Az Aranykapu Művelődési Egyesület Szent Iván-napi műsoráról
ADIO, TELEKUNYHÓ, TELEHÁZ!
Az idei június 24-ei előadásnak azonban volt még egy kuriózuma, mert Sóti Ernő, az Aranykapu Elnöke úgy látta jónak, hogy az előadás előtt jelentse be, hogy a majd tíz évet megélt és virágzott adai Teleház és moholi Telekunyhó becsukja kapuját, azaz megszünteti önmagát.
Sóti Ernő
– A Teleház közel tíz évig szolgálta a közösséget és teljesítette küldetését. A számítógépek a mobiltelefonok árával egyenlítődtek ki és mindennapossá vált a gyors internet-hozzáférés is, ezért az intézmények további működtetése okafogyottá vált! Az Aranykapu vezetősége döntött a Teleház megszűnéséről és a felszerelés sorsáról. Ennek értelmében a pályázaton nyert számítógépeket ajándékként a Cseh Károly Általános Iskola informatika-termébe adjuk, ahol majd továbbra is a fiatal nemzedék épülését szolgálják.
A Teleház működésében közreműködőknek szeretném megköszönni munkájukat, segítségüket vagy egyéb hozzájárulásukat. Külön köszönet illeti a Teleházban végig volontőrként dolgozó Sóti Ernő programkoordinátort és helyettesét, Vámos Attilát, meg a munkatársakat, akikkel kezdtünk: Rusák Kornélt, Holló Ákost és a rendszergazda Dudás Józsefet, meg azt a sok bedolgozót, akiket most név szerint nem említek, de akik nélkül a Teleház nem működhetett volna idáig!
Pont került a Teleház végére
– Ez a fiatalok körében roppant népszerű intézmény a hét minden napján reggel kilenctől este kilencig várta a látogatókat, akik naponta átlagosan 20-30-an voltak, ami az évek során közel százezres számítógép-használatot jelent! Szeretném megköszönni a Teleházba látogatók bizalmát, hogy informatikai problémáik megoldására a mi kis közösségünket választották! Szeretném továbbá megköszönni a Teleház informatikai tanfolyamain oktató Lóci Szabolcsnak és Nešovanović Peđa-nak, hisz a Teleházban több mint 30 csoport végezte el az informatikai tanfolyamot!
Utána a színpadra szólította Sziráki Mihályt, a Cseh Károly Általános Iskola, majd Laták Zsuzsannát, a Bartók Béla Zeneiskola igazgatóját és Világos Kornél informatika-tanárt, hogy ünnepélyesen írják alá az ajándékozási szerződéseket.
– A Cseh Károly iskola 8 használt komplett számítógépet és számítógépes asztalt, a Bartók Béla Zeneiskola pedig egy használt fénymásolót kapott ajándékba az Aranykapu Művelődési Egyesülettől. A moholi Telegunyhó felszerelésébe tartozó számítógépek és az egyéb felszerelés, amelyek az Aranykapu megnyert pályázatával kerültek a Csobolyó Művelődési Egyesülethez, maradnak ott, ahol eddig is voltak.
A hálás közönség
Ekkor Sóti Ernő jelképesen egy billentyűzetet és egy számítógépes egeret nyújtott át az igazgató úrnak és hölgynek, mivel az igazi, tényleges átadást egy kamion igénybe vételével másnap ejtették meg. Végül nem maradt el a köszönet a Második Helyi Közösség tanácsa felé sem, aki az utolsó évben a Földművesszövetkezet csődeljárása miatt a helyi közösség épületében otthont adott a Teleháznak.
Sírva vígad a magyar!
Sóti Éva és a zeneovisok
A Teleház ilyesfajta elsiratása vagy „csődeljárása” után a fellépők vidám énekhangjával és mosolygós arcával az Aranykapu Művelődési Egyesület évzáró műsora következett, amit konferálásával Sóti Juli vezetett fel.
Mindenki elámult az elsőként fellépő picinyke Bognár Odett tehetségén és bátorságán, amiként párosító gyermekjátékok éneklésébe kezdett. A Szólj síp, szólj! népzenei vetélkedőn ezzel a versenyszámával bronzérmet nyert. Felkészítő pedagógusa Sóti Éva volt, aki utána maga vezette fel a zeneóvodások műsorát, akik adai gyermekjátékokat és gyermekdalokat adtak elő.
Bognár Odett
Sóti Zsuzsanna hangja is mind jobban beérik, amit bizonyított új falusi dalaival is, majd őt az Aranyalma népzenei együttes követte. A Pöttöm néptánccsoport magával ragadó energiával somogyi gyermekjátékokat mutatott be.
– Keresztelő Szent János (Szent Iván) napja van – mondta Sóti Juli műsorvezető. – Ő volt az utolsó próféta és Jézus előhírnöke, ő keresztelte meg Jézust. Keresztelő Szent János személye és élete kapcsolja össze az Ószövetséget az Újszövetséggel. A nyelvünkben máig élő Szent Iván név még a bizánci egyház ősmagyarokra tett erős befolyásáról tanúskodik. Az ő napját tette ünnepélyesebbé Sóti Erzsébet, aki a péterrévei Durindón is előadta ezt a maga által összeállított szatmári népdalcsokrot.
Sóti Erzsébet
A Kopogtató kamara néptánc-együttes
Fellépett még a Kopogtató kamara néptáncegyüttes, a bronzérmes Pántlika népdalkórus, a szabadkai Juhász zenekar, majd a műsor zárófejezeteként minden résztvevő hangos énekkel és táncos lábakkal igyekezett az égről elűzni a felhőket, hogy a következő évadban visszatérhessenek a szabadtéri előadásra. Az az ő igazi elemük, ott tudnak az aranykapusok igazán nagyok lenni!
A műsor összeállításában, a fellépők felkészítésében Klemm Katalin, Kurunczi Andor, Győri Attila, Rind Melitta és Sóti Éva művészeti vezető vett részt, aki a műsor végén maga is megköszönte a résztvevők, a szülők, a támogatók és a közönség tevékeny hozzájárulását, a műsoron való megjelenést. Megdicsérte a díszletek készítőit, a kosárfonó csoportot, akiknek Virág Mihály a vezetőjük.
Szöveg és képek: Király János