosan is megkezdődtek. Ugyanezt mondta René Milošević, a kivitelező, a belgrádi Intermost igazgatója, Zoran Florić, a tervező EuroGardi Group igazgatója, valamint Kavgić úr, a Szerbiai Utak igazgatója is.
Az épőlő adai híd távlati terve
A szakemberek hangsúlyozták, hogy mindenféle adminisztratív feltétel teljesült, maga a híd egy korszerű, tetszetős létesítmény, a 21. század hídja lesz. René Milošević, a hídépítő belgrádi Intermost igazgatója azt is közölte, hogy az adai helyszínen van minden szükséges anyag, felszerelés és munkagép, ami az építéshez szükséges, és erről minden érdeklődő személyesen is meggyőződhet, ha megtekinti az építkezési helyet.
A TISZA-PARTI ÉPÍTKEZÉSI HELY
A hídépítést naponta kísérő avatott, vagy avatatlan szemlélődő is meggyőződhet arról, hogy a beindított munkafolyamat igen korszerű technológiával folyik, a Tisza két partján felépítésre kerülő hídfők, és az egyetlen vízben álló hídláb a legjobb minőségű anyagokból készül. A lenyűgöző méretű, merevített betonlábak vasszerkezetét készítő munkások értik a dolgukat, de emellett az érdeklődő újságírónak készségesen megmutatják, magyarázzák a hatalmas vas-armatúrák készítési módját, szerepét.
Részlet a tervrajzból: a híd hosszanti metszete
E sorok írásakor az adai oldalon levő hídfő cölöpjei már a partba süllyesztve nyugszanak, a bánáti oldalon pedig a beágyazásuk folyik. Az adai oldalon hajtogatott, hegesztett merevítőket – amelyek végülis a betonlábak gerincei lesznek – az erre a célra kialakított uszályon szállítják a túlpartra, beemelik a nagy mélységig süllyesztett, hengeres üregekbe, majd azokat teleöntik betonnal.
A KÖRNYÉK LEGMAGASABB, LEGSZEBB ÉPÍTMÉNYE
A műszaki részletekről Horti György, községi építész, a hídépítési munkálatokat irányító bizottság tagja tájékoztatott. Elmondta, hogy a kecses, vízben álló egyetlen vasbeton pillér úttest feletti magassága 58 méter, az átlagos vízálláskor mért vízszint feletti magassága pedig 73 méter, ezzel egész Bácska legmagasabb építménye lesz!
A hídszerkezet jelenleg a törökbecsei zsilip közelében fekszik, ott készítik elő a végleges adai beemelésre és összehegesztésre. A töltéstől töltésig mért távolság 1480 méter, a felszerelés után a híd teljes hossza 245,10 méter, a hídlábnyílások 77,40 (Ada felől) illetve 167,70 (Bánát felől) méter lesznek. A magas vízálláskor mért vízszint és a híd közötti távolság 9 méter, a híd teljes szélessége 11, az úttest szélessége pedig 7,10 méter lesz. Az úttest mellett mindkét irányba gyalogjárda vezet, amit 1,20 méter magas korlát szegélyez.
Az adai oldalon készülnek a hatalmas betonmerevítők
Horti György elmondta azt is, hogy az eredetileg tervezett helytől a híd 70 méterrel délebbre kerül, mert így a bánáti oldalon is adai földbe kerül. Ettől feljebb a padéi földek (Csóka község) fekszenek, amelyek városrendészetileg nincsenek feldolgozva, így a híd dokumentációs beiktatása megoldhatatlan lett volna. A decemberben elhelyezett „alapkövet” is a megfelelő helyre teszik.
Azt is megtudtuk, hogy a híd messze megfelel minden hajózási követelménynek, felfüggesztése sodronyköteles (Pilo-rendszer), teherbírása 600kg/Newton, 10 százalékkal nagyobb a zentainál! A hídra vezető út az adai oldalon a volt Iskra melletti játszóteres térnél csatlakozik az Ada-moholi úthoz, a bánáti oldalon pedig Bocsár felé veszi az irányt, egy balra kanyarodó lejárata pedig Padéba fog vezetni.
Az esetleges bizonytalankodók kételyeit véglegesen eloszlatja az is kedvező hír, hogy a szerb kormány az adai hidat, és a hozzá vezető bekötő útszakaszokat is beiktatta a Nemzeti Fejlesztési Tervbe, és fedezi a költségeiket.
Király János