Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

 
2004. november

Címoldal
Megemlékeztünk halottainkról
Megõrizni a lap színvonalát
Szakértõi tanács a polgármester mellett
Az Elsõ Helyi Közösség tanácsának ülésérõl
Jót mutat a mérleg
Ahol tudunk, segítünk
Törõdni az idõsekkel
Visszatért a mosoly és a boldogság a moholi Katona családba
Két szakítás között
Gondolatok a parkban
Mohol nagyközség
A közérdekû információk szabad áramlása
Minden könyvcsomagot szívesen fogadnak
Szerény lehetõségek
Miért éppen a földgáz?
LIII. Zöld levél
Görhe és kukoricamálé
Pótolhatatlan támogatás
Nyelvi figyelõ
Legyél polgár!
Fiatalok írják
Nyugdíjas sarok
Rendõrségi hírek
Hírek
Sport
Községünk amatõr festõi
Tarka oldal
Impresszum

LIII. ZÖLD LEVÉL – 2004. NOVEMBER
Semfûsemfa

    A november negyediki Magyar Szóban megjelent, Magyarverés Budapesten címû vezércikkben, amelyet híres és kedvelt írónk, Németh István írt, olvastam a semfûsemfa nevû nevezetes növényrõl, ami most, ebben az esetben minket, határon túlra szorult, magyar állampolgárságról is álmodó, „fattyú” magyarokat jelképez. Íme az idézet:
    „Egyszer a „református Rómában” (Debrecenben, a szerzõ megjegyzése) járva, a szóban forgó templom-parlament közvetlen közelében egy fává izmosodott ördögcérnát, semfûsemfát láttam. Talán még mindig a helyén áll, s törzse tovább erõsödik, példát mutatva a saját fajtájának, hogy az, ami sem fû, sem fa, hanem csak valami köztes semmiség, derék törzzsé izmosodhat, ha maga is úgy akarja.”
    Ördögcérna?
    Ugye, mindenki ismeri ezt a közönséges, állhatatos gyommá alacsonyított, bokros növényt. Talán helyesebb lenne (latin nevén) lyciumot mondanunk, lévén a líceum – leányiskola. Az angol kertépítõ stílus királynõje mára elproletarizálódott. Amikor Amerikából a Kárpát-medencébe, hazánkba került, a romantikus kis búvóhelyek kialakításához hasznosították különleges alakúra fejlõdõ bokrait, amin egyidejûleg lehetett virágaiban és termésében is elgyönyörködni.

Király János felvétele
Virágzó kandilla az adai temetõben

    Mára faluszélek, töltések oldalának, temetõk árkának lett gyomnövénye, és itt-ott élõ sövényként is tengeti életét. Nálunk bõven található a magyar és a szerb temetõben egyaránt. Viszont ama híres debreceni példány eredetével már több alkalommal foglalkoztak a hozzáértõk. Valószínûsítették, hogy az Õs-Debrecent körülvevõ árok--töltés--tüskebozót védmû megmaradt része. Egy idõben még egy vasrács is bele volt nõve (lehet, hogy ma is), és lehetséges, hogy az eredeti gyökérzet – a késõbbi árokbetöltés miatt – igen mélyre került, és ez adja magyarázatát a nagyra fejlõdésének. Nos, milyen impozáns párhuzama ez a mi, szintén nagyra nõtt magyarságtudatunknak!
    Ha már növénytani érdekességgel foglalkozunk, érdemes lenne az olvasókhoz egy kérdést intéznem: Hol észlelhetõ a közelünkben fává növõ kökény? Tudniillik dr. Rapaics Rajmund, kutatásainak eredményeként, felállított egy elméletet, amely szerint a Prunus spinoza, ssp. Longifolia a bronzkor embere által kinemesített gyümölcs, amely azóta is fennmaradt, „mintegy elvadulva”. E sorok írója évrõl-évre látja az adai temetõben 1-2 méter magas példányait, de eddig nem ismerve R. R. kutatásainak eredményét, a kedvezõ talajadottságokkal gondolta összefüggésbe hozni a terjedõ adai kökényfákat. A késõbbiekben az Orompart-vonulat keleti oldalán, egy kis remízben is rátaláltam férfilábszár vastag példányára.
    Ezek az „elvadult-sorstalan” semfûsemfák talán segítenek fenntartani tartásunkat. Akárcsak a temetõpázsiton még mindig virágzó, õshonos-egzotikus vadvirágunk, a kandilla – Nigella arvensis.

Király János

novembar 2004.

Naslovna strana
Konstituisali smo lokalnu samoupravu
Iskoristiti svaku mogućnost
Sa sednice Saveta Prve mesne zajednice
Privatizacija i njeni efekti
Zašto da koristimo prirodni zemni gas?
Mladi pišu
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA