Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2014. július

Címoldal
Barátokkal ünnepeltünk
Községi hírek
Átadták a községi kitüntetéseket
Hírek
Vajdasági vágta – Zobnatica
Szentiváni tűzugrálás
Ada-napi rendezvények
Pörköltfőző verseny
Bővíti határait a MIRK
Kezed
70 éves a Vöröskereszt adai szervezete
Tánc a tűz körül
Régi időket idézve arattak a moholi nyugdíjasok
Moholi lovagot avattak az adai fesztiválon
Ami késik az nem múlik!
Nem tudtam meglenni a vas nélkül
Szíjgyártókra emlékezünk
Azok a régi szép idők
Fiatalok írják
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Ada-moholi gólyaszaporulat, 2014
Zöld levél
Sakkrovat
Sport
Tarka-barka
Tarka oldal
Impresszum

167.Zöld levél
Sztevia,
cukor az ablakpárkányon

    A Stevia rebaudiana, magyarul jázminpakóca, németül Süßkraut, Süßblatt, Honigkraut,  angolul sweetleaf, sweet leaf, sugarlea f egy Paraguay-ban és Brazilia déli részén őshonos növény, a ma ismert legerősebb édesítőszer. Ízhatása a cukorénál 300-szor erősebb. A világ különböző részein ételek és italok édesítésére használják és főzésre is alkalmas, mert a hatóanyaga nem bomlik le a melegítéstől. Fogyasztása esetén nem jelentkezik fogszuvasodás. Egyes tüneteket, mint amilyen az elhízás, a cukorbe-tegség, az allergia, az érelmeszesedés, vagy a magas vérnyomás, előnyösen befolyásolhat. A cukorbetegek számára is használható. Meggátolja sok káros baktérium és vírus szaporodását, így jól alkalmazható megfázás, influenza és szájfertőzés ellen. A Coca-Cola és a PepsiCo már a piacra is dobta szteviatertalmú termékeit.
    A 16. században a spanyol hódítók figyeltek fel erre a csodálatos tulajdonságokkal rendelkező növényre, de 1889-ig kellett várni, mire Moises Santiago Bertoni olasz természettudós és Rebaudi paraguay-i kémikus az első komolyabb tudományos vizsgálatokat elvégezték. Bár a növény ekkor már régóta ismert volt, a "felfedezését" így az ő nevükhöz kötik. Bertoni és Rebaudi kutatásai kimutatták, hogy a sztevia hatóanyaga 300-szor édesebb a cukornál, Bertoni feljegyzéseiben így ír erről: "Levelének akármilyen kis darabkáját szánkba véve elcsodálkozunk, hogy milyen különös és extrém édességet rejt magában. Egy darabka levél, alig néhány négyzetmilliméter nagyságú, képes akár egy óráig is édesen tartani szánk ízét; 1-2 kis levél képes egy erős kávét vagy teát megédesíteni”.
    Míg 1900-ig a sztevia csak vadon nőtt és a fogyasztása csak azokra a bennszülöttekre korlátozódott, akik közvetlenül a természetes élőhelyén jutottak hozzá, addig az 1900-as évektől fokozatosan beindult a nővény mezőgazdasági termesztése is. Így a sztevia egyre szélesebb körben vált elérhetővé. Az ültetvényeinek száma ugrásszerű növekedésnek indult és fogyasztása Latin-Amerika-szerte általánossá vált. Nem kellett sok idő, hogy a világ minden táján felfigyeljenek erre az érdekes édes levelű növényre.
    Mára a sztevia világszerte elterjedtté vált, az USA-ban, Kanadában, Kínában, Malaysiában, Izraelben, Európa számos országában (Franciaország, Németország, Svájc, Hollandia, Magyarország stb.) termesztik és fogyasztják. Sőt, mi több, Adán is megjelent belőle több palánta, ám a kísérletező hobbikertész (bár igen jól ismerem) még nem hajlandó „felfedni” magát. Ő sztevia-palántát szerzett Magyarországról és először virágcserépbe, idén pedig a kertbe is kiültette. Fagyérzékeny, de a kártevőket a többi növénytől is távol tartja. Elmondta, hogy amikor a növény eléri a 20-25 cm magasságot elkezdhető a friss levelek és hajtások szedése. A leszedett levél felhasználható frissen is, de ha a növény gyorsabban növekszik, mint ahogy felhasználják, megszárítják őket, és így, vagy porrá őrölve üvegbe teszik. Ezáltal nem vész kárba a finom édes cukorpótló, ráadásul a szárított levél sokkal édesebb, mint a frissen szedett, hisz annak még jelentős a víztartalma is.  Az Európai Unióban a szteviából kivont szteviol-glikozidokat az élelmiszeripar 2011. december 2-a óta legálisan is felhasználhatja édesítőszerként.

Király János

juli 2014.

Naslovna strana
Opštinske vesti
Besplatna škola plivanja za 120 dece
"Bačka" proslavila 100. rođendan
Snimanje bez zaustavljanja i van naselja
Aktivnosti sindikata
Šah
Impresum


Design by VA