Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

 
2004. november

Címoldal
Megemlékeztünk halottainkról
Megõrizni a lap színvonalát
Szakértõi tanács a polgármester mellett
Az Elsõ Helyi Közösség tanácsának ülésérõl
Jót mutat a mérleg
Ahol tudunk, segítünk
Törõdni az idõsekkel
Visszatért a mosoly és a boldogság a moholi Katona családba
Két szakítás között
Gondolatok a parkban
Mohol nagyközség
A közérdekû információk szabad áramlása
Minden könyvcsomagot szívesen fogadnak
Szerény lehetõségek
Miért éppen a földgáz?
LIII. Zöld levél
Görhe és kukoricamálé
Pótolhatatlan támogatás
Nyelvi figyelõ
Legyél polgár!
Fiatalok írják
Nyugdíjas sarok
Rendõrségi hírek
Hírek
Sport
Községünk amatõr festõi
Tarka oldal
Impresszum

A KÖZÉRDEKÛ INFORMÁCIÓK SZABAD ÁRAMLÁSA

    Mi sem bizonyítja jobban, hogy Szerbia lassan, de biztosan elindult az igazi demokrácia útján, mint az a tény, hogy a Szerbiai Parlament 2004. november 2-án elfogadta a Közérdekû információk szabad hozzáférésérõl szóló törvényt.
    A törvény megalkotói négy fõ okot tartottak szem elõtt, amelyek igazolják egy ilyen törvény létjogosultságát.
    Az elsõ ok, hogy a korszerû, demokratikus társadalmak olyan alapelveken nyugszanak, amelyek a nagy nyilvánosságnak biztosítják azt a jogot, hogy betekintése legyen az állami szervek munkájába, hogy kellõképpen tudja õket felügyelni. A másik ok, hogy a fent említett társadalmakban az újságíróknak különleges szerepük van, mégpedig, hogy a rendelkezésükre álló médiák útján felügyeljék az állami szervek munkáját. A negyedik ok pedig, hogy a mai demokratikus társadalmak ismérve, hogy meghozták-e az idevágó rendelkezéseket, és hogy ezek összhangban vannak-e a nemzetközileg elfogadott normákkal.
    A törvény értelmében az állami szervek minden alkalommal kötelesek kiadni olyan jellegû információkat, amelyek a lakosság egészségének és környezetének veszélyeztetettségérõl, ill. megvédésérõl szól. Ez azt jelenti, hogy pl. egy tömeges fertõzés, járvány vagy környezeti katasztrófa sohasem lehet államtitok. Ugyanez vonatkozik olyan adatokra ill. információkra, amelyek az állami szervek munkájával kapcsolatosak, vagy azok kapcsán jöttek létre és, amelyek húsz évnél régebbi adatok.
    Az elõírás pontosan megszabja, hogy melyek azok az esetek, amikor az állami szervek nem kötelesek kiadni bárminemû információt. Ilyen többek között, ha az adatok nyilvánosságra hozatala az ország biztonságát veszélyeztetné, ha valakinek az életét, egészségét vagy biztonságát veszélyeztetné, továbbá sértené az adott személy jogát a magánéletre, ha megnehezítené valamely bûncselekmény elkövetõinek kézre kerítését, ill. az elkövetõk elleni jogszerû eljárás levezetését stb. Ami nagyon lényeges, hogy pontosan elõ vannak írva azok a kivételek, amikor az adatok kiadását meg lehet tagadni, és ez nincs az állami hivatalnokok kénye–kedvére bízva.
    Ha végzéssel a megkérdezett állami szerv részben, vagy teljesen elutasítja a kért adatok kiadását, a kérdezõnek joga van a végzésre fellebbezni a szerbiai parlament által kinevezett megbízottnál, akinek azonnal, de legkésõbb 30 napon belül ki kell vizsgálnia, hogy az adatok kiadásának megtagadása jogszerûen történt-e. Ilyennemû fellebbezés alá nem tartozik a köztársasági elnök, az országgyûlés, a kormány, Szerbia legfelsõbb bírósága, az alkotmánybíróság és a köztársasági ügyész végzése.
    A megbízott kizárólag a parlamentnek tartozik felelõséggel, és a munkájával kapcsolatban nem utasítható egyik állami szerv részérõl sem.
    Az állami szerveket kötelezi a törvény, hogy nevezzenek ki szóvivõket, akiknek a feladatuk, többek között, hogy az adatok kiadására vonatkozó kérvényeket átvegyék, és segítsék a kérelmezõket jogaik érvényesítésében. Ugyanakkor, minden állami szerv köteles rendszeresen kiadni évi tájékoztatást, amely legfõképp a munkájáról szóló adatokat tartalmazza, különösképpen a felhatalmazásait, kötelezettségeit, szerkezeti felépítését, a költségvetés adatait stb.
    Ha valamelyik állami szerv felelõs személye megsérti a törvény bármely rendelkezését, az elõírt büntetés 5.000,00 dinártól 50.000,00 dinárig terjed.
Minden bizonnyal igen fontos törvényt kaptunk, és biztos, hogy az ilyen elõírások közelebb visznek bennünket a demokratikus államok nagy családjához. Kérdés azonban, hogy amikor napról napra nõ a munkanélküliek száma Szerbiában, amikor a munkások ki vannak téve a munkaadók kénye-kedvének és, amikor parlamenti folyosókról hallani lehet, hogy készülnek átszabni a Munkáról szóló törvényt, ami a munkások helyzetét lenne hivatott javítani, akkor valóban, a puszta létünket szem elõtt tartva ilyen (nem) fontos elõírással kell foglalkoznia a Tisztelt háznak?

Vastag Róbert

novembar 2004.

Naslovna strana
Konstituisali smo lokalnu samoupravu
Iskoristiti svaku mogućnost
Sa sednice Saveta Prve mesne zajednice
Privatizacija i njeni efekti
Zašto da koristimo prirodni zemni gas?
Mladi pišu
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA