A földigiliszta (Lumbricus Terrestris)
Miért olyan hasznos a földigiliszta a kertünkben?
Világszerte lehet gilisztát találni. A közönséges földigiliszta egész Európában és Ázsiában előfordul, olyan helyeken, ahol a talaj és az éghajlat megfelelő számára. A közönséges földigiliszta hossza 30 cm körül van, a színezete vörösesbarna. Ha a földigiliszta elveszíti teste egyik végét, akkor ez a rész újranő, de soha nem lesz belőle két giliszta. A földigiliszta agya, szívei (5 pár) és légzőszervei az első néhány szegmensben vannak, ha ezek épen maradnak, akkor a giliszta tovább él és növekszik, a levágott farkából azonban nem fejlődik új élet.
A földigiliszták korhadó szerves anyag-maradványokkal táplálkoznak. A talajban mintegy ötven földigilisztafaj él. Bizonyos fajok, mint például a közönséges földigiliszta, képesek kevéssé elkorhadt, vagy friss zöld növényi részeket is fogyasztani a föld felszínén. Más fajok a talaj mélyebb rétegeiben élnek, és egész évben aktívak, megint más fajoknak viszont nyugalmi időszakuk is van .
Az erősebben pigmentált, rózsaszínű fajok többnyire a talaj felsőbb rétegeiben, 20-30 cm-es mélységig fordulnak elő, ott általában vízszintes járatokat ásnak. Mélyebbre csak a felső talajréteg nyári kiszáradása és az őszi lehűlése idején vándorolnak. Főleg ezek játszanak fontos szerepet a talaj fellazításában és keveredésében. Ürüléküket a talaj felszínén helyezik el, és ezzel a gilisztaürülék-humuszt képeznek, amely igen gazdag a növények számára felvehető tápanyagban, elsősorban nitrogénben és foszforban. Váladékaikkal megszilárdítják a talajban kialakított járatok falait, és tevékenységük során nagymértékben megnő a talaj levegő-, hő- és vízgazdálkodása, és ez elősegíti a talaj biológiai érését.
A földigiliszták képesek évente testtömegük harmincszorosának megfelelő mennyiségű ürüléket lerakni a földbe. Mérések kimutatták: 74 db/m2 egyedsűrűséget alapul véve ez kb. 139 gr élőtömeget jelent, ami a hektárra átszámítva 1,35 tonna biomassza. Ennek a mennyiségnek az éves produktuma 40,5 tonna ellenálló, tápanyagban gazdag gilisztahumusz. A talajműveléssel együtt a leginkább meghatározó a földigiliszták elszaporodásában a tápanyag-visszapótlás. Sajnos azonban egyelőre csak kiskerti körülmények között oldható meg a szerves hulladékok komposztálása és a talaj termékenységének fokozására való felhasználása.
Csúzdi István