A torma
A vöröshagymán kívül egy másik zöldségnövényünk is akaratlanul könnyet csalhat a szemünkbe, nevezetesen a torma. A gyökerek ugyanis kéntartalmú éterikus olajat tartalmaznak, ez adja a torma kellemesen csípõs ízét, ami ingerli a könnymirigyeket és a nyálkahártyát. A mustárolajhoz hasonló hatóanyagnak köszönheti a torma, hogy étvágygerjesztõ és serkenti a vérkeringést, valamint a vesemûködést. Ez utóbbi hatása kifejezetten elõnyös a zsíros ételek fogyasztásához, nem véletlen tehát, hogy elõdeink is a disznóvágás idején tették az ecetes reszelt tormát az asztalra. Manapság a húsvéti sonka elképzelhetetlen nélküle. Ráadásul C-vitaminban is gazdag.
Ma már nagy választékban kaphatunk az üzletekben különféle ízesítésû tormakrémet. A frissen reszelt gyökerek zamata azonban mindegyiket felülmúlja. A otthoni elkészítésre azonban csak az vállalkozzon, akinek van kitartása és nem zavarja, hogy kisírt szemekkel fejezi be a munkát. A megpróbáltatásokat enyhíti, ha reszelés elõtt hideg vízbe áztatjuk a gyökereket.
A torma szinte egész Európában elõfordul vadon, itthon is a legtöbb veteményeskertben megtalálható. Évelõ növény, így elegendõ egyszer elültetni, mert rendszeres szedéssel is mindig marad annyi gyökér a talajban, amibõl a következõ tavasszal kihajt. A tapasztalat szerint (édesapám megfigyelése) a háromévesnél idõsebb gyökerek már veszítenek az élvezeti értékükbõl, ezért célszerû 3-4 évenként megújítani a töveket. A torma egyéves vetésforgóban is termeszthetõ, ekkor azonban nagyon körültekintõen fel kell szedni minden gyökeret, gyökérmaradványt, különben következõ évben nagyon gyomosít.
A tormát tavasszal célszerû telepíteni a szomszédtól, ismerõsöktõl szerzett oldalgyökerekrõl, ezek a tövek ugyanis már õsszel szedhetõ gyökereket nevelnek. Évelõként termesztve a legjobb kerítés, kerti út vagy komposzttelep mellé ültetni, ahol nem zavarja az õszi, tavaszi munkákat. Mélyen lazított, nem túl kötött talajban fejlõdnek a legszebb gyökerek, ezért az ültetés elõtt jó mélyen ássuk fel a földet. A 20-30 cm-es dugványokat tavasszal fúróval, vagy erõs ültetõbottal olyan mélyen nyomjuk a talajba, hogy 4-5 cm maradjon csak föld felszíne fölött. A kiálló rész fölé húzzunk bakhátat, így könnyebb az õszi szedés. A töveket körülbelül fél méter távolságra ültessük, hogy legyen elegendõ hely a lomb, illetve a gyökerek kifejlõdésére.
A párás, nyirkos területet szereti a torma, száraz talajon a gyökerek fásodnak és kellemetlenül csípõsek lesznek. Fénykedvelõ, de árnyékban sem szenved. A gyökerek a talajban télállóak és a levelek is csak mínusz 4°C-foknál hidegebb idõben fagynak el.
A több évig azonos helyen hagyott tövekrõl bármikor szedhetünk gyökereket – gondolok itt az uborkaeltevés idejére elsõsorban. Az egyévesként termesztett torma betakarítási ideje pedig októberre esik. A 4-5 cm átmérõjû gyökerek a legértékesebbek, amelyek nedves homokban egész évben eltarthatók. A tárolás alatt se száradjanak ki a gyökerek, különben nehéz reszelni, és nagyon csípõs.
Sterbik Ildikó