Aktivnosti sindikata
HOĆEMO BOLJI I PRAVIČNIJI SVET
Povodom Međunarodnog dana rada, Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati Nezavisnost održali su 1. maja 2014.godine veliki protestni skup u Beogradu, sa kojeg je vladi Srbije poslata oštra poruka protiv najavljenih mera štednje, smanjenja plata i otpuštanja u javnom sektoru. “Prvi maj nije prvi april – ne šalite se sa radnicima”! “Nećete evoluciju!? Dobićete revoluciju”! Budimo glasniji i odlučniji u borbi za bolјi i pravičniji svet! – uzvikivalo je više hiljada sindikalaca, poručivši vlastima da su spremni da se bore za radnička prava. Prvomajski skup počeo je tačno u podne na trgu Nikole Pašića čitanjem Prvomajskog proglasa, u kojem je upozoreno da je u Srbiji danas više od 800.000 nezaposlenih, da više od milion građana živi ispod granice siromaštva, dok se ogroman broj već nalazi u dužničkom ropstvu, u redovima ispred narodnih kuhinja i u neprekidnom strahu od onog što donosi sutra. Ukazano je da dužina radnog vremena, visina plate, ali i redovnost i vreme isplate, zavise isklјučivo od poslodavca, dok se pravo na odmor, nadoknade za prekovremeni rad, rad u smenama i noću ili državnim praznicima, uvećanje zarade po osnovu minulog rada, troškovi ishrane i odmora..., tretiraju kao kočnica razvoju i investicijama, a kolektivni ugovori kao nepotreban i prevaziđen instrument koji usporava napredak. Predsednik SSSS Ljubisav Orbović rekao je da su radnici u Srbiji sada u situaciji da se i kao pre 128 godina bore za osnovna prava, odnosno tri osmice - osam sati rada, osam sati odmora i osam sati sna. On je rekao da radnici u Srbiji danas umesto osam rade više od 10 sati, a da za to ne primaju plate dovoljne za egzistenciju, a vrlo često su i neredovne. “Solidarni porez, niže plate, smanjenje penzija, novi stečajevi, stezanje kaiša.. Dokle više!? Jel' to novi i boji život koji su najavljivali?” – zapitao je Orbović. On se usprotivio najavljenoj privatizaciji javnih preduzeća i istakao da je od početka privatizacije u Srbiji uništeno ono što su radnici gradili decenijama. "Šta ćemo imati od privatizacija? Na desetine hiljada izgubljenih radnih mesta, manje plate, skuplju struju i komunalije", kazao je Orbović i ukazao da se danas na političku scenu vraćaju ljudi koji su 2000. godine predlagali reforme koje su uništile srpsku privredu. Lider SSSS je poručio vladi da, umesto da ih gasi, omogući preduzećima, poput IMT, IMR, FAM, 14. Oktobar, Trajal.., da rade i zaposle nove ljude i tako omoguće otvaranje novih malih i srednjih preduzeća koja bi radili za te sisteme. Predsednik UGS Nezavisnost Branislav Čanak rekao je da ukoliko se u narednom periodu ne bude brinulo o pravim radnika u Srbiji, oni će prava tražiti na ulici. On je poručio predstavnicima vlade da će ukoliko nastave sa najavljenim merama umesto evolucije imati revoluciju. "Treba prvo da reformišu sebe, pa onda nas. Ako nastave ovako bićemo svaki dan na ulici" - naglasio je Čanak.
Okupljeni sindikalci, kojima su se pridružili i predstavnici drugih sindikata i brojni Beograđani, zatim su se prošetali ulicama u centru grada, a skup završili na trgu Slavija, gde su na spomenik Dimitriju Tucoviću, osnivaču organizovanog radničkog pokreta u Srbiji i velikom borcu za radnička prava, simbolično položene crvene ruže.
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati Nezavisnost neprijatno su iznenađeni činjenicom da su u radnoj verziji Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o radu, koja je dostavlјena sindikatima, prošireni instituti na kojima je Radna grupa za izradu tog zakona radila, a koja je formirana na inicijativu tadašnjeg prvog potpredsednika vlade Srbije, a sadašnjeg premijera Aleksandra Vučića. Radna grupa je, pripremajuću tekst nacrta zakona, potrošila tri meseca u veri da taj posao nije uzaludan, kako se sada ispostavilo. Instituti o kojima se pregovaralo (rad na određeno vreme, otkaz od strane poslodavca, otpremnine, prošireno dejstvo kolektivnog ugovora i minimalna zarada) trebali su da pospeše zapošlјavanje i pokrenu otvaranje novih radnih mesta, i dodavanje novih je apsurdno i potpuno nepotrebno. Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati Nezavisnost principijelno ostaju pri stavu da pregovori oko izmena zakona mogu da budu nastavlјeni samo u okviru tih pet instituta koji su dogovoreni sa sadašnjim premijerom i ništa mimo toga za nas nije prihvatlјivo.
Miroslav Belančić