Parafapadlót kapott a moholi napközi
A minap fogadott Ferenci Viktória, a „Čika Jova Zmaj” Iskoláskor Előtti Oktatási és Nevelési intézmény igazgatónője. Örömét osztotta meg velem, hiszen a napközi moholi épületében mind a négy szoba megszabadult az „atka átkos” szőnyegtől, és az ünnepek előtt segítő kezek közbenjárásával parafapadlót kapott.
Mivel életünk nagy részét valamilyen épületben töltjük, legyen ez bármilyen rendeltetésű, elvárható igény, hogy az adott funkciónak megfelelően egészséges, tiszta legyen. Nagyon sok épületben előfordulnak nedvesedési, és ezzel összefüggően penészesedési problémák. A nedves felületeken megtelepedhetnek a levegőben mindenütt jelen levő penészgombák, ezek azután, hogy elszaporodnak, az esztétikai problémákat leszámítva súlyos egészségügyi gondokat okozhatnak. Sajnálatos tény, de egyre több a penészallergiás személy, főleg a gyerekek körében, és súlyosabb esetben súlyos tüdőbántalmakat is okozhatnak ezek a penészfoltok. Továbbá a kellemetlen dohos szag sem eredményez örömteli tartózkodást az adott épületben.
A Törpikék csoport a moholi napköziben
Nos, Moholon a Tito Marsall 20. szám alatti épület, amely túl van a harmadik X-en, a felsoroltakhoz hasonló állapotban mindennapos küzdőtere az ott dolgozóknak. Mindezzel tisztában vannak az apróságok kedvére tevő demokrata szellemű ajándékozók, akik meglepetést okoztak nekik. Rá sem gondolunk, de a padlóburkolattól is függ, hogy gyermekünk milyen jól érzi magát, mi a legmegfelelőbb. A padló legyen meleg, de ne csúszós, rugalmas, hogy minimálisra csökkenhessen a sérülési veszély. De mégsem annyira puha, hogy a játékautók már ne guruljanak rajta. A parafapadlót szinte a gyerekszobára találták ki: meleg, elnyeli a hangokat, szabályozza a levegő nedvességtartalmát, ha nem kezelték a felületét, jól lehet rajta játszani, és könnyen tisztántartható. Felületi struktúrája miatt az öko-kategóriába sorolták.
Az óvónők külön köszönik Tóth Tamásnak és Jovan Ševićnek, hogy megvalósították a padlócserét, és hogy az intézményen belül ennek az épületnek a sorsáról is odaadóan igyekeznek gondot viselni!
A munkálatok néhány nap alatt zajlottak le, és utána mindenki örömére újra rendelkezésre álltak a helyiségek. A nagycsoportosok boldogan mutatták szüleiknek a változást, és pajkos kergetőzéssel avatták fel, élvezve szobájuk új varázsát. Természetesen a felnőttek pozitív reagálása sem maradt el, hiszen évek óta az óvónők ügyes kézimunkákkal és növendékeik alkotásaival igyekeznek barátságosan otthonossá tenni tartózkodási helyüket, viszont a „napköziszag”-tól való megszabadulás érdekében eddig nem történt határozott lépés. A padlócsere viszont az, és állapotának megóvása érdekében, valamint a belső tér csapadékmentesítése céljából a tetőszerkezet mihamarabbi helyrehozása szükséges, hogy esős napokon ne vízgyűjtőként szolgáljanak az arra alkalmas játékok az épületfedőnek szinte szitává ritkulása miatt, és nem utolsósorban, hogy szárazak maradjanak a gyerekek! Ennek előremozdítása érdekében a szülők aláírásukat adták az anyagi támogatást igénylő kérvényhez. Ez a Moholi Helyi Közösségnek került, és ennek donációs bizottsága pozitívan értékelte, vagyis, a munkálatok véghezvitele alkalmával lehetőség szerinti hozzájárulást ígért. Reméljük, hogy ez is bátorítja majd a segítő szándékúakat, bármilyen meggyőződéssel is jótékonykodnak. Ezenkívül a helyi közösség nem feledkezik meg a szaváról, és az alapító is csatlakozik, mintegy fontos megoldandó feladatként kezelve utódaink intézményen belüli egészséges és biztonságos tartózkodását.
Az igazgatónőtől azzal búcsúztam, hogy bízhat a szülők támogatásában, bármiféle próbálkozás történik a napközi rendezésének érdekében, dacolva a nehézségekkel, hiszen a saját gyerekeinken kívül minden következő generáció is a miénk!
Lajkó Szilvia