A moholi törpevár története
A moholi Tisza-parton kialakított törpevár ötletgazdája Nagy Győző moholi asztalos- és ezermester volt. Győző bácsi családi házának udvarában még az 1950-es években épített egy kis törpevárat. Ez a látvány adta az alapötletet az 1960-as évek elején a jól ismeret Baranyi Antal moholi kertésznek és nejének Koncz Erzsébetnek, hogy a Moholon a tiszai parkban a gyermekek szórakozására egy hasonló törpevárat lehetne építeni. Az ötletet hamarosan tett követte. Erzsébet megrajzolta a vár alapvonalait, férje Antal pedig a kertészetben dolgozó munkatársaival, Tóth Antallal és id. Szécsényi Józseffel, főleg a gyermekek, de a felnőttek legnagyobb örömére, 1966-ban elkészültek a kis vár megépítésével. Szépen befestették, és még abban az évben átadták a rendeltetésének. A törpevár megépítésének híre gyorsan elterjedt, és nemsokára kisebb turisztikai látványossággá vált, a helybeli lakosok és a vidékről érkezők között egyaránt. Többen csak azért mentek a parkba, hogy megcsodálhassák a kisvárat. A helybeli fiatalok körében nagy népszerűségnek örvendett. Sok szülő, nagyszülő hozta ide gyermekét, unokáját a látvány miatt. Sokan filmen, de még többen fényképen örökítették meg magukat vagy hozzátartozóikat a várfalak előtt. A vadászturizmus beindulása után (1966) sok külföldi vadászvendég filmen, fotókon vitte magával a törpevár emlékeit. Sajnos az idő vasfoga, valamint a 90-es évek apátiája, nemtörődömsége, talán a pénztelenség is, kikezdte a vár állagát, tönkrementek a falak, az épület, eltűnt a vasrácsos ajtaja, egyszóval siralmas állapotba került, még „megrohamozás” nélkül is egészen napjainkig. Inkább csúfságává vált a parknak, mint szépségének. Már nagyon felújításra szorult.
A moholi törpevár
A Moholi Helyi Közösség illetékesei felismerték a helyzetet, gondolván, ha már a tágabb környékét rendbe hozták (a rekreációs park a sportpályákkal, pavilonnal stb.) miért ne újítanák fel a valamikor nagyon népszerű, attraktív kis törpevárat, ezzel is szépítve a környezetet. Az elgondolást ezúttal is tett követte, és ez év május végén meg is kezdték a váracska felújítását, pontosabban eredeti állapotába való visszaállítását. A munkálatok költségeit (főleg az anyag árát) a HK viselte, a kivitelezést pedig a helyi közösség közmunkásai Csuzdi András, Aleksandra Peha, Kiss Tamás, Milan Stražmešterov és Slobodan Tanič, valamint a HK két állandó munkása Bicók Rafael és Gyalog József végezte.
Mint sok esetben máskor, ezúttal is voltak jó szándékú, segítőkész emberek, akiknek hozzájárulása csak megkönnyítette a törpevár újjáépítését. Itt kell megemlíteni a ma Budapesten élő egykori moholi lakost, Gődér Tibort, aki anyagilag járult hozzá a felújításhoz, továbbá Zsótér Mihály nyugalmazott kovácsmestert és fiát, akik kovácsoltvasból készítették el és szerelték fel a várkaput, míg a vár körüli virágokat a Standard közvállalat ültette el Dudás Irénke felügyeletével.
Az első törpevár és építői
Az egész nyáron át tartó munkával szeptember 29-ére készültek el, és adták át a legkisebbeknek, akik még a mese világában élve, nagy örömmel látogathatták, tapinthatták meg a mesék valóságát, a kis törpevárat. Örömmel bújtak át a díszes oszlopokon nyugvó várkapun, megmászhatták a bástyákat, de a várfalakon is átléphettek. A legkisebbeken kívül a felnőttek is ugyanúgy örültek a felújított látványnak, sokan megnézték, és elismerően szóltak róla. Újra attrakció lett a tiszai park kis vára Moholon, ott a vadászlak mögött.
Még ha nem is világra szóló dologról van szó!
B.I.-V.J.