Minden könyvcsomagot szívesen fogadnak
Mára már közhellyé nyûtt kijelentés az, hogy mindennek az alapja az olvasás, mert csak az a diák tud igazán hatékonyan tanulni, akinek nincsenek gondjai a betûkkel, akinek gazdag a szókincse. Sajnos az iskolások egyre több idõt töltenek a számítógép és a telvízíó elõtt, és egyre kevesebb idõt szakítanak arra, hogy könyvet vegyenek a kezükbe. Az olvasás megszerettetése volt a célja annak a kezdeményezésnek, amelynek eredményeként a múlt hónapban könyvtáravatót tartottak az adai Cseh Károly Általános Iskola kettesszámú, Bara-parti épületében.
A könyvtár megalakításáról az iskola magyartanára, Raffai Klára beszélt
- Aki folyékonyan tud olvasni, és jó szókincse van, az a többi tantárgyból is jobban tud teljesíteni, mint az, aki még azzal küszködik, hogy mi van leírva, nem pedig a szövegértéssel foglalkozik. Sajnos az a tapasztalat, hogy a feljövõ generációk egyre nehezebben tudják kifejezni magukat, mivel gyérül a szókincsük, rosszabb a helyesírásuk, ami onnan ered, hogy nem olvasnak eleget. Mivel eddig nem volt könyvtár az iskolában, ezért gondoltam arra, hogy alapítsunk egyet. Egy felhívást intéztünk a szülõkhöz és a gyerekekhez, melynek az volt a lényege, hogy csak az a könyv értékes, amit olvasnak, mert a könyv tulajdonképpen csak egy tárgy egészen addig, míg azt valaki kézbe nem veszi, el nem olvassa, és meg nem érti annak üzenetét. Az polcon porosodó könyvek értéktelen tárgyak, ezért kértük, hogy a már kinõtt, vagy feleslegessé vált könyveket ajándékozzák az iskolának, hogy belõlük valaki okulhasson. Október közepéig mintegy 250 könyvet katalogizáltunk, de azóta is folyamatosan érkeznek könyvcsomagok. Kaptunk meséskönyveket, regényeket, régi tankönyveket, házi olvasmányokat, ezeket csoportosítottuk, és így minden diák könnyen megtalálhatja azt, amit keres.
- A könyvtár megalakulásával a diákok is kedvet kaptak az olvasáshoz?
- A gyerekek ötlete volt, hogy rendezzünk olvasási versenyt, válasszuk meg, hogy ki a hónap olvasója. Ajánlották azt is, hogy írhatnának olvasónaplót, és félév, vagy év végén kihangsúlyozhatnánk, hogy ki az, aki a legtöbbet olvasott. Úgy gondolom, hogy ha valaki hazavisz egy könyvet, és elõször talán nem is olvassa el, csak azért veszi ki, mert a többiek is ezt teszik, másodszor talán már belenéz, harmadszor már lehet, hogy egy-két oldalt elolvas, és lehet, hogy majd talál olyan könyvet, amely megérinti a lelkét, amely olyan olvasmányélmény lesz, hogy késõbb is olvasó emberré válik. A hazavitt olvasmányba lehet, hogy a kisebb testvér is belenéz, és így talán a könyv visszanyeri majd a régi értékét. A könyvtárunk különlegessége, hogy a könyvtárosok diákok, õk vezetik be és adják ki kölcsönzésre a könyveket az órák közötti szünetekben. Így más kapcsolat alakul ki köztük, és a többi diák között is, és a könyvekhez is közelebb kerülnek. Minden tanuló, akinek kedve van hozzá, részese lehet ennek a munkának. Úgy tervezzük, hogy majd folyamatosan kéthetente válthatják egymást a könyvtárosok.
Szeretnénk felhívni a lakosság figyelmét, hogy akinek vannak olyan könyvei, amelyek már csak a polcokon porosodnak, ajánlja fel az iskolának. Minden könyvcsomagot nagyon szívesen fogadunk. –mondta Raffai Klára.
Néhány diák szívesen beszélt az új könyvtárról:
Barsi Zsófia, a könyvtár elsõ könyvtárosa, nyolcadikos tanuló:
- Minden szünetben jönnek a diákok, és elég sok könyvet vesznek ki. Jó, hogy itt van a könyvtár az iskolában, mert így könnyebben hozzájuthatunk az olvasmányokhoz. Könyvtárosként közelebb kerültem az iskola tanulóihoz, jobban megismertem õket, és többet beszélgetek velük.
Csömöre Angéla hatodik osztályos tanuló:
- Eddig a benti iskola könyvtárából kölcsönöztem a kötelezõ olvasmányokat, és az otthon talált könyveket olvastam. Nagyon tetszik az új könyvtár, sok érdekes olvasmány van minden korosztály számára.
Zaj Péter hetedikes tanuló:
- Én vághattam el a szalagot a megnyitón, mert én hoztam be a legtöbb könyvet, szám szerint huszonötöt. Már elolvastam õket, és elhoztam, hogy mások is elolvashassák. Nagyon sok érdekes dologra találunk a könyvtárban, most a Buci Maci címû újságot olvassuk.
Bajúsz Péter nyolcadik osztályos tanuló:
- Nekünk eddig nem volt könyvtárunk, ezért gyakran mentünk a benti iskolába nézegetni, hogy mikor van nyitva a könyvtár. Általában mindig iskolaidõben kellett elkéredzkedni a könyvekért. Most, sokkal kényelmesebb, helyben van a könyvtár, mindenki ki tudja használni, és nem kell a másik iskolába járkálni.
Krizsán Mónika