Új reformok az általános iskolákban
A 2006/2007-es tanítási évtõl az Oktatásügyi és Sportminisztérium gyökeres változtatásokat irányzott elõ az oktatásügyben. Az iskoláknak egyéni arculatot kell felmutatniuk.
Ennek a reformnak köszönhetõen az adai Cseh Károly Általános Iskola Pedagógiai Kollégiuma is elkészítette három éves fejlesztési tervét, melynek jelmondata (missziója) Miénk a jövõ! Elõtte azonban alapos felmérést végzett a Pedagógiai Kollégium, amelynek tagjai: Palusek Edit, Gergely Antal, Kirsanov Jelena, Maksó Éva, Bajúsz Zsuzsanna, Pesznyák Erika, Molnár Edit, Ambrus Éva, Ambrus Erika, Matiæ Ilona, Fáy Marianna, Dobrotka Mária, Bajin M. Nataša, Kobrehel Magdolna, Göblös Péter, Dragin Anasztázia és Sziráki Mihály.
Az iskolaszintû felmérés az összes tanulót, a munkaközösség minden tagját és a szülõket önértékelésre kérte fel. Arra kellett választ adni, hogy milyen a mi iskolánk? (Mik az erõsségeink? Melyek a gyengeségeink? Miben látjuk a lehetõségeinket? Az elõttünk álló feladatok megvalósítása, mely rizikófaktoroktól függ?)
A begyûjtött ankétlapok elemzése, feldolgozása alapján iskolánk három fejlesztési területet határozott meg.
Ezek a következõk:
I. Az oktatás és nevelés folyamatában a tanítás–tanulás minõségi szintjének növelése
II. Az iskola mint közösség egységének fejlesztése (külön nagy figyelmet fordítva a barátságra és a toleranciára)
III. A mozgáskultúra, a sport és a higiénia fejlesztése
Mind a három fent említett területre akciós terv készült, amelyet a tanárok szakaktívák keretein belül ismertek meg, ezúton pedig szülõi értekezleteken ismertetnek a szülõkkel. A diákok pedig osztályfõnöki és osztályközösségi órákon osztályfõnökük által kapnak betekintést az új tervbe.
A tanulók diákönkormányzat alakításával szépen bekapcsolódhatnak a munkába.
Iskolánk 3 éves fejlesztési tervének megvalósulása akkor érhetõ el, ha szoros együttmûködés alakul ki intézményünk és a szülõk, a tanulók, a civil szervezetek és egyéb intézmények között.
A segítség, az ötletek minden formáját szívesen fogadja az iskola.
A fejlesztési terv meghozatala óta már változásokat tapasztalunk az oktató-nevelõ munkában. Így például alsó osztályban a tanítók blokk-tornaórákat tartanak. Ekkor a gyermekek azonos korú társaikkal kötetlenebb sportjátékokban vehetnek részt, ezt élvezettel teszik. Ezáltal tömegesen szerethetik meg a labdajátékokat.
Azután a különbözõ korcsoportok barátkozását, megismerését segíti elõ az a kezdeményezés, amely a következõ korcsoportok egymásra figyelését, segítését szorgalmazza:
- a 3. osztályosok az 1-sökkel teremtenek újfajta közösséget, valamint
- a 7. osztályosok az 5-esekkel.
Osztályonként készítik el a diákok azt a postaládát, melynek felirata: Elmondhatod! Zárt borítékban névtelenül oktatóikhoz és társaikhoz szólhat az építõ jellegû kritika vagy dicséret, választékos, irodalmi stílusban.
A postaláda ürítését is a gyerekek végzik.
A Pedagógiai Kollégium feladata a fejlesztési terv realizációjának követése, elnevezése és év végi ismertetése.
A Pedagógiai Kollégium nevében:
Dobrotka Mária