Nyelvi figyelő
Szarvas Gábor Nap az Akadémián
2011. június 16-án Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia épületében a Szarvas Gábor Asztaltársaság Szarvas Gábor Napot tartott. A rendezvényen különböző nyelvészeti tárgyú könyveket és tanulmányköteteket mutattak be, kihirdették az év szava és antiszava c. felmérés eredményeit, majd megkoszorúzták Szarvas Gábor budapesti szobrát, mely az Akadémia épülete előtt helyezkedik el.
A rendezvényen meghívott vendégként részt vett Hódi Éva és Hódi Sándor, akik annak a megtisztelő felkérésnek tettek eleget, hogy bemutatták a Vajdasági magyar ki kicsoda 2010 c. lexikonjukat, és a Szarvas Gábor szobor koszorúzásán Hódi Éva mondott ünnepi beszédet.
A rendezvényen sok ismerőssel találkozhattunk. Mindenekelőtt Balázs Gézával és Kiss Gáborral, a Tinta Könyvkiadó igazgatójával, de ott volt kedves ismerőseink közül Szűts László, Grétsy László, Wacha Imre, Minya Károly, az író Czakó Gábor, aki ez alkalommal a Czuczor-Fogarasi szótárat mutatta be és sokan mások. Sok érdekes nyelvészeti könyvvel ismerkedhettünk meg, többek között Balázs Gézának az sms-nyelvről írott könyvével, Bódi Zoltán Infoszótárával, Tóthfalusi István Magyarító szótárával, Hajdu Endre Anthológia Hungarica - Négy évszázad művelődéstörténeti emlékei nyelvünkben című kiadványával.
A rendezvényen kihirdették, melyek azok a szavak, amelyeket a 2010-es év szavának, antiszavának, költői és ifjúsági szavának választott ki egy szakértőkből álló bizottság. E szavakat a médiában, az interneten és a mindennapi beszédben előforduló szavak közül válogatták ki.
Az év szava kategóriában a labdarúgó-világbajnokság idején megjelent vuvuzela, az év antiszava kategóriában a vörösiszap-katasztrófa, az év költői szava kategóriában az aranymálinkó (költözőmadár), az év ifjúsági szava kategóriában a lájkol (kedvel, tetszik jelentésű, egy közösségi oldal révén az internetezők körében elterjedt szó) került az első helyre. Minden kategóriában közzétették a második és harmadik helyezett szót is, de úgy gondolom, errefelé ezek a szavak egy-két kivételtől eltekintve nem használatosak. Így pl. a bankol szót én csak tévé reklámban láttam (az év szava, harmadik kategória), a nyugger szót még sose hallottam (az év antiszava kategória, harmadik helyezett, jelentése nyugdíjas), az év ifjúsági szava kategória második és harmadik helyezettje (meggugliz, fészbukol) viszont valószínűen itt is elterjedt a fiatalok körében.
Érdekes lenne felmérni, vajon környezetünkben melyek lennének az év szavai és antiszavai, és ezeket összevetni a fenti mintákkal.
Hódi Éva