Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

 
2004. november

Címoldal
Megemlékeztünk halottainkról
Megõrizni a lap színvonalát
Szakértõi tanács a polgármester mellett
Az Elsõ Helyi Közösség tanácsának ülésérõl
Jót mutat a mérleg
Ahol tudunk, segítünk
Törõdni az idõsekkel
Visszatért a mosoly és a boldogság a moholi Katona családba
Két szakítás között
Gondolatok a parkban
Mohol nagyközség
A közérdekû információk szabad áramlása
Minden könyvcsomagot szívesen fogadnak
Szerény lehetõségek
Miért éppen a földgáz?
LIII. Zöld levél
Görhe és kukoricamálé
Pótolhatatlan támogatás
Nyelvi figyelõ
Legyél polgár!
Fiatalok írják
Nyugdíjas sarok
Rendõrségi hírek
Hírek
Sport
Községünk amatõr festõi
Tarka oldal
Impresszum

MOHOL NAGYKÖZSÉG
Szemelvények Baranyi István nyugalmazott moholi anyakönyvvezetõ készülõ monográfiájából
(IV. rész)

    TRLAJIÆ GEORGIJE. 1776-ban született Moholon. A gimnáziumot Szegeden és Budán, a bölcsészetet Pesten, a jogot pedig Bécsben fejezte be. 1796-ban, Oroszországban telepszik le, és ott fejti ki munkásságát. 1803-ban a szentpétervári Pedagógiai Egyetemen a statisztika és az általános történelem rendkívüli tanára, majd ugyanezen az egyetemen 1806-tól a jogi tudományok tanára. 1811-ben átmegy a harkovi egyetemre, ahol élete végéig rendes tanárként dolgozott. 1811-ben halt meg Harkovban.

    SZEKULA MÓR. 1839-ben született Moholon. Izraelita származású. A zsidó anyakönyveket csak késõbb kezdték vezetni, így nincs más születési adatunk vele kapcsolatban. Mérnöki pályára lépett, de egy év után a szépmûvészeti akadémia hallgatója lett. 1860-ban már riporterként dolgozik a „Wanderer”-nél, majd mûvészeti, színházi, irodalmi kritikus lett. Ezenkívül dolgozott a Debatte, a Presse és a többi szépirodalmi lapnak. 1876-ban a „Kleine Wiener Presse” címû lapot szerkesztette, de a lap fél év múlva megszûnt. Ekkor az Elsõ Erdélyi Vasútnál számvizsgálói állást vállal. Itt marad három esztendeig, és innen az „Ungarischer Lloyd”-hoz szerzõdteti magát tárcarovat vezetõnek és mûvészeti kritikusnak, ugyanakkor több bécsi lapnak lesz a magyar levelezõje. 1877-ben az Arader Zeitunghoz hívták szerkesztõnek, késõbb pedig már a Neue Arader Zeitung szerkesztõje lett.

    RADONIÆ NOVAK. 1826-ban született Moholon szegény családban. Iskoláit Moholon kezdte, majd Szegeden, Zentán és Aradon tanult. Már kora ifjúságában kitûnt festõi tehetségével. Elkerült a bécsi festõakadémiára, ahol négy évig tanult, majd Olaszországban tanulmányozta az olasz festészetet. Fõmunkássága az egyházi képek festése volt, de több szerb vajdasági közéleti személyiség arcképét is megfestette. A szenttamási, az adai és az illancsai templomban az ikonosztázokat festette. Több történelmi tárgyú képet is festett.
    A festészeten kívül irodalommal is behatóan foglalkozott, fõleg mint újságíró, de önálló mûve is megjelent. Írásait megjelentette a „Napredak” (Haladás), a „Komarac” (Szúnyog), a „Srpski dnevnik” (Szerb napló) címû újságokban. 1860-tól már tevékenyebben ír az akkori lapokba, mint a „Zastava” (Zászló), a „Javor”, a „Zmaj”, majd a Szerb Maticának átadja a Vuk Karadžiæ szótárából kimaradt kifejezések gyûjteményét. Alelnöke volt a Szerb Matica irodalmi alosztályának. Irodalmi és képzõmûvészeti munkásságáért megválasztják a Szerb Tudományos Társaság levelezõ tagjává. Az irodalomban, mint humorista tûnt ki, amit ilyen nemû összegyûjtött munkája bizonyít, amelyet „Molska mudrovanja” (Moholi elmélkedések) cím alatt adott ki Újvidéken két kötetben 1878-ban. 1890-ben halt meg Kamenicán.

    MUHI JÁNOS. Szegény család gyermekeként született Moholon. Apja földmûves, édesanyja háztartásbeli. Már kora ifjúságában kezdett újságírással foglalkozni. A Jugoszláviai Magyar Újság pályázatára beküldött írásai közül a Városok, falvak… címû kiadványban megjelentették Adáról, Moholról, Péterrévérõl írt munkáit. Írt a tanyavilág életérõl, településeirõl, a moholi Völgypartról, Gunarasról és más bácskai helységekrõl. Munkatársa a Reggeli Újságnak, majd a Hídban és a Kalangyában is megjelennek írásai. 1936-ban részt vesz a vajdasági írók törökkanizsai találkozóján. 1938-ban a Kisebbség Könyvtár kiadja A jugoszláviai magyarság gazdasági megszervezése címû értekezését.
    A II. világháború elõtt Zomborban élt, és az Új Hírek szerkesztõségében dolgozott. A világháború után tisztviselõ volt a moholi Gunarason, majd Zomorban és Szabadkán. Végül a Magyar Szó szabadkai szerkesztõségében dolgozott egészen haláláig. A Mesélõ múlt történelmi tárgyú rovatot szerkesztette. Kutatói munkásságot is végzett a zombori és a szabadkai történelmi levéltárban, és számos ismeretterjesztõ írását közölték az újságok. Magyarról szerbre fordította Karinthy Ferenc „Budapesti tavasz” címû regényét, Szarajevóban jelentették meg. Fõbb munkái: A jugoszláviai magyarság gazdasági megszervezése (1938), Zombor története (1944), Mesélõ múlt (1979). 56 éves korában, 1969-ben halt meg Szegeden.

novembar 2004.

Naslovna strana
Konstituisali smo lokalnu samoupravu
Iskoristiti svaku mogućnost
Sa sednice Saveta Prve mesne zajednice
Privatizacija i njeni efekti
Zašto da koristimo prirodni zemni gas?
Mladi pišu
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA