ADÁN LELT OTTHONRA A MIRK!
Jövőre már a község napján tartják
Az április 24-29-éig megtartott Nemzetközi Kézimunka- és Gyűjteménykiállítás – népszerű nevén a MIRK – ismét hihetetlenül nagyszámú kiállítót gyűjtött össze. Az adai Cseh Károly Általános Iskola sportcsarnokában és tantermeiben 3400 kiállító, gyűjtő és alkotó mutatta be kollekcióját, amit jóhírű, nemzetközinek mondható zsűri osztályozott.
A szervező ezúttal az adai Szarvas Gábor Könyvtár volt, de a rendezvényt mégis Zoran Dragin, községi elnökhelyettes nyitotta meg és felhívta a közönséget, Ada polgárait, hogy fogadják szeretettel a vidéki kiállítókat, a helybeliekre pedig legyenek büszkék, mivelhogy az idei kiállítás hatalmas anyaga is párját ritkító értékeket vonultatott fel.
A Lola Táncegyüttes
A MIRK 1970 óta a hazai és külföldi gyűjtők és kézimunkázók nagyszabású seregszemléje, de az egyetlen olyan vajdasági rendezvény is, ahol velük együtt bemutatkoznak többek között a kézművesek, a fafaragók, a tányér-, az üveg- és a tojásfestők, a szalma- és zománckép-készítők, a hímezők, horgolók, a fotósok, a festők, de a bizsusok is. A rendezvényen az idén is több ezer hazai és külföldi gyermekrajzot mutattak be. A szervezők által meghirdetett rajzpályázatra több ezer minirajz érkezett. Ezeken legkedvesebb tárgyaikat örökítették meg több vajdasági iskola tanulói. Petőfi él! címmel versismereti vetélkedőt is tartottak, valamint a kiállítás ideje alatt minden este 19 órai kezdettel az adai szabadtéri színpadon amatőr egyesületek szórakoztatták a közönséget.
Adáról itt voltak az első és a második helyi közösség kiállítói, a Hortenzia újonnan alakult kézimunka csoport, a Vadvirág, a nyugdíjas egyesület kézimunkázói, valamint a szintén nemrégiben Moholy-Nagy László néven újjászerveződött adai képzőművészek, és a moholi Arany Kezek kézimunkázói is.
Ez a nagyszámú adai kiállító ezúttal egy malomba is őrölt, összesítette kiállítóit és az eredmények összegezésekor magasan a legjobb volt, ezáltal pedig megszerezte a kiállítás első helyezését. Az összesített pontszámok alapján második helyen a temerini Boldog Gizella kézimunka kör, a harmadikon pedig a muzslyai Nők Klubja kiállítói végeztek.
A zárórendezvényen a zsűri és a szervezők a legérdemesebb korábbi és mostani kiállítóknak, szervezőknek a Tűz csiholója nagydíjat adományozta. Az öt kitüntetett személy között volt az adai Tóth Piroska is, akinek oroszlánrésze volt a szervezésben és abban, hogy egy csapatba sikerült tömöríteni az adai kiállítókat és elnyerni a nagyserleget!
Bada István, aki feleségével, Bada Johannával az elsőtől, az 1970. évi újvidéki kiállítástól fáradhatatlanul szervezi a MIRK-et, búcsúzóul elmondta, hogy ezután minden következő ilyen gyűjtői és alkotói seregszemle Adán lesz, azaz Ada lesz a gyűjtők és a hobbisok mindenkori gyülekezőhelye, ez pedig nem lebecsülendő megtiszteltetés.
Az adai önkormányzatnak is tetszik ez a döntés, és a következő gyűjtemény- és kézimunka kiállítást már a július másodiki, Ada-napi rendezvényekhez köti, gazdagítva ezzel a helyi turisztikai attrakciót, az ünnepi programok sokrétűségét, elősegítve az idelátogatók számának növelését.
Ehhez azonban sokkal jobb szervezői felkészültség, igényesebb rendezés, pontosabb, jobb, tetszetősebb propaganda- és tájékoztatási anyagok, alacsonyabb belépőjegy-árak kellenek.
Szöveg és kép: Király János